Ne mogu da dobiju platu jer su im ukinuli zanimanja

Traktoristi, štalari, magacioneri, majstori koji održavaju mehanizaciju, iako vredno rade na školskim imanjima, prema novim prosvetnim pravilima ne bi trebalo da prime platu, jer je njihova zanimanja neko zaboravio da pomene u novom Pravilniku o finansiranju srednjih škola.
Traktoristi, štalari, magacioneri, majstori koji održavaju mehanizaciju, iako vredno rade na školskim imanjima, prema novim prosvetnim pravilima ne bi trebalo da prime platu, jer je njihova zanimanja neko zaboravio da pomene u novom Pravilniku o finansiranju srednjih škola.

Ovaj dokument, koji je već menjan, moraće zato još jednom da pretrpi izmene i prosvetari se nadaju da će to da bude već narednih dana. Predstavnici sindikata i Ministarstva prosvete dogovorili su se da izmene pravilnik u delu koji se tiče specifičnih radnih mesta, koja su izostavljena postojećom verzijom.

"Dogovoreno je da sve škole koje imaju specifične potrebe, svoje zahteve upute Ministarstvu prosvete. Situacija na terenu je neodrživa. Direktori ne znaju kako da isplate pojedine plate. Mnoge poljoprivredne škole imaju ogromna imanja i mnogo stoke i o tome moraju da brinu radnici, kojima pak ne mogu plate da budu isplaćene jer ministarstvo ne prepoznaje njihova zanimanja", kaže Ranko Hrnjaz iz Sindikata radnika u prosveti.

Sa njim se slaže i Jasna Janković, predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika. "Kada budu unete nove ispravke, mislim da će to biti treća verzija pravilnika o finansiranju srednjih škola i četvrta za osnovne škole, a sve objavljene u poslednjih nekoliko meseci", kaže ona. "Na ovaj problem koji se sada rešava ukazivali smo odavno. Sporno je i to što je uvedeno plaćanje nastavnika prema broju radnih nedelja. Nadam se da će se to izmeniti da ne bi oni koji predaju maturantima do juna primili punu platu, a kasnije manju jer nemaju časove."

Ovaj sporni Pravilnik inače ne prepoznaje škole manje od 16 učenika, a takvih je u Srbiji oko 1.000. Pa tako škole koje imaju pet, šest odeljenja nemaju pravo na pomoćnika direktora, iako je on zadužen za ta seoska odeljenja. Stoga se dešava da matična škola sa 50-60 učenika ima pomoćnika direktora, dok produžna seoska škola sa 1.000 đaka nema.

Pored ovih u postojećem Pravilniku postoje i brojne druge nelogičnosti, te se stručnjaci nadaju da će se problemi ovim poslednjim izmenama konačno rešiti.

  • mrs

    05.10.2015 11:23
    Kad bi sekretari i racunovodje stale sa radom zbog novog pravilnika,niko ne bi dobio platu!!!
  • Mika

    05.10.2015 10:02
    Važno je da štalski momci i devojke koji čine vlast nisu zaboravljeni-e!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija