"Savamala dokaz da nema pravne države"

Članica Saveta za borbu protiv korupcije Jelisaveta Vasilić ocenila je da je slučaj rušenja objekata u Hercegovačkoj ulici, u beogradskoj četvrti Savamala, koje su u izbornoj noći sprovele nepoznate osobe pod fantomkama, potvrdio da u Srbiji nema pravne države.
Ona je podsetila da zakon propisuje redosled akcija ako želite da srušite neki nelegalni objekat - prvo se obraćate nadležnoj instituciji pred kojom svaka strana iznosi svoje dokaze, zatim nadležna institucija donosi odluku, a tek kada ta odluka postane pravosnažna, sledi rušenje koje, takođe, sprovode nadležne institucije.
 
Vasilić zato zamera premijeru što je izjavio da je jedino sporno što su objekti u Savamali srušeni noću, a ne danju, jer se, kako kaže, ne može rušiti ni u toku noći, ni u toku dana, ako o tome prethodno nisu odlučile nadležne institucije, a to svakako nije predsednik Vlade Srbije. Po njenom mišljenju sve to pokazuje da ni kod aktuelne vlasti, kao ni kod svih prethodnih, nema interesovanja za uspostavljanje pravne države.
 
Savet za borbu protiv korupcije ukazao je u svom poslednjem izveštaju da u pravosudnom sistemu Srbije postoje brojni problemi i da je i dalje očigledan uticaj izvršne vlasti na tužilaštvo i sudove. Savet konstatuje da se reforma pravosuđa ne može izvršiti, a da se pri tome ne izvrši i reforma druge dve grane vlasti u onim delovima koji bitno utiču na rad pravosuđa.
 
Vasilić je ukazala i na problem što se više od 80 odsto zakona donosi po hitnom postupku, bez javne rasprave. Posledice takvih zakona su, kako kaže, vrlo loše. Pojedini zakoni iz oblasti pravosuđa su menjani po osam, deset ili dvanaest puta, a Zakon o krivičnom postupku je npr. menjan čak pet puta u poslednje tri, četiri godine, podseća ona.
 
To je jedan od razloga što imamo problem sa ažurnošću pravosuđa, objašnjava Vasilić i dodaje da sudija u Srbiji dobija trostruko manje novih predmeta nego sudije u Evropi, a opet nije ni približno efikasan. Ona kaže da srpske sudije niti su lenje, niti manje pametne, već su zakoni često neprimenjivi, jer ne prate život u zemlji.
 
Zakoni se, kako kaže, ne mogu samo prepisivati. Zato Evropska unija, prema njenim rečima, nije dobro uticala na izmene zakona u Srbiji. Ona podseća na reformu pravosuđa iz 2008. godine kada su se svi stručnjaci na javnoj raspravi Saveta složili da cela reforma, počev od izbora Visokog saveta sudstva, ne daje nikakve garancije da će pravosuđe u Srbiji postati nezavisno.
 
Vlast je tada, kako kaže, imala samo jedan odgovor - da je reforma prošla kontrolu EU. Brisel, prema njenim rečima, može da kontroliše ispunjenost standarda, ali ne i stanje u Srbiji. "To ne mora da znači da odgovara našem stanju, to odgovara standardima EU koji su dobri, ali zakon mora da odgovara našem stanju", istakla je Vasilić, gostujući na televiziji N1.
 
Ona je rekla da će Savet za borbu protiv korupcije nastaviti i dalje da piše izveštaje u nadi da će neko krenuti da ih čita. U vlasti, ocenila je, postoji neka vrsta jednoumlja i skupštinska većina samo glasa kako odluči izvršna vlast i to bez javne rasprave koja je jako važna, jer okuplja ljude koji nisu iz stranaka, već znaju svoj posao i kako da prepoznaju članove nacrta zakona koji mogu proizvesti korupciju.
  • tomi

    15.05.2016 17:44
    tomakilibarda1@gmail.com
    kaubojska banda vrslja srbijom,alibaba i 40 razbojnika,vucicu sram te bilo.
  • Ovako to vidim

    15.05.2016 17:39
    Ako su oni mogli da poruše dve ulice, sutra mogu da Vašu zgradu proglase nelegalnom, ili nebezbednom, ili loše toplotno izolovanom i štetnom pšo društvo, ako nađu interese da tu nešto grade. Samo im treba odštampano rešenje i pečat.
    U Novom Sadu smo bili svedoci takvih postupaka i rušenja.
    Fantomke ne moraju da imaju. Sprovedu fantomski postupak.
    To se odnosi na apsolutno sve pravne akte, od Ustava do rešenja o porezu.
    Slučaj Savamala govori da živimo potpuno nezaštićeni u anarhiji.
    Ne bih davao ime države, dežele, banana republike ili marionetske države.
    Ovo nema ime, zasad.
  • bob

    15.05.2016 17:33
    Pa samo vidite ko su ministri policije i pravde... Samo postavljanje njih za ministre je sprdanje sa drzavom...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Preminuo novinar Bojan Tončić

U Beogradu je u 57. godini, nakon duge bolesti, preminuo novinar Bojan Tončić, saopštilo je danas Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).

Uhapšen zbog pokušaja ubistva u Mirijevu

Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom, uhapsila M. P. (41) zbog sumnje na pokušaj ubistva, saopštili su danas iz Ministarstva unutrašnjih poslova.