Novi zakon o osiguranju: U slučaju povrede na radu novac se odmah isplaćuje

Poslodavci u Srbiji uskoro će morati sve svoje radnike da osiguraju od povreda na radu kod osiguravajućih kuća, a zakon koji će ih na to obavezivati biće donet na jesen i više neće biti povlačenja po sudovima, najavio je nedavno ministar za rad Zoran Đorđević, uz napomenu da će se u slučaju povrede novac odmah isplaćivati.
Novi zakon o osiguranju: U slučaju povrede na radu novac se odmah isplaćuje
Foto: 021.rs
Prema dostupnim podacima, samo oko trećina radnika u Srbiji je u proteklih 15 godina uspela da naplati štetu koja im je pričinjena na radu, pa sindikati pozdravljaju ovu inicijativu, dok poslodavci imaju podeljeno mišljenje – smatraju da je osiguranje korisno, ali da će novi namet poskupeti poslovanje i predstavljati dodatno opterećenje za privredu.
 
Duško Vuković iz Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) kaže za Blic da je pre dva i po meseca formirana Radna grupa za izradu Zakona o osiguranju radnika od povreda na radu i profesionalnih bolesti radi nadoknade štete. Ovaj propis je praktično deo Strategije bezbednosti i zdravlja na radu za period od 2018. do 2020. godine, a naš sagovornik navodi da je SSSS, nakon pogibije 53 radnika tokom prošle godine, uspeo da se izbori da ova godina bude proglašena Godinom bezbednosti i zdravlja na radu.
 
"Ključne stvari u novom zakonu su da njime uvodimo nadoknadu koja je falila u sistemu bezbednosti i zdravlja na radu. Do sada radnici nisu mogli da ostvare svoja prava bez sudskog postupka, a sada bi procedura trebalo da bude jednostavnija i brža", objašnjava Vuković.
 
On navodi da su tokom dosadašnje diskusije iz naziva zakona "ispale" profesionalne bolesti, i da će Savez samostalnih sindikata Srbije insistirati na potpunom nazivu.
 
"Druga bitna stavka je da ovaj zakon mora da se odnosi na sve zaposlene radno angažovane, jer trenutno oni koji rade "na crno" ne mogu biti osigurani. Treći ključni zahtev je da se formira poseban fond u koji bi poslodavci uplaćivali novac i iz koga bi se isplaćivala nadoknada štete. Fondom bi upravljali sindikati, poslodavci i država“, ističe Duško Vuković.
 
Poslodavci smatraju da je uvođenje osiguranja korisno i za radnike i za firme koje ih zapošljavaju, ali se boje da će ovo biti još jedan namet za ionako siromašnu privredu.
  • Nesa DDD

    10.08.2019 10:15
    Septicka jama od drzave
    Koji radnici?
  • GerilaC

    10.08.2019 09:51
    Neke stvari se "promenile"
    Ranije su tajkuni direktno donosili zakone u svoju korist, a sada to rade kartelska udruženja, kao ovo za osiguranje, banke, tehnički pregled, goriva...
  • Lošmi

    10.08.2019 07:08
    ...
    Tako treba da bude i kod saobraćajnih nezgoda, početkom jula sam imao saobraćajku i vozilo i dalje stoji ne popravljeno jer nije stigao policijsku izveštaj.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Vučić: Važno je da Vlada bude srpska

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prokomentarisao je tokom obilaska radova na Nacionalnom stadionu u Surčinu sastav nove Vlade koju je predložio mandatar Miloš Vučević.

Pojačan saobraćaj ka izletištima

U Srbiji se danas, zbog prvomajskog uranka, očekuje povremeno pojačan saobraćaj na putevima koji vode ka lokalnim izletištima, banjama, jezerima i ostalim turističkim mestima.