Igrali se sa zdravljem pacijenata zbog niske cene leka

Nova lista sa cenama lekova je završena i predata u dalju proceduru i za dve sedmice imaće nove cene, rečeno je u Ministarstvu zdravlja.
Nova lista sa cenama lekova je završena i predata u dalju proceduru i za dve sedmice imaće nove cene, rečeno je u Ministarstvu zdravlja.

To znači da će farmaceutska kompanija Galenika nakon podizanja cene u prodaju pustiti bevipleks u ampulama, koji je neophodan bubrežnim bolesnicima koji koriste hemodijalizu, piše "Danas".

Jedini proizvođač ovog pomoćnog leka za bubrežne bolesnike u Srbiji je Galenika, ali ona ne želi već duže od godinu dana da lek pusti u prodaju u Srbiji, jer joj je cena suviše niska, pa ga izvozi u Bosnu i Hercegovinu po 50 odsto višoj ceni.

Kako su ranije objasnili iz ove farmaceutske kompanije u državnom vlasništvu, ona ima u svojim zalihama ovaj lek na proizvodnom lageru, ali traži od Ministarstva zdravlja korekciju cene, pa na taj način stavlja oko 5.000 pacijenata, bubrežnih bolesnika, u nezavidan položaj odbijanjem da distribuira lek u domaće apoteke, domove zdravlja i centre za dijalizu.

"Podaci za 2012. navode da je umrlo 750 osoba koje su na dijalizi bile duže od 90 dana. Dakle, tim brojem nisu obuhvaćeni svi umrli nego samo deo umrlih. Najveći broj bolesnika umire u prvih 90 dana od početka tretmana, pa su oni kod nas (kao nigde u svetu) izuzeti, jer je i bez njih smrtnost prevelika", ističe LJubinko Todorović, predsednik Saveza organizacija bubrežnih invalida Srbije.

Kako objašnjava, tačno je da pacijentima ne zavisi život od primanja kompleksa vitamina B, ali njegov kvalitet svakako bitno varira.

"Problem je sa tačnim podacima o broju pacijenata iz objektivnih i subjektivnih razloga. Najnoviji podaci su za 2012. a to sada više nisu novi podaci, jer se broj bolesnika stalno povećava. Smrtnost je prevelika, stalno stižu novi pacijenti, pa se broj bolesnika na dijalizi stalno menja. Ubedljivo najveći broj bolesnika je na tretmanu hemodijalizom u zdravstvenim ustanovama. Manji broj bolesnika je sebi obezbedio opremu za hemodijalizu i dijaliziraju se kod kuće", ističe Todorović.

On navodi da je Galenika prestala sa proizvodnjom i o tome dva puta obavestila RFZO i Ministarstvo zdravlja, a Savez organizacija bubrežnih invalida Srbije je pokrenuo inicijativu da se obezbedi kompleks vitamina B iz uvoza.

"Ministarstvo i RFZO su to uradili i ministar je svim centrima poslao dopis 3. decembra prošle godine da je obezbeđen kompleks vitamina B. Velika većina centara je ignorisala taj dopis i nije trebovala kompleks vitamina B. U svetu dijalize se radi o velikim parama. Mediji su ranije tačno objavljivali da je samo za dijalizatore dato 25 miliona evra više nego što je trebalo. Svi članovi ranijih tenderskih komisija su pozivani na informativne razgovore u MUP i tužilaštvo", kaže Todorović i dodaje da se "na vatri od 25 miliona evra za dijalizatore svi ogreju, dok na kompleksu vitamina B niko, pa ih zato nisu ni naručivali".

Vitamini grupe B su neophodni pacijentima na hemodijalizi, zbog čega je snabdevanje bevipleksom u ampulama od izuzetne važnosti. Od njih ne zavisi život, ali njihovo ne davanje dovodi do značajnog pogoršanja zdravlja. Zato je farmakoterapijskim protokolima predviđeno da se dobijaju tri puta sedmično nakon dijalize.

  • ns

    29.07.2015 01:41
    Ej a drzavna firma! Ma treba vas sve privatizovati gori ste od bilo kog privatnika!
  • dr

    29.07.2015 00:19
    ???
    Lekar sam, u drzavnoj sluzbi. Unazad 3 godine bolujem od astme. Redovno se lecim i kontrolisem u drzavnoj sluzbi. Lek koji mi je neophodan i koristim ga dva puta dnevno placam uz recept 2000 dinara. To mi je za 3 meseca. Prethodni je kostao oko 900 dinara za mesec dana. Pitam se, sta je sa onima kojima to nije "samo" skupo kao meni, nego kojima je to preskupo?!?!
  • Mickey

    28.07.2015 19:13
    Sada shvatam
    Voleo bih da nema veze, ali pravilnicima od prošle godine su komplekse B vitamina koji su se mogli kupiti kao suplementi znatno ograničili tj. sve preko određene doze se sada klasifikuje kao farmacija, pa je ponuda na tržištu svedena na svega nekoliko relativno slabih suplemenata.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Podmlađivanje vojnog vrha Srbije

Novim postavljenjima i unapređenjima Vojska Srbije (VS) podmladila je komandni kadar i generalski kor, prenosi danas portal Balkanska bezbednosna mreža.