Završena šetnja za Đinđića, građanima nije bio dozvoljen ulazak u dvorište Vlade

Učesnici protesta "Jedan od pet miliona" na godišnjicu ubistva Zorana Đinđića organizovali su šetnju od Filozofskog fakulteta do zgrade Vlade Srbije.
Kod Vlade Srbije su zapalili sveće i odali počast premijeru Srbije ubijenom 2003. godine. Kako navodi agencija Beta, učesnici protesta nisu pušteni da uđu u dvorište zgrade i zapale sveće na mestu na kojem je Đinđić ubijen pre 16 godina.
 
"Došli smo da odamo počast prvom demokratski izabranom premijeru, ali oni ne žele da nas puste unutra da zapalimo sveće i ostavimo cveće na mestu gde je bio pogođen", kazao je okupljenim građanima jedan od organizatora Miodrag Simović.
 
On je rekao da je Đinđić imao viziju društva koja se nije ostvarila i da je prošlo više od decenije od njegovog ubistva, a da se ništa nije promenilo. "Mi nedeljama šetamo u pokušaju da nešto promenimo, ali ovaj put ne smemo stati, jer pitanje je da li ćemo imati i treću šansu da nešto promenimo", kazao je Simović.
 
Građani su palili sveće i ostavljali cveće ispred kapije dvorišta Vlade. Na ogradi je ostavljna parola koju su učesnici šetnje nosili "Ako danas se uspemo, jedini razlog smo mi sami".
 
Emitovanje Đinđićevih citata je završeno porukom "Srbija se nije predala, tek je počela da pobeđuje".
 
Neposredno pre dolaska građana, predsednik Udruženja kidnapovanih i ubijenih na KiM Simo Spasić držao je govor u kojem je naveo da su DS i DOS "oslobodili albanske terorite iz zatvora".
 
Obezbeđenje je onemogućilo eventualni kontakt Spasića i građana koji su protestvovali zbog njegovog postupka.
 
Pre 16 godina dok je ulazio u zgradu Vlade na sastanak, ubijen je Zoran Đinđić. To je bilo vreme kada je vlada planirala konačni obračun sa organizovanim kriminalom. Da je Đinđić bio svestan opasnosti svedoče njegove reči nepsoredno pred ubistvo: "Ako neko misli da će zaustaviti sprovođenje zakona tako što će mene ukloniti, grdno se vara, jer ja nisam sistem".
 
Za njegovo ubistvo osuđenji su oficiri ratne jedinice Državne bezbednosti njen penzionisani komadant Milorad Ulemek Legija, Zvezdan Jovanović kao neposredni izvršlac koji su osuđeni na maksimalne kazne od 40. godina zatvora i pripadnici Zemunskog klana. Sud je utvrdio da je premijer ubijen nakon demokratskih promena kada je većina građana verovala da za Srbiju dolaze bolji dani, rekla je predsednica sudskog veća Nata Mesarović, prilikom izricanja presude.
 
Američki nedeljnik Tajm u septembru 1999. uvrstio je Đinđića među 14 vodećih evropskih političara trećeg milenijuma.
  • Zabava

    13.03.2019 02:24
    Sta Vredi?
    Cemu sve, kad je ubijen od strane onih koji su danas na vlasti. Mirnim protestima se nista ne resava. Treba da gori Srbija, kao Francuzi ili Grci kad odluce da se suprotsave vlasti.
  • S kulenom

    13.03.2019 00:02
    Posle svih izjava , snimaka i cinjenica jos uvek postoje ljudi koji nam predstavljaju Djindjica kao "prvog demokratski izabranog premijera" !?Djindjiceva demokratija je veca laz i od komunizma , socijalizma i bratstva i jedinstva koji su cak uspeli da potraju 50 godina na ovim prostorima , Djindjic nije uveo demokratiju u Srbiju nego kapitalizam i to u trenutku kad nam je zapad napravio ekonomski zlocin sa svojim sankcijama koje su upravo bile najvise uperene protiv naroda zarad pritiska i nametanja svoje politike u jednoj suverenoj zemlji.Jedina zaostavstina Djindjica su njegov program i obecanja koja su za mene vredna i ista kao i svaka predizborna kampanja bilo kog politicara u Srbiji , samo sto su njega ubili pa nije stigao da razocara svoje "demokrate".
  • Dragan

    12.03.2019 23:48
    .
    Jednom je izašla na netu odlična fotka. Lik na protestima, ako se sećam ima 50+ godina i na majici ispisane godine na kojima je išao na proteste. Sve naređano od 68.
    Nećemo mi skontati da nam život prođe u nekim "rušenjima" vlasti, dok ostatak sveta ode napred. Mante se ćorava posla, palite odavde. Bolje biti neće.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija