Teško bolesni nemaju ni gde da umru

Čak 3,5 miliona evra potrošeno je prethodnih godina na palijativnu negu, a za taj novac smo dobili svega 171 mesto u 14 opštih bolnica.
Čak 3,5 miliona evra potrošeno je prethodnih godina da bi se u zdravstvu razvile službe za takozvanu palijativnu negu, za taj novac dobili smo svega 171 mesto u 14 opštih bolnica, a najteži pacijenti i dalje bukvalno nemaju gde dostojanstveno da provedu poslednje dane.

Iako se sa ulaganjima u palijativnu negu počelo 2011. godine, Ministarstvo zdravlja se sad suočava sa činjenicom da nije bilo naročitih rezultata i da napokon, ozbiljno, makar i postepeno, mora da se rešava ovaj problem.

U Srbiji svakog dana, samo od malignih bolesti, umre 57 ljudi. Većina u terminalnoj fazi bolesti, bar poslednjih mesec-dva provede u mukama, prepuštena samo porodici, jer kad se dođe do stadijuma da je pacijent izgubljen za zvaničnu medicinu, i da više ne pomaže nikakva terapija, za njih u bolnicama, na onkološkim odeljenjima, nema mesta.n

"Kroz projekat EU "Razvoj palijativnog zbrinjavanja u Srbiji" uloženo je gotovo tri miliona evra, zatim značajna budžetska sredstva, a nešto su dale i neke lokalne samouprave za renoviranje prostorija za palijativno zbrinjavanje", kaže za "Novosti" dr Dragana Jovanović, specijalna savetnica ministra zdravlja i koordinator Ministarstva zdravlja za pulmologiju.

"U okviru tog projekta je dato još 54 vozila za ustanove primarne zdravstvene zaštite, i sprovedeni programi edukacije iz palijativnog zbrinjavanja u vidu kurseva koje su pohađala 1.694 zaposlena u ustanovama zdravstvene zaštite i gerontološkim centrima", dodaje ona.

I u bolnicama koje imaju krevete za ovu namenu, doktori svedoče da palijativna nega nije onakva kakva bi trebalo da bude: u istim sobama su često žene i muškarci, u ovim jedinicama često ne mogu da se primene ni sva dijagnostika niti sva terapija, a veliki problem je što je koncept palijativne nege pogrešno shvaćen pa bi mnoge porodice teško obolelog člana najradije trajno smestile u bolnicu. A, suština je da u palijativnoj nezi pacijent provede neko kraće vreme, da mu se medicinski olakšaju tegobe, a porodica se nakratko odmori.

"Predlog je da se kapaciteti za palijativnu negu povećaju za još 131 krevet i to se odnosi ne samo na bolnice koje već imaju ove službe, nego i na još 10 bolnica koje nemaju palijativu", objašnjava profesorka Jovanović. "Četiri kliničko-bolnička centra u Beogradu, takođe bi trebalo da oforme službe za palijativnu negu i to sa 60 kreveta, pa bismo tako kapacitete priširili ukupno za 191 krevet, i onda bismo za ovu namenu imali 362 postelje."

Ove službe bi se, onda, po potrebi i dalje širile, a kadrovskim planom za 2015. godinu, čija se izrada očekuje, trebalo bi definisati i neophodan kadar. U bolnicama uglavnom ne postoji višak kadra u odnosu na propisane normative, pa je za rad jedinica palijativne nege potrebna preraspodela, prvenstveno sa gerijatrijskih odeljenja na palijativu. "S obzirom na to da je popunjenost bolničkih kapaciteta od 55 do 78 odsto, moguće je u svim opštim bolnicama u Srbiji preraspodelom postojećeg kadra obezbediti neophodan broj doktora medicine za rad u jedinicama za palijativno zbrinjavanje", objašnjava profesorka Jovanović.

  • s

    23.03.2015 19:10
    Zdravstvo u Srbiji je totalno izgubilo svoju funkciju.Bolesne ljude izbacuju iz bolnice i salju ih kuci da se tamo oporave,pa da opet dodju u bolnicu kada im bude bolje.Gde to ima i cemu placamo zdravstvo.Imam 50 godina i doktorica mi, dok jos ulazim kod nje ,kaze,previse cesto idete kod lekara.Nikog nije ni briga sto nas zdravstvo zanemaruje.Raspad raspada.
  • Duchess of Shangay

    23.03.2015 18:29
    Ufff...
    Mozda bi se moglo tipkati jedno sat-do-dva o "takozvanoj" palijativnoj nezi.

    Osim problema da se primarna zastita sastoji od prepisivanja recepta i slanja uputa verovatno jos uvek nije identifikovano "a ko bi se naime bavio "takozvanom" palijativnom negom".

    Onda dolazi doktorka sa pulmologije (OK, slazem se, moze je interesovati "takozvana" palijativna nega) koja mozda daje relevantne razloge losih rezultata ali niko ne pominje specijalizaciju/sub-specijalizaciju iz "takozvane" palijatvine nege. Verovatno jer se radi o cinjenici da nije isplativa, da nema gde/kako da se mazne...da ne postoje strucnjaci u Srbiji koji bi preneli svoje znanje i da mladi lekari ni ne uce apsolutno nista o ovoj temi zivota...

    Da nastavim o tome da srpska medicinska javnost jos uvek misli da su opioidi nesto na sta ce se pacijent samo navuci (ne smem ovde ni da pomenem pumpe koje daju opioide i ostale lekove pacijentima koji ne jedu i ne piju kroz potkozno tkivo).

    I onda dolazimo do finanisiranja "takozvane" palijativne nege...Za koju je EU dala neki novac i sve je nakon toga stalo. Da li se zna da vecina stacionara bar u UK nisu donirani od fonda nego su humanitarne organizacije koji primaju donacije (Marie Curie Cancer Care ili Sue Ryder) ali i o tome nije bitno jer (mozda gresim) ali nacin trosenja novca EU u zemlji Srbiji gde ne postoje provere me plasi...

    Da sumiram- mnogo ce vode Dunavom proteci dok se ne osnuje "takozvana" palijativna nega u Srbiji. Za to vreme ce terminalni pacijent (NE SAMO OD RAKA!) umirati u bolu

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Konkurs za posao u zatvorima u Srbiji

Uprava za izvršenje krivičnih sankcija raspisala je danas konkurs za prijem u stalni radni odnos u deset kazneno-popravnih ustanova 32 pripadnika Službe za obezbeđenje.

Đilas: Opozicija da povuče svoje izborne liste

Lider Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas pozvao je opoziciju da povuče svoje liste za lokalne izbore 2. juna, jer je jasno "da ne postoje ni minimalni uslovi za održavanje legalnih izbora".