Godišnje 800 lekara zatraži sertifikat da bi mogli da odu iz Srbije

Pretpostavlja se da je oko 10.000 lekara otišlo na rad u inostranstvo iz Srbije u proteklih 20 godina, a od Lekarske komore Srbije oko 800 lekara godišnje zatraži sertifikat dobre prakse, koji je neophodan za zaposlenje u određenim zemljama, navodi list Politika.
Godišnje 800 lekara zatraži sertifikat da bi mogli da odu iz Srbije
Foto: Pixabay
List navodi da neke zemlje uopšte ne zahtevaju ovakve sertifikate, kao i da se pretpostavlja da oko 400 lekara koristi sertifikate kako bi radili vikendom u državama okruženja, dok oko 200 njih odlazi u inostranstvo na usavršavanje i doškolavanje. 
 
"Nemačka lekarska komora nam je u februaru potvrdila da tamo radi oko 460 naših lekara. Ranije je bilo teško nostrifikovati diplomu u toj zemlji, a sada je lako jer imaju deficit lekara, pa su spustili kriterijume", navodi "Politika"
 
Direktor Lekarske komore Srbije Milan Dinić je ocenio da je veći problem od emigracije medicinskog osoblja taj što "medicinari uglavnom hoće da rade u velikim gradovima" i što ne žele da se posle studija vraćaju u zdravstvene ustanove u manjim mestima. Prema njegovim rečima, zbog boljih plata i uslova rada lekari se iseljavaju u mnogo bogatije zemlje, dok Srbija ima pozitivnu migraciju medicinara iz Bosne i Hercegovine i Crne Gore. 
 
Predsednik Upravnog odbora Komore zdravstvenih ustanova Srbije Georgios Konstantinidis je rekao da su plate lekara u razvijenim zemljama od tri do sedam puta više nego u Srbiji, a da profesori specijalisti mogu zarade između 4.000 i 5.000 evra mesečno.
 
"Teško je sprečiti odlazak zdravstvenih radnika u druge zemlje. Jedni način je povećanje zarada. Pozdravljam odluku da se povećaju njihove plate u Srbiji, ali to nije dovoljno. Rumunija se suočavala sa sličnim problemom kao i mi, pa je donela odluku da se plate lekara povećaju sa 1.000 na 2.800 evra, a sestara sa 530 na 980 evra, čime su migracije smanjene", naveo je Konstantinidis. 
 
Predsednica Sindikata medicinskih sestara i tehničara Radica Ilić je navela da se više od 150 zdravstvenih ustanova u Srbiji suočava sa manjkom radne snage, zbog čega očekuje da će u sledećih deset godina država omogućiti prekvalifikacije za medicinsko osoblje. 
 
Ona je dodala da Srbija nije jedina zemlja koja se suočava sa ovim problemom, kao i da se dešava da Nemci medicinske radnike "vrbuju" još u srednjoj školi, što im je jeftinije nego da školuju sopstveni kadar.
 
Podsetimo, kako su ranije za 021 rekli u Regionalnoj lekarskoj komori Vojvodine, od početka godine više od stotinu lekara zatražilo je od komore sertifikat dobre prakse, potreban za odlazak u inostranstvo. Od 104 izdata sertifikata, lekarima opšte prakse izdato je 77, a specijalistima 28. Istovremeno, zvanični podaci Sindikata medicinskih sestara i tehničara govore da više od 1.000 sestara godišnje napusti Srbiju. Odliv medicinskog kadra je samo jedna od odlika zdravstvenog sistema u Srbiji. Koje su još negativne karakteristike možete čitati u našem tekstu OVDE.
  • Jelena

    11.11.2018 17:52
    @Plenty O Toole upravo to. Studiram medicinu i jedini studenti koji govore kako bi ostali ovde su deca lekara/deca "uticajnih" koji su i do sada ziveli kao bubrezi u loju, ni ne znaju sta znaci biti siromasan i ziveti u Srbiji, kroz fakultet se prosetaju, kada zavrse imaju zagarantovan posao na klinici, specijalizaciju koju zele itd... a mi se lomimo i da zavrsimo i za sve ostalo... to ponekad mnogo vise boli od niske plate.
  • Milojka

    11.11.2018 15:31
    Pacijent
    Samo 800 lekara?
    Nije to ništa, koliko ih je samo na birou.
    Taman da upodobimo statistiku.
  • Vozačević

    11.11.2018 15:23
    ....
    Očito da neće imati ko da nas leči,ali je još očitije da neće imati ko da nas vozi...npr do lekara.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Nedelja ponosa u Beogradu od 2. do 8. septembra

Nedelja ponosa u Beogradu biće održana od 2. do 8. septembra, a program će obuhvatiti 30 događaja fokusiranih na nekoliko segmenata - prajd umetnost, pozorište, poezija i drag umetnost.