Kako je Madlenka iz Beograda postala Medlin Olbrajt

Bivša američka državna sekretarka Medlin Olbrajt, rođena 15. 5. 1937. u Pragu kao Mari Jana Korbelova, 64. državni sekretar SAD i prva žena u istoriji SAD na ovom položaju, ove je nedelje objavila knjigu "Praška zima: lična priča o uspomenama i ratu, 1937. - 1948.".
Bivša američka državna sekretarka Medlin Olbrajt, rođena 15. 5. 1937. u Pragu kao Mari Jana Korbelova, 64. državni sekretar SAD i prva žena u istoriji SAD na ovom položaju, ove je nedelje objavila knjigu "Praška zima: lična priča o uspomenama i ratu, 1937. - 1948.". Između ostalog, u njoj piše o rođacima nastaradalim u Holkaustu, o činjenici da u mladosti uopšte nije znala za svoje jevrejsko poreklo, i o moralnoj težini odluka sa kojima su njena porodica i ona sama tokom života bili suočeni, uključujući i one vezane za Kosovo.

Kako bi izbegli progone i zaštitili se, roditelji Medlin Olbrajt prešli su u rimokatoličku veru, u kojoj je i ona sama odgajena i vaspitana. Tvrdi da je za svoje jevrejsko porekolo doznala tek kada je odrasla, mada je to detalj njene biografija u koji mnogi ne veruju. Bivša državan sekretarka, međutim, uporno insistira da je bilo upravo tako, a na pitanje novinara "Haftington posta" o tome kako se takva situacija odrazila na njen osećaj identiteta, i da li smatra da joj u tom pogledu nešto nedostaje, odgovara: "Vrlo sam ponosna na svoje čehoslovačko poreklo, ali svoj identitet bih trenutno opisala ovako: ja sam Amerikanka, majka, baka, potičem iz jevrejske kulture, bila sam rimokatolkinja, sada sam episkopalne veroispovesti, posvećena sam ljudskim pravima, verujem u međunarodnu zajednicu, i sve te stvari su na ovaj ili onaj način duboko uticale na mene".

U vreme njenog rođenja, otac male Mari je bio čehoslovački diplomata u Beogradu, koji je morao da napusti 1939. Porodica je ratne godine provela u Londonu, a posle rata otac je kao diplomata ponovo došao u tadašnju Jugoslaviju, ovog puta sa celom porodicom, tako da je Mari ovde provela izvesno vreme.

Pošto se bojao komunističke indoktrinacije otac je, međutim, nije slao u naše državne škole, već su je podučavale guvernante, a nešto kasnije poslao ju je u internat za devojke u Ženevi. Tada je i ime zvanično promenila u Medlin, francusku verziju češkog nadimka Madlenka, koji joj je nadenula baka. Otac joj je 1948, kao poznati antikomunista, povučen s položaja u Beogradu, a iste godine porodica emigrira u SAD. Prilikom udaje za Džozefa Olbrajta, 1959, Medlin Olbrajt je prešla u episkopalnu crkvu, kojoj i danas pripada. Tek kao odrasla je doznala i činjenicu da su joj tokom II svetskog rata u Holokaustu nastradali brojni rođaci, uključujući i troje deda i baka.

Na pitanje o moralnoj težini i ispravnosti odluka koje je donosila, Medlin Olbrajt, takođe u razgovoru za "Hafinigton post", kaže: "Mislim da su odluke koje sam donosila bile dobre. A mnoge su i drugi doneli umesto mene. Da li za nečim žalim? Žalim što nismo brže intervenisali u Jugoslaviji. Mislim da mi je drago zbog onog što smo uradili na Kosovu. Teško je bilo odlučiti da li radi sprečavanja etničkog čišćenja treba upotrebiti vazduhoplovne snage, koje će usput ubijati i nedužne. Da li je u redu odlučiti da žrtvuješ život jedne osobe da bi spasao život druge? Te odluke su mi bile teške".

Na kraju razgovora, bivša državna sekretarka je ispričala: "Za vreme rata na Kosovu, svakodnevno sam održavala telefonske konferencije sa ministrima inostranih poslova članica NATO. Na telefonu smo bili Britanac, Francuz, Italijan, Nemac i ja. "Zašto ne napravimo pauzu u bombardovanju zbog Uskrsa?", pitao je italijanski ministar inostranih poslova, a nemački je rekao: "Zbog čega bismo pravili pauzu u čast jedne vere, dok ubijamo ljude druge vere?" Mislim da je to bila jedna od najupečatljivijih izjava, u smislu zajedničkog identiteta i važnosti donošenja ispravne moralne odluke".

  • дојчило

    01.05.2012 12:50
    Браво патриоте, после овако супериорно изражене немоћи у овим јадним коментарима, марш на Фрушку на ждерање и серање, са све српским заставама изнад појилица!
  • Сремац

    30.04.2012 06:24
    МОНСТРУМ
    Ја поменутој желим све најбоље до краја живота.Да доживи да њен град бомбардују 78 дана,да Васкрс проведе у склоништу,да је стигну сузе српске деце,да јој одузму део територије њене отаџбине,да јој поруше синагоге,да... од мене доста лепих жеља.
  • Mirko

    30.04.2012 06:02
    Grozno
    Je to da se u svetu neko takav moze probiti na tako uticajnu poziciju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet