Za maturske ekskurzije postoji čitav lanac usluga i svi u tom lancu moraju da budu plaćeni: od prevoznika i profesora do osiguravajućih kuća.
"Obavezan pratilac grupe na ekskurziji je doktor, koji se plaća po danu. Tu je i prevoz, a cena zavisi od destinacije. Na hotel ide 50 odsto novca, 20 odsto na prevoz, 30 odsto su ostali troškovi, a agenciji ostaje između šest i sedam odsto", kaže za Blic Aleksandar Seničić, direktor Jute, i dodaje da su troškovi za ekskurzije veći nego za redovna putovanja, jer škole često neku decu vode i besplatno.
Cenu ekskurzije diriguje i period kada se realizuje. Na primer, cene u novembru su znatno niže, ali je tada i vreme loše. Cena je takođe niža ukoliko je destinacija bliža, pa se tako za Budimpeštu i Beč izdvaja oko 20.000 dinara za tri noćenja, a za Prag i Drezden 500 evra.
Dok su u cenu najčešće uračunati obroci i hotelski smeštaj, učenici sa sobom moraju da nose džeparac za plaćanje ulaznica za muzeje, galerije i slično, a u nekim gradovima se plaćaju i boravišne takse. Popularna destinacija za učeničke ekskurzije, Venecija, na primer, od 1. maja ove godine, uvodi taksu za ulazak u grad.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
Mika
Mikan
Mama
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar