Zabranjen dodatni šećer u voćnim sokovima

U "Službenom glasniku" nedavno je objavljen novi pravilnik o voćnim sokovima i srodnim proizvodima koji nameće nova znatno rigoroznija pravila za ovu industriju.
Zabranjen dodatni šećer u voćnim sokovima
Foto: Pixabay
Ipak proizvođačima je dat dug rok za prilagođavanje jer će propisi početi da se primenjuju tek od 1. jula sledeće godine.
 
U delu pravilnika koji se odnosi na dozvoljene sastojke, uvedena su nova pravila iz Direktive 2012/12/ EU, kao što su ona koje se odnose na dodavanje šećera. Ovaj sastojak kao dodatak više neće biti dozvoljen u voćnim sokovima, voćnim sokovima od koncentrisanog voćnog soka i voćnim sokovima u prahu. Zbog toga će biti zabranjene i izjave na ambalaži koje se često upotrebljavaju, poput "bez dodatog šećera".
 
Dodavanje šećera, meda ili zaslađivača tolerisaće se samo u proizvodnji nektara, i to u količini do 20 odsto ukupne mase gotovog proizvoda. 
 
Ova evropska direktiva usvojena je još 2012 godine na tržištu unije zbog brige o zdravlju građana i pokušaja da se smanji unos šećera. Voćni sokovi čine deset odsto svih bezalkoholnih pića koja se prodaju u EU. Udeo sokova napravljenih od koncentrata je 87,6 odsto, dok 12,4 čine čisti voćni sokovi. Prema sapštenju Evropske komisije, sokovi koji su do tada mogli da se nađu na policama u supermarketima mogli su da sadrže i do 150 grama šećera po litru, a isti slučaj je i u Srbiji.
 
Novim pravilnikom se utvrđuju i minimalni zahtevi kvaliteta za voćne sokove. Recimo, koje voće može da se koristi kao sirovina i koliki su minimalni udeli, sastojci koji mogu da se dodaju, tehnološki postupci proizvodnje, metode za ispitivanje kvaliteta proizvoda, kao i zahtevi za označavanje proizvoda.
 
Nova pravila trebalo bi da doprinesu i preciznijem deklarisanju voćnih sokova. Deklaracija će morati da bude jasnija i sa mnogo više podataka. Česte pritužbe potrošača do sada su bile da kvalitet sokova ne odgovara istaknutoj deklaraciji. Proizvođač će biti dužan da navede sve vrste voća korišćene u proizvodnji. Ako su šećeri prirodno prisutni u voćnom nektaru, proizvođači će morati na deklaraciji da navedu izjavu - "sadrži prirodno prisutne šećere":
 
Kako se navodi u tekstu novog pravilnika, proizvodi koji su deklarisani do dana početka primene ovog pravilnika moći će da budu u prometu do isteku roka trajanja, a najkasnije do 31. decembra 2021. godine.
  • Mikica

    09.01.2019 14:28
    Zdrave sokove pravimo...
    Treba jasno zakonom propisati da svaki napitak koji ima dodat šećer mora da se zove
    "VOĆNI ŠEĆERAC".
    Jednostavno, ne može se prodavati ni pod jednim drugim nazivom.
    I da vidim šta bi onda proizvođači lažirali.
    Ako se pitate zašto se nikada nijedan sok ne kvari, od tih modernih "samo cedimo",
    to je zato što se prilikom pakovanja izlaže raznim zračenjima visokog intenziteta koji ubijaju svaku vrstu života u njemu.
    I to je usvojeno kao koristan proces za ljude.
    Mada je dokazano da taj proces formira od belančevina polimere, alvilociklobutanat, koji ubrzavaju kancer, ako je stvoren. Francuska istraživanja, 2003/2004 objavljeno.
  • Sremska strana

    09.01.2019 13:51
    3 godine za primenu
    Baš pravedno, daš im 3 godine da se usklade sa regulativom, a u nekim drugim oblastima daš rok od 60 dana ili katanac.
  • skep

    09.01.2019 10:59
    Nazvaće ga voćni napitak umesto voćnog soka.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Nedelja ponosa u Beogradu od 2. do 8. septembra

Nedelja ponosa u Beogradu biće održana od 2. do 8. septembra, a program će obuhvatiti 30 događaja fokusiranih na nekoliko segmenata - prajd umetnost, pozorište, poezija i drag umetnost.