Transplantacijom organa protekle godine spasena 64 života

Transplantacijom organa u Srbiji su protekle godine spasena 64 života.
Transplantacijom organa protekle godine spasena 64 života
Foto: Pixabay
Porodice su dozvolile da 23 preminule osobe budu donori organa i zahvaljujući njima u pet transplantacionih centara transplantirano je 38 bubrega, 16 jetri i presađeno 10 srca.
 
Najviše transplantacija urađeno je u Kliničkom centru Srbije - 44, i to 19 transplantacija bubrega, 10 srca i 15 jetre. Zbog malog broja donora mnogi pacijenti, kojima je presađivanje organa jedini lek, ne dočekaju transplantaciju. 
 
Među zemljama koje su najviše uradile na razvoju transplantacionog programa je Hrvatska, koja sa Španijom deli prvo mesto u svetu, srazmerno broju stanovnika, po broju transplantacija. 
 
Naše komšije godišnje urade oko 250 transplantacija bubrega, 150 transplantacija jetri i oko 50 transplantacija srca. Jedna od karika koja je doprinela dobrim rezultatima u Hrvatskoj je Zakon o pretpostavljenom donorstvu, koji je i Srbija usvojila, ali je ključna bila posvećenost i dobra organizacija nacionalnog programa za transplantaciju. 
 
I kod nas se mnogo očekivalo od Zakona o transplantaciji organa, koji je predvideo da su svi potencijalni donori, ukoliko se za života drugačije ne izjasne, međutim, lekari kažu da je prošlo tek pet meseci od usvajanja i da je rano govoriti o njegovim efektima. 
 
Direktor Klinike za kardiohirurgiju Kliničkog centra Srbije prof. Svetozar Putnik kaže da će efekti novog zakona biti vidljivi za godinu-dve
 
On je naglasio da je u KCS tokom 2018. godine urađeno 10 transplantacija srca, da još između 30 i 40 pacijenata čeka na transplantaciju i da se taj broj ne menja poslednjih pet godina - jedni dobiju organ, ali pristižu novi pacijenti. 
 
Za pacijente koji ne mogu da čekaju dok se ne pojavi donor i organ primenjuju se druge terapijske opcije kao što je ugradnja veštačke pumpe - veštačkog srca. 
 
"To su mehanički uređaji kojima se menja deo srčane funkcije ili cela srčana funkcija i to nekada bude definitivno terapijsko rešenje, a nekada omogućava ljudima da sačekaju transplantaciju", naglasio je Putnik. 
 
Većina pacijenata koji čekaju na transplantaciju srca su mladi ljudi između 30 i 40 godina
 
Dece trenutno nema na listi čekanja. 
 
Nedavno je transplantirano srce tinejdžeru od 17 godina, koji se sada oseća dobro, redovno dolazi na kontrole i živi normalno. 
 
Tokom 2018. godine urađeno je 38 transplantacija bubrega, a direktor Klinike na nefrologiju KCS prof. Marina Savin kaže da tim za transplantaciju bubrega uspešno radi, da su pacijenti zadovoljni i da je uz nove imunosupresivne terapije uspešnost transplantacije, sa dobrom bubrežnom funkcijom, 98 odsto. 
 
Prof. Savin kaže da je uspešnost transplantacije bubrega u Srbiji na nivou svetskih rezultata. Za transplantaciju je spremno još 150 pacijenata, a u toku su pripreme za dvaput više pacijenata. 
 
"To znači da nas čeka veliki posao. Potpuno smo osposobljeni da povećamo broj transplantacija i to je cilj za sledeću godinu", naglasila je ona. 
 
U narednoj godini očekuju dvaput više transplantacija i spremni su da to i ostvare - imaju dobar hirurški tim, adaptiran je novi prostor za oporavak većeg broja transplantiranih pacijenata i imaju nove imunosupresivne protokole. 
 
"Apelujemo da cela zajednica, svi građani učestvuju u širenju programa transplantacije, a mi sa naše strane učinićemo sve da uspešnost bude velika", zaključila je ona.
  • Nikad donor

    03.01.2019 11:10
    Vrlo je relativna stvar šta je zatucano.
    Po meni vi ste zatucani svetskom drogom, onom vrstom koja opravdava ubistvo čitave porodice u kojoj je američki vojnik silovao, u Avganistanu na primer.
    Takozvana "ljudska nauka" je takođe vrsta dogme.
    Takva vrsta dogme, koja pažljivo bira kako će se prezentovati, ali je neumoljivo tvrđa.
    I naravno da svaki čovek ima pravo da bira da li će njegov DNK živeti posle njegove smrti u nečijem tuđem telu.
    Ali, ne brinite, neće još dugo ovakav period "biranja".
    Ne samo da é uvesti otimanje organa, već će to i obrazložiti kao humano.
    Liberalno kapitalistički gledano - jednostavnije je a narvno i jeftinije siromašnom oteti organ nego ulagati u proizvodnju veštačkih organa.
  • činjenica

    03.01.2019 08:45
    Ono što je interesantno u Vojvodini jeste da se za doniranje organa nakon smrti člana porodice mnogo više opredeljuju naši sugrađani katoličke veroispovesti. Naime, katolička crkva podržava tdoniranje organa nakon smrti radi transplantacije. To je jedan od razloga velikog uspeha transplantacione medicine u Hrvatskoj. Kao i uvek SPC zastupa konzervaivne, da ne kažem zatucane stavove.
  • Humanisti dezurni

    03.01.2019 07:44
    Duboko verujem da bi velika vecina dezurnih komentatora sa portala rado primila a da nikad ne bi donirali organ.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Cigarete ponovo poskupele

Cigarete su ponovo poskupele, a u Službenom glasniku su objavljene nove cene koje će važiti od 7. maja.