Sve novine za osnovce: Informatika, školske uniforme, umanjeno gradivo...

Ministarstvo prosvete za narednu godinu najavljuje niz novina, a Vesna Nedeljković, pomoćnica ministra za predškolsko i osnovno obrazovanje kaže da je želja Ministarstva da se ogledna nastava i funkcionalna znanja "usele" u škole.
Gostujući na RTS, Vesna Nedeljković je rekla da u Srbiji vlada samokritički odnos da deca uče napamet i da se znanje reprodukuje, što je, nažalost u najvećem broju slučajeva istina. Dodaje da sa idejom uvođenja ogledne nastave idemo u bolje dane za prosvetu.
 
"Mi smo dali preporuku Zavodu za vrednovanje kvaliteta da pristupi i da dobro promisli na koji način bismo mogli da rasteretimo gradivo koje negde opterećuje naše učenike", kaže Nedeljkovićeva.
 
Nedeljkovićeva je rekla da će izborni predmeti od naredne godine promeniti formu i vratiti se u formu sekcija.
 
"Sekcije će biti obavezujuće za nastavnike i one će zaista ulaziti u njihov neposredan rad. Tu bih rasteretila kolege od straha da će gubiti broj časova, a đake da ohrabrimo da se zaista opredele prema svojim afinitetima i sklonostima jer smo imali u praksi i to je ono što je tužno, da se dete opredeli, na primer za informatiku, a kaže da bi volelo i da peva, a to mu nije bilo omogućeno", objašnjava Nedeljkovićeva za RTS.
 
Informatika iz statusa izbornog predmeta prelazi u obavezan koji će biti u rasporedu, kaže Nedeljkovićeva i dodaje da će informatički sadržaji i učenje informatike biti jedna priprema za buduće gimnazije i srednje škole.
 
"Mi moramo da ohrabrimo svoje kolege u školama da budu kreativniji, da se potrude da isprate novine, ako ne i da budu oni koji će i doneti neku novinu. Deca vladaju tehnologijom, moraju i kolege da pruže zanimljive sadržaje kako bi nam škola bila kreativnija. Ako pričamo o kreativnosti, neka budu što kreativniji, a samim tim biće sve bolji", smatra Nedeljkovićeva.
 
Kaže da postoji određeni broj škola koje imaju bolju opremu, ali je ne koriste. Ističe da je izdvojen značajan fond novca koji će se koristiti samo za obuku nastavnika.
 
Govoreći o vraćanju uniformi od drugog polugodišta, kaže da se dosta škola odazvalo tom pozivu.
 
"Dosta škola je javilo da su se roditelji izjasnili za uniforme i mi to pozdravljamo. Tamo gde bude drugačija situacija, to će biti apsolutno odluka škole i mi to poštujemo", zaključila je Nedeljkovićeva.
 
Podsetimo da je model finansiranja uniformi zapravo, da roditelji plaćaju kupovinu novih ili da ih škola nabavi, a potom roditelji plate. U svakom slučaju, najverovatniji model je kupovina novih. 
 
"Ideja je da uniforme ne budu preskupe, jer je potpuno jasno u kom finansijskom trenutku se nalazimo. Sa Ministarstvom za socijalna pitanja razmatramo mogućnost da se oforme socijalna preduzeća koja će da šiju uniforme", pojasnila je nedavno savetnica ministra prosvete Dragana Milovanović.
 
Dva su motiva zbog kojih je ministarstvo pokrenulo inicijativu uvođenja uniformi u osnovne škole. Jedan je smanjenje socijalnih razlika, a drugi smanjenje vršnjačkog nasilja. Više o tome u tekstu OVDE.
  • Majka

    19.12.2016 01:04
    Rforma?
    IzbornIzborni su i sada drugi strani jezik i sport,ali deca moraju da pohadjaju onaj predmet za koji je vecina glasala ili nametnula uprava skole.Znaci,ucimo decu od malena da se priklone vecini ili nadredjenom pod maskom demokratije. O kakvoj kreativnoj nastavi je rec kada vecina novosadskih skola nema para za papire za kontrolni,a ni za toalet papire. Sram vas bilo zbog svake izgovorene reci o reformi obrazovanja i deci!
  • Inspektor Višekruna

    18.12.2016 20:04
    Rasterećenje
    Dobra stvar ako ga bude.
    A što se tiče uniformi neće uticati na socijalno raslojavanje. Deca će više zagledati patike.
  • Boki

    18.12.2016 19:15
    Ukinite uniforme nema se para za vase namestaljke...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija