Rusija je danas izvršila uspešno testiranje interkontinentalnog balističkog projektila RS-24, saopštili su ruski vojni zvaničnici.
Ruska strateške raketne snage izvele su test oko 11 časova po lokalnom vremenu s kosmodroma Pleseck u severozapadnoj Rusiji, rekao je novinarima portparol tih snaga Igor Jegorov. Prema njegovim rečima, projektil je bio naoružan s više bojevih glava i uspešno je pogodio cilj.
Do kraja godine biće raspoređeno još 15 projektila tipa RS-24, a 2014. godine tim oružjem biće naoružane još dve divizije i na različitim vežbama i testovima biće lansirano 16 projektila, rekao je Jegorov.
Rusija poseduje oko 400 lansera za interkontinentalne balističke projektile.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Osoba M
Podbarac
Poslednji stepen nosi do 10 nezavisnih glava koje imaju dodatni, četvrti stepen sa kojim manevrišu, kao i još dodatnih 40 "lažnih" glava. Na taj način mogu da prevare ICBM odbranu (pošto na cilj ne padaju po balističkoj putanji). Obaška je RS-24 otporan na EMP ometanje, kao i na dejstvo laser-om.
Ovo liči na "zabranjeni" FOBS sistem, ali s obzirom da se US jednostrano povukla iz dogovora "ABM treaty", bilo je logično da će ipak ovakvo oružje, slično mogućnostima FOBS (pošto glava praktično može da se kreće i unazad ili levo ili desno), pre ili kasnije ući u naoružanje Rusije.
Sa stanovišta upotrebe, ovo je oružje "prvog udara" smišljeno da onesposobi ICBM štit. Njegovim raspoređivanjem od 2010. i prethodnim US povlačenjem iz ABMT, kao i formiranjem "MDA" (Missile Defense Agency), svet je vraćen u '60-te godine i novu trku naoružavanja.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar