Usvojen kontraverzni zakon o ruskom jeziku

Predsednik Ukrajine Viktor Janukovič potpisao je danas kontroverzni zakon kojim će ruski jezik dobiti status regionalnog, uprkos tome što kritičari upozoravaju da bi to moglo da znatno podeli ovu tradicionalnu dvojezičnu zemlju.
Predsednik Ukrajine Viktor Janukovič potpisao je danas kontroverzni zakon kojim će ruski jezik dobiti status regionalnog, uprkos tome što kritičari upozoravaju da bi to moglo da znatno podeli ovu tradicionalnu dvojezičnu zemlju.

Zakon o osnovnim principima politike zvaničnog jezika predviđa da ukrajinski jezik i dalje bude jedini državni jezik, ali se proširuju prava u upotrebi jezika nacionalnih manjina, tako da je ruski dobio status regionalnog u 13 od 27 regiona u kojima ima najmanje 10 odsto stanovnika kojima je on maternji jezik.

Novi zakon državnim institucijama i predstavnicima lokalnih vlasti dopušta upotrebu ruskog jezika u oblastima zemlje gde stanovništvo govori tim jezikom.

Janukovič je nakon potpisivanja zakona ustanovio i radnu grupu za jezike, koja će, između ostalog, imati zadatak da unapredi upotrebu ukrajinskog, javila je agencija Frans pres.

Kritičari zakona ističu da će se krhka lingvistička ravnoteža u zemlji poremetiti ovakvim unapređenjem statusa ruskog jezika i time što se milioni Ukrajinaca koji govore ruski neće podsticati da nauče da govore ukrajinski jezik.

Takođe se strahuje da će ovaj zakon Ukrajinu još više približiti Rusiji, a udaljiti od Zapada, a smatra se i da Janukovič na ovaj način nastoji da kupi glasove na istoku zemlje, gde dominira ruski jezik, uoči parlamentarnih izbora koji će se održati u oktobru.

Zakon je svojevremeno izazvao žučne diskusije, pa čak i tuču, u ukrajinskom parlamentu, gde je njegov nacrt usvojen prošlog meseca, kao i brojne ulične proteste praćene sukobima.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Podbarac

    09.08.2012 01:22
    Šta je tu kontraverzno?
    To je minimum slobode u bilo kojoj demokratskoj zemlji. Pa i kod nas je u Vojvodini ravnopravna upotreba više jezika i to nije kontraverzno nego normalno.
    Ako Mađari hoće da pričaju mađarski to je njihovo pravo, a trebalo da isto takvo pravo imaju i Rusi u Ukrajini, kao i Ukrajinci u Rusiji.
    To što Ukrajinci, ali i EU, "ne vole" Rusiju iz 101 razloga, pa im smeta sve rusko, to je druga priča.
    Kontraverzno bi bilo da je kao u USA (tano je obavezno znanje engleskog i to je uslov za državljanstvo), što bi značilo da bi i u Ukrajini obavezan bio ukrajinski, a u Vojvodini srpski.
  • Igor

    08.08.2012 21:32
    Ok
    Mislim da je to skroz ok. Na kraju krajeva, i u Vojvodini se govori drugacije pa niko ne tera bosance da pricaju lalinski..... :)

    Jedino, smatram da svako ko zivi u nekoj drzavi treba da poznaje makar za prolaznu ocenu jezik koji je Maternji vecini stanovnistva te drzave, sto ce reci, svaka cast Rusima i Ruskom jeziku, ali ko zivi u Ukrajini treba da zna i Ukrajinski.
  • Y

    08.08.2012 20:25
    @Pitanje
    Razlika je kao između srpskog i slovenačkog. Dakle, poprilična. Bitne su razlike i u ortografiji. Ako ne sedneš da učiš ukrajinski (a govoriš ruski), razumećeš samo osnovni smisao, pa i to - često - zbog tzv. "stihijske analogije", tj. - ista reč u različitim (slovenskim) jezicima ima drugo značenje (npr.: "bistar" na ruskom znači BRZ, a na ukrajinskom /i srpskom/ upravo "bistar"; ili: "hitar" /khitryi/ na ruskom značI LUKAV, a na srpskom - BRZ).
    No, ako je ukrajinski zvanični državni jezik (što podrazumeva da svi državljani Ukrajine moraju da ga znaju, ukoliko žele da rade u državnim institucijama), ne vidim problem u tome što je ruski dobio status "regionalnog jezika". A to "bla-bla", kako će ovaj zakon "udaljiti Ukrajinu od Zapada", izaziva dva pitanja: 1) a šta je toliko dragoceno na Zapadu?; 2) zar bivše republike SSSR-a nisu jedan poseban geopolitički prostor, gde su bivše republike prirodno /privredno, ekonomski, kulturološki/ više upućene jedne na druge, nego na - ipak! - eksploatatorski, Slovenima i Pravoslavnima vekovno neiskreni, Zapad?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet