On je rekao da je prinos tog voća ove godine manji za 50 do 70 odsto zbog bolesti, a prema proceni, u ovom trenutku rod je manji i do 80 odsto zbog, najpre snega pre nekoliko dana, a od juče grada i oluje koji se ne smiruju ni danas pre podne.
"Niska cena malina, prošle godine u proseku 90 dinara po kilogramu, naterala je proizvođače da štede na primeni zaštitnih sredstava i agrotehničkih mera pa su bolesti ove godine masovno napale malinjake koji su i prošle godine oštećeni gradom", rekao je Radović.
Istakao je da je sinoć na Upravnom odboru Asocijacije proizvođača doneta odluka da se traži hitan sastanak u Ministarstvu poljoprivrede i razgovori sa premijerkom Srbije Anom Brnabić i predsednikom Aleksandrom Vučićem od kojih će zatražiti pomoć države.
Proizvođačima malina i kupina potrebna je pomoć u repromaterijalu jer ne mogu sami da finansiraju sve što je neophodno za zasnivanje nove proizvodnje, malina i kupina, krompira i žitarica. "Nismo mogli da osiguramo sve useve i od svih nepogoda jer to mnogo košta i ne znamo kako da obezbedimo novac za nova ulaganja", rekao je Radović.
Vlada Srbije je, prema njegovim rečima, donela uredbu koja će omogućiti proizvođačima malina i kupina subvenciju od 65 odsto investicije u nove zasade. "Problem je kako da zaradimo novac za to novo ulaganje i da čekamo dve -tri godine dok to voće ne počne da rađa. Kako da preživimo taj period", zapitao je Radović.
Novi zasadi, kako je rekao, trebalo bi da se zasnuju na drugim, bolestima nezaraženim parcelama, a ne na postojećim. "I to je teško obezbediti s obzirom da su malinjaci u brdsko-planinskom području i zasađeni na najboljim parcelama", rekao je Radović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 12
Rade
gvozden
Dejan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar