Prema podacima dobijenim od 97 lokalnih samouprava, na njihovoj teritoriji javna komunalna preduzeća organizovano odlažu otpad na 90 nesanitarnih deponija-smetlišta, koja su locirana na teritoriji 76 opština, navodi se u Izveštaju.
"To su uglavnom deponije kojima je u skladu sa Strategijom o upravljanju otpadom predviđeno saniranje i zatvaranje", ocenjeno je u Izveštaju.
U dokumentu je navedeno da kapacitet postojećih smetlišta u većini opština je već popunjen, dok značajan broj deponija ne zadovoljava ni minimum tehničkih standarda.
"Ne postoji kontrolisano odvođenje deponijskog gasa koji nastaje razgradnjom otpada, što može dovesti do požara ili eksplozije, a procedne vode iz deponija se ne sakupljaju niti prečišćavaju, što ugrožava podzemne i površinske vode i zemljište zbog visokog sadržaja organskih materija i teških metala", navodi se u Izveštaju i dodaje kako ne postoji sistematski monitoring emisija, procednih voda i deponijskog gasa.
Starost deponija, navodi se, varira od četiri godine do 53 godine, a oko 70 odsto aktivnih deponija-smetlišta nije predviđeno prostorno-planskim dokumentima i nema urađenu studiju o proceni uticaja na životnu sredinu "niti imaju potrebne dozvole".
Kako se navodi, na divlja smetlišta, van kontrole opštinskih javnih komunalnih preduzeća, baca se oko 20 odsto generisanog komunalnog otpada u Srbiji.
"Glavni izazovi upravljanja otpadom u Srbiji još uvek se odnose na obezbeđivanje dobre pokrivenosti i kapaciteta za pružanje osnovnih usluga, kao što su sakupljanje, transport i sanitarno odlaganje otpada", navodi se u Izveštaju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar