Tači podržao zahtev za ujedinjenje dva dela Kosovske Mitrovice
Predsednik Kosova Hašim Tači izrazio je podršku zahtevu odbornika opštine Južna Mitrovica za ujedinjene dva dela grada u jednu opštinu.
Foto: Pixabay
On je na fejsbuku napisao da se sreo s gradonačelnikom Južne Mitrovice, Agimom Bahtirijem i napisao da su građani Mitrovice rekli svoju reč.
"Sada su na redu da deluju institucije, Vlada, Skupština i predsedništvo", napisao je Tači.
Predlog o ujedinjenju Mitrovice nije dobio podršku Ministarstva lokalne samouprave, posle čega je usledilo potpisivanje peticije, koja je pre nekoliko dana predata predsedniku kosovskog parlamenta Kadriju Veseljiju.
Bahtiri je rekao da je bio obavezan da se obrati parlamentu ovom peticijom, a nakon što su u četiri opštine u Severnoj Mitrovici gradonačelnici Srbi podneli ostavke. Rekao je da je Veseljiju preneo da očekuje da će parlament razmatati peticiju, te da je od predsednika parlamenta, kako je naveo, dobio potvrdni odgovor.
Veselji mu je, kazao je, obećao da će peticija odmah biti dostavljena parlamentarnom odboru i da će je ozbiljno razmotriti. Veselji je izjavio da će, kako se navodi,"Mitrovica ostati zauvek Kosovo i da su građani Srbi građani Kosova", preneli su kosovski mediji.
Predsednik Srpske liste Goran Rakić izjavio je da Srbi "nikada neće dozvoliti ujedinjenje severnog i južnog dela Mitrovice" jer je, kako je naveo, "ujedinjenje o kome priča Hašim Tači, paravan zа etničko čišćenje Srbа iz jedinog grаdа u kome su preživeli etničko čišćenje 1999. godine".
"Nаjnoviji nаpаd Hašima Tačija nа mir nа Kosovu i Metohiji je oličen u nаjаvi аneksije Severne Mitrovice, jer to je ono što je u njegovim mislimа kаdа govori o nekаkvom ujedinjenju. Više od 1.000 nаpаdа koje su neki Tаčijevi prijаtelji sproveli premа Srbimа nа glаvnom grаdskom mostu od 1999. godine do dаnаs su imаli zа cilj dа Srbа nа severu ne bude, kаo što ih i nemа u južnom delu Kosovske Mitrovice", naveo je Rakić.
On je dodao da su Srbi "uvek opredeljeni zа mir i suživot sа svimа" što su kako je ocenio, "dokаzаli čuvаjući multietnički kаrаkter nаšeg grаdа u kome pored Srbа žive i Bošnjаci, Albаnci, Romi, Gorаnci, Turci, Egipćаni i mnogi drugi".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
BROJ PO BROJ: I tako dan za danom
20.07.2026.•
5
Mi smo priredili još jedan zadatak, sad je sve na vama.
Veliki deo staklenog otpada u Srbiji ostaje na deponijama
20.07.2026.•
0
Najveći deo staklenog otpada u Srbiji odlaže se na deponijama, dok je pitanje staklenog otpada u Evropskoj uniji rešeno reciklažom.
Vulin: Pokret socijalista izlazi na izbore na listi gde EU neće moći ni da nas postavi, ni skloni
20.07.2026.•
4
Predsednik Pokreta socijalista Aleksandar Vulin kaže da će ta stranka izaći na predstojeće parlamentarne izbore, ali da za sada ne zna na kojoj listi, jer "ne želi da nekome budu teret zbog stava prema Evropskoj uniji".
Napad Vučića na navodnu studentsku listu: "A od koga on prima platu i čitava armija botova?"
20.07.2026.•
8
Proteklih dana u medijima bliskim vlasti pojavio se spisak imena sa studentske liste, a student Nemanja iz organizacije "Student u svakom selu" rekao je da ovo nije prvi put da mediji objavljuju nezvanične liste.
Valić Nedeljković: Javnost da ima više poverenja da ćemo u dobroj veri rešavati probleme
20.07.2026.•
1
Presedavajuća konstitutivne sednice Saveta Regulatora elektronskih medija Dubravka Valić Nedeljković pozvala je javnost da ima više poverenja da će ovo telo pokušati da u dobroj veri raščisti mnogo zaostalih problema.
