Bez odgovora Beograda o zadržavanju kolumbijskog profesora na granici u Srbiji
Prošavši granične prelaze na nekoliko evropskih aerodroma, profesor Univerziteta u Kolumbiji Migel Anhel Beltran Viljegas, na putu za Međunarodni kongres amerikanista u Novom Sadu zadržan je sa suprugom i dvoje maloletne dece 29. juna po sletanju u Beogradu.
Posle nešto više od 24 sata, porodici je ulaz u zemlju ipak odobren, potvrdili su dan kasnije iz ambasade Kolumbije u Mađarskoj, za BBC.
Beltran je jedan od učesnika kongresa u Novom Sadu, u skladu sa dogovorima vlasti Kolumbije i Srbije, naveli su u pisanom odgovoru.
I pored više pokušaja, BBC nije dobio odgovor srpskih zvaničnika o razlozima zadržavanja Beltrana i njegove porodice.
Kolumbijski predsednik Gustavo Petro je, međutim, zahtevao od Vlade Srbije da „objasni Kolumbiji zašto pritvara naše intelektualce".
„Ali, još gore je što pritvaranje profesora Beltrana pokazuje postojanje lista na međunarodnim granicama koje su skrojene na osnovu političkog mišljenja”, napisao je Petro na Iksu.
Lo que le ha sucedido al profesor Beltrán en Belgrado, tiene todo mi rechazo. El gobierno serbio debe explicarle a Colombia porque detiene a nuestros intelectuales.
— Gustavo Petro (@petrogustavo) June 29, 2025
Pero, peor aún, la detención del profesor Beltrán demuestra la existencia de listas en las aduanas…
Beltran se bavi političkom sociologijom i izučava istoriju studentskog pokreta u Kolumbiji.
Glasni kritičar bivše vlasti u ovoj zemlji, bio je među brojnim osuđenim i zatvorenim intelektualcima u domovini zbog optužbi za kršenje ustavnog poretka i terorizam.
Posle više godina provedenih u strogo čuvanom zatvoru tokom prve decenije 21. veka, sud ga je oslobodio svih optužbi, ali je i ponovo pritvoren 2015. godine.
BBC je 30. juna pretražio takozvanu crvenu listu poternica Interpola i na njoj nije bilo Beltranovog imena.
„Crne liste Kolumbijaca profilisanih na osnovu njihovog političkog mišljenja mogle su poticati samo od kolumbijske vlade, i to je jasno kršenje ljudskih prava koje se mora istražiti i mora se okončati”, poručio je predsednik Petro.
Petro, bivši gradonačelnik Bogote, bio je pripadnik levičarskih pobunjenika tokom 1980-ih.
Izabran je za predsednika 2022. što je označilo veliku prekretnicu u državi godinama pod vođstvom konzervativaca koja decenijama vodi borbu sa moćnim narko kartelima.

Negativan prizvuk
Privođenje Beltrana šalje negativan prizvuk u odnose Srbije i zemalja Latinske Amerike, ocenjuje Igor Novaković, viši saradnik Centra za međunarodne i bezbednosne poslove – ISAC fonda.
Marko Đurić, sadašnji ministar spoljnih poslova Srbije je, dok je bio ambasador u Vašingtonu, na nerezidencijalnoj osnovi pokrivao i karipske zemlje i Kolumbiju, sa kojima je unapredio saradnju, podseća on.
„Ovo je reakcija vlasti po refleksu.
„Mislim da je više skopčano sa situacijom u Srbiji, imali smo brojne slučajeve neosnovanog proterivanja hrvatskih državaljana i drugih stranaca, pa i onih koji su učestvovali u protestima”, kaže Novaković za BBC na srpskom.
U Srbiji već više od sedam meseci traju protesti koje predvode studenti zahtevajući odgovornost za smrt 16 žrtava pada nadstrešnice u Novom Sadu u novembru 2024.
Studenti, koje podržavaju mnogi profesori, sportisti, glumci i građani, zahtevaju i vanredne izbore u zemlji.
Šta se desilo na aerodromu?
Beltran je zajedno sa suprugom Natlijom Karuzo i dvoje dece od 14 i devet godina do Srbije stigao preko Portugala i Španije, gde nije imao problema sa pograničnim vlastima.
U video poruci objavljenoj na Iksu 29. juna, za koju kaže da je snimljena u Beogradu, Beltran je pozvao međunarodne organizacije za ljudska prava da reaguju.
„Sada je 13:00 časova ovde u Beogradu, u Srbiji, a mi smo i dalje zatvoreni u ovoj ćeliji.
„Do sada nam nisu dali ništa da jedemo niti da pijemo", rekao je kolumbijski profesor.
Srpske vlasti su ga optužile za terorizam „bez ikakvog pravnog postupka", kaže Beltran opisujući incident kao „čin kriminalizacije i političkog progona" protiv njega kao akademika posvećenog kritičkom mišljenju.
Reproducimos y difundimos esta denuncia pública del profesor Miguel Ángel Beltrán Villegas
— Asociación Freytter Elkartea (@ascjafr) June 29, 2025
Hoy, 29 de junio de 2025, el profesor Miguel Ángel Beltrán Villegas, de la Universidad Nacional de Colombia, y la profesora Natalia Caruso, de la Universidad Pedagógica Nacional, junto a… pic.twitter.com/O2MKOX2bQo
Beltran je pozvan da učestvuje od 30. juna do 3. jula na kongresu ICA2025, koji ove godine obeležava 150 godina postojanja.
Univerzitet u Novom Sadu domaćin je naučnicima koji se bave proučavanjem Severne, Srednje i Južne Amerike.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar