Kilogram junetine 850 dinara, proizvođači krive državu

Cena junećeg mesa u srpskim maloprodajama sada iznosi između 800 i 850 dinara po kilogramu, što znači da je ovo meso za dva meseca poskupelo za više od 20 odsto.
Kilogram junetine 850 dinara, proizvođači krive državu
Foto: Pixabay
Za povećanje cene, proizvođači prstom upiru u državu, koja je i pored nedostatka junadi u Srbiji, dogovorila izvoz ionako deficitarnog mesa.
 
Kada za kilogram junećeg buta date novčanicu od hiljadu dinara, dobićete tek 150 dinara kusura. Za taj novac, moguće je kupiti dva kilograma svinjetine i čak tri pilećeg mesa. Zbog toga građani, uglavnom, kada vide cenu istaknutu na junetini, pored izloženog mesa jednostavno prođu.
 
Proizvođači mesa ne očekuju da će cene dalje rasti i kažu da su ovolike, jer nije moglo drugačije. Dok je građanima junetina skuplja za 20 odsto, mesarima je u nabavci poskupela gotovo za trećinu. Razlog - u Srbiji jednostavno nema dovoljno junadi.
 
"Mi s jedne strane cenom ne možemo biti konkurentni uvoznoj junetini iz Brazila i Argentine, koja je dosta jeftinija zbog izobilja hrane i velikih pašnjaka u tim državama. S druge stane, cena junetine u Srbiji počela je da raste sa povećanim izvozom ovog mesa u Tursku", kaže vlasnik Industrije mesa "Matijević" Petar Matijević za N1.
 
Upravo tako - država je, i pored činjenice da u Srbiji trenutno tovi tek 12.000 junadi, dogovorila izvoz 5.000 tona mesa u Tursku, a posle više decenija paketi srpske junetine krenuli su i u Kinu. Stručnjaci se pitaju - kojom logikom je neko odobrio takvu odluku?
 
"Dvanaest hiljada nije dovoljno ni za domaće potrebe. Trošimo samo tri do četiri kilograma junećeg mesa po stanovniku godišnje, odnosno, proizvodimo ukupno 75.000 tona junećeg mesa godišnje. Prema tome, za izvoz mi - nemamo", navodi član Odbora za selo SANU Branislav Gulan.
 
A imali smo. Početkom devedesetih u Srbiji je bilo deset puta više junadi, čije meso je izvoženo i na istok i na zapad. Potražnja za mesom nije opala ni danas, što znači da i pored razvijenog tržišta, srpski paori više ne žele da se bave tovom junadi. Država ih je, kaže Gulan, toliko puta prevarila u vezi sa otkupom da su digli ruke. "Potrebno je najpre da imaju garanciju da će moći da prodaju. Dosad nisu mogli da prodaju jer u bili ucenjivani i potcenjivani. Nisu mogli da prodaju i zato su se ispraznile staje", kaže Gulan.
 
Ukoliko bi loša agrarna politika koja je staje ispraznila bila zamenjena podsticajnijom, taj biznis bi kaže, vrlo brzo procvetao, a cene u maloprodaji bile daleko prihvatljivije. Da će se to i desiti - nije optimista.
  • novosađanka

    07.10.2018 15:17
    Naravno daje kriva država. Kunu se u seljake a uništavaju stočni fond jer nemaju sistemska rešenja za tovljenje goveda pa seljaci smanjuju stočni fond jer im se neisplati.
    Naša bagra misli samo na svoje interese i boli ih uvo što građani uskoro neće moći da kupe ni kg. govedine. Teletinu smo već zaboravili.
  • C23PO

    07.10.2018 13:35
    Rešeno
    Nema veze. Bitno je da mi IT napredujemo, eto, videh baš obavezna dva ambasadora na IT skupu o bezbednosti u Beogradu.
    Bajtove ćemo servirati na tanjiru, preliti https-om, a ove gluposti oko hrane - sve će to nama naša Evropa da obezbedi, jer nas tako jako mnogo zdravo voli.
  • AL DAHRA

    07.10.2018 10:00
    AV
    AL DAHRA + PKB + SNS = 850.... 950... 1200...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija