Zelena stranka predstavila plan za spas reka od "najezde mini-hidroelektrana"

Zelena stranka predložila je plan u pet tačaka koji bi trebalo da spase reke i prirodu Srbiju od, kako su naveli, nekontrolisane najezde mini-hidroelektrana.
Zaštita voda ustavom, moratorijum na izgradnju mini-hidroelekrana, formiranje komisije za preispitivanje do sada izgrađenih objekata, povećavanje uloge lokalnog stanovništva u donošenje odluka koje se tiču lokalne prirode i unapređenje energetskog sistema bez ugrožavanja reka, predstavljaju pet tačaka plana Zelene stranke – Set rešenja za spas stanovništva, reka i prirode Srbije od neplanske gradnje mini-hidroelektrana. 
 
Kako je rečeno na predstavljanju ovog plana, Srbija podstiče prevaziđena rešenja i odobravanjem gradnje više od 800 mini-hidroelektrana na rečicama i potocima visokog kvaliteta vode za piće, u trenutku kada SAD i zemlje Evropske unije uklanjaju stare brane i mini-hidroelektrane zbog izuzetno male koristi i veoma pogubnog uticaja na životnu sredinu. Iz tih razloga, Zelena stranka predlaže da se pijaća voda zaštiti Ustavom, jer, po rečima predsednika Zelene stranke Gorana Čabradija, pijaća voda postaje resurs kojeg sve manje ima na planeti i niko u Srbiji nema pravo da se ponaša neodgovorno i ugrožava nasleđe budućnosti.
 
"Srbija, kao i u svemu drugom, i u ovoj oblasti kasni za razvijenim svetom, i oberučke prihvata odbačena i prevaziđena rešenja, kojih su se na zapadu odrekli pre najmanje tri decenije. Zbog izuzetno štetnih efekata po prirodu i male ekonomske koristi u proteklih 20-25 godina, najmanje 5.000 malih elektrana, brana i propusta uklonjeno je sa reka u Francuskoj, Švedskoj, Finskoj, Španiji i Ujedinjenom Kraljevstvu. Pošto energetski sektor Srbije mora da se razvija, i da koristi sve više 'zelene energije', Zelena stranka nudi rešenje koje će efikasno zameniti MHE i unaprediti zaštitu životne sredine", rekao je Čabradi. 
 
Zelena stranka predlaže da se štetne mini-hidroelektrane zamene energetskom vrbom koja će omogućiti prečišćavanje otpadnih voda i rešiti probleme sa kanalizacijom u svim naseljima, povećati energetsku stabilnost, podstaći razvoj lokalnog stanovništva i privrede, i obezbediti enormne uštede u državnom i lokalnim budžetima. 
 
"Energetska vrba kao brzorastuća biljka daje veliki godišnji prirast i može da se koristi za proizvodnju peleta, što bi omogućilo prebacivanje lokalnih toplana sa mazuta, i domaćinstava sa uglja, na energent bez štetnih posledica po zdravlje i životnu sredinu. Dobit koja bi se ostvarila premašuje 180 miliona evra i manju upotrebu 900.000 tona uglja i 450.000 tona mazuta svake godine", rekao je član Srpske akademije izumitelja i naučnika Rade Milovanović
 
Na konferenciji je istaknuto da se Srbija već 19 godina očajnički bori da uđe u Evropsku uniju, i da bi zaštita voda omogućila bolje pregovaračke pozicije.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija