U Maršu živih kroz Aušvic učestvuje 9.000 ljudi

Oko 9.000 mladih Jevreja iz Izraela i dijaspore, njihovi vršnjaci iz Poljske zajedno sa grupom preživelih logoraša prolaze danas u 23. Maršu živih kroz nacistički koncentracioni logor Aušvic-Birkenau odajući u nemom pohodu poštu svim žrtavama holokausta.

Oko 9.000 mladih Jevreja iz Izraela i dijaspore, njihovi vršnjaci iz Poljske zajedno sa grupom preživelih logoraša prolaze danas u 23. Maršu živih kroz nacistički koncentracioni logor Aušvic-Birkenau odajući u nemom pohodu poštu svim žrtavama holokausta.

Na zvuk ovnujskog roga povorka u plavo belim jakanama, nacionalnim bojama Izraela krenula je od glavne kapije tog logora koji su nacisti podigli u okupiranoj Poljskoj i na njoj ispisali cinično "Rad oslobađa".

Put ih vodi do kompeksa Birkeanu u kome su bile gasne komore a gde se pred spomenikom žrtvama holokausta održava glavna komemorativna ceremonija.

Ove godine u povorci se šarene i nacionalne boje Mađarske pošto Marš živih obeležava ovog puta i 70. godišnjicu deportacije mađarskih Jevreja od kojih je prema procenama istoričara oko 325.000 pobijeno upravo u gasnim komorama u Aušvicu. Od oko 800.000 mađarskih Jevreja rat je preživelo svega oko 200.000 njih.

Uz zastave Izraela vijore se i crveno-bele nacionalne dvobojke koje nose mladi Poljaci. Mladi Jevreji iz Holandije prekrili su stepenište holandskog paviljona lalama.

Marš živih je zajednički obrazovni projekat Izraela i Poljske s ciljem da mlada pokoljenja upoznaju na licu mesta, u nacističkim logorima na teritoriji Poljske to najmračnije poglavlje svetske istorije, pokušaj likvidacije celog jednog naroda i stradanja i patnje oko šest miliona žrtava holokausta.

Prvi Marš prošao je Aušvicom 1988. godine a od 1996. na Jom hašoa, dan sećanja na žrtve holokausta, održavaju se svake godine.

Do sada je trasu dugu tri kilometra od glavne kapije do nekadašnjih gasnih komora u pohodima jevrejske omladine sa poljskim vršnjacima prošlo ukupno oko 150.000 ljudi.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • 28.04.2014 16:36
    Kada????
    Kada ce Srbija da se seti svih pobijenih u proslim ratovima i uradi na Starom Sajmistu u Beogradu - da, upravo preko puta "Beograda na vodi" i njegovih kula - Memorijalni muzej genocida ?!?!?

    Oprostiti ali ne zaboraviti?!?!? Kako ? Za vikend ce hiljade beogradjana krenuti da pale rostilje u Jajincima na mestu gde je pobijeno preko 60 hiljada ljudi.

    Gde je srpski Yad Vashem ?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Požar kod Atine, naređena evakuacija

Šumski požar je danas izbio kod primorskog letovališta Palea Fokea, 50 kilometara istočno od Atine, a Služba civilne zaštite izdala je više naređenja za evakuaciju.