Višesatna čekanja na granicama
20.07.2026.•
0
Putnički automobili čekaju četiri sata za izlaz iz Srbije na graničnom prelazu Gradina, dok su zadržavanja na Preševu i Strezimirovcima po dva i po, odnosno dva sata, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
I Nemanja Matić podneo krivičnu prijavu protiv Kokeze
20.07.2026.•
1
Bivši kapiten fudbalske reprezentacije Srbije Nemanja Matić podneo je krivičnu prijavu protiv bivšeg predsednika Fudbalskog saveza Srbije (FSS) Slaviše Kokeze za ugrožavanje bezbednosti, piše portal KRIK.
Ministarstvo: Nove instrukcije za sprečavanje širenja afričke kuge svinja
20.07.2026.•
1
Ministarstvo poljoprivrede donelo je danas nove instrukcije za sprečavanje širenja afričke kuge svinja u lovištima i šumama na teritoriji Srbije, koje moraju da odmah budu primenjene.
Uhapšen i drugi osumnjičeni za bacanje bombi na ugostiteljske objekte
20.07.2026.•
1
Policija je uhapsila M.K. (20) iz Beograda, koji je osumnjičen za bacanje bombi na ugostiteljske objekte.
Planirani red vožnje voza za Budimpeštu: Gde se predviđa granična kontrola?
20.07.2026.•
17
Brza pruga od Beograda do Budimpešte, prema najavama trebalo bi da krene sa radom za mesec ili dva.
U planu novi rudnik bakra i zlata u Boru i Zaječaru, moguće preseljenje stanovništva
20.07.2026.•
17
Agencija za prostorno planiranje i urbanizam Srbije oglasila je rani javni uvid povodom izrade Prostornog plana područja posebne namene rudarsko-metalurškog kompleksa Čukaru Peki i Malka Golaja.
Nije izabran predsednik Saveta REM-a, nova sednica do kraja meseca
20.07.2026.•
1
Predsednik Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) nije izabran na današnjoj konstitutivnoj sednici tog tela, nakon što su dva kandidata - Miloš Garić i Mileva Malešević imali isti broj glasova.
Protekle nedelje kažnjeno skoro 26.000 vozača zbog prekoračenja brzine
20.07.2026.•
0
Saobraćajna policija tokom pojačane kontrole protekle nedelje kontrolisala je više od 65.600 vozila i otkrila gotovo 42.500 prekršaja.
Spoljna politika Srbije sve manje usaglašena sa EU: Moguće političke, ekonomske i privredne posledice
20.07.2026.•
26
Usaglašavanje sa spoljnom politikom Evropske unije ostaje jedan od važnih pokazatelja spremnosti zemlje kandidata za članstvo u Uniji.
Vučić: Država će dati subvencije onima koji se iz inostranstva vrate u Srbiju
20.07.2026.•
12
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će biti obzebeđene subvencije za ljude koji se u Srbiju vraćaju iz inostranstva.
Agencija za sprečavanje korupcije pokrenula postupak protiv Olivere Zekić
20.07.2026.•
2
Biro za društvena istraživanja saopštio je da je Agencija za sprečavanje korupcije pokrenula postupak radi utvrđivanja da li je bivša predsednica Saveta REM-a Olivera Zekić povredila Zakon o sprečavanju korupcije.
Uprkos kampanji blaćenja: Državni univerziteti nadmašili SPC po poverenju građana
20.07.2026.•
19
Otkako su studenti pokrenuli blokade fakulteta, a njihove zahteve podržao veliki broj profesora i fakultetskih uprava, vlast se na sve načine trudila da ocrni državne univerzitete.
Ako krećete ka granici: Na Gradini se čeka tri sata, na Batrovcima i Šidu dva, na Preševu sat i po
20.07.2026.•
1
Početak radne nedelje donosi pojačan intenzitet saobraćaja na najvažnijim putnim pravcima, prilazima većim gradovima i u gradskim sredinama, gde se tokom jutra i popodneva očekuju usporena vožnja i povremene gužve.
Raspuštanje gradskih odbora i trzavice: Koliko je stabilan SNS i da li popušta disciplina naprednjaka
20.07.2026.•
18
Kragujevac, Vranje, Kraljevo, Valjevo, Novi Pazar, Kula, Šid, Bor, Sokobanja, Knjaževac - mesta su u kojem je javnost, barem da je poznato, mogla da prisustvuje "trzavicama" unutar Srpske napredne stranke (SNS).
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar