Na koji način se manipuliše papirima o ispravnosti autobusa
Od 1. septembra primenjuje se novi pravilnik o prevozu dece.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Tim aktom Vlada Srbije dala je prioritet bezbednosti učenicima koji idu na ekskurzije i rekreativnu nastavu. Prevoznici koji učestvuju u prevozu dece, kažu u MUP-u, imali su dovoljno vremena da vozila prilagode novim propisima koji su sada stroži i traže tehnički ispravna vozila i vozače sa licencom.
Veliki broj ekskurzija ovih dana je otkazan zbog nekompletnih dokumenata ili tehničke neispravnosti autobusa. Osnovno pravilo je da u autobusu moraju biti ispravni bezbednosni pojasevi na svim mestima.
Bilo je pokušaja naknadne ugradnje uz improvizacije, što je bio razlog da saobraćajna policija takva vozila uputi na vanredni tehnički pregled. Manipulisalo se i papirima o tehničkoj ispravnosti, prepravljani su datumi, a bilo je i zamerki na status vozača bez potrebne licence Agencije za bezbednost saobraćaja ili su bili lažirani papiri o vremenu upravljanja vozilom.
"Prilikom kontrole je primećeno da određeni prevoznici, odnosno vozači dostavljaju dokumentaciju na kojoj su prepravljeni datumi, dakle lekarski pregledi, uverenja o tehničkoj ispravnosti sa datumom koji je promenjen, odnosno falsifikovan kako bi autobus odnosno vozač mogao da vozi decu. Posebno se falsifikuju potvrde o korišenju slobodnog vremena", kaže za RTS Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.
Roditelji i direktori su većinom razočarani, jer su prevoznici birani na tenderima, pa nisu očekivali ovakve probleme. Stručnjaci kažu da bezbednost dece nema alternativu.
"Roditelji imaju pravo da traže odštetu. Imaju pravo da traže raskid ugovora sa organizatorom putovanja, jer je organizator putovanja onaj ko treba da ispuni sve zakonom propisane uslove putovanja", istakao je Okanović.
Odgovornost se, pravno gledano, svodi na organizatora putovanja, kažu stručnjaci jer svaka škola je u ovom slučaju u ulozi poštenog korisnika usluge i nije u mogućnosti da sama proverava ispravnost prevoza. Na narednim tenderima, pored cene, za škole odlučujući faktor mora biti i bezbednost.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Poruke sa Skaja pokazale: Kako je Kokeza angažovao kriminalce da napadnu Vidića, s kim se Vučić sastajao
30.06.2026.•
0
Slaviša Kokeza, bivši predsednik Fudbalskog saveza Srbije (FSS) i istaknuti član SNS-a, angažovao je kriminalce da zaprete i fizički napadnu proslavljenog fudbalera Nemanju Vidića.
Popov: Vlast u Srbiji kreira spoljašnje neprijatelje da bi ostala na vlasti
30.06.2026.•
4
Vlast u Srbiji kreiranje spoljnih neprijatelja predstavlja ključni mehanizam opstanka na vlasti i skretanja pažnje sa unutrašnjih afera i, kako je naveo, kolapsa institucija.
Srbija obećala saradnju u potrazi za odbeglim poljskim zvaničnikom
30.06.2026.•
0
Vrhovno javno tužilaštvo Srbije obećalo je Poljskoj saradnju u potrazi za odbeglim Marćinom Romanovskim, optuženim u Poljskoj za zloupotrebu položaja zamenika ministra pravde i mahinacije sa novcem iz državnog fonda.
Klinički centar Niš uveo pet brojeva telefona za primedbe i probleme pacijenata
30.06.2026.•
0
Direktor Kliničkog centra u Nišu Milan Lazarević saopštio je da će od danas, 30. juna građani moći da prijave probleme, primedbe ili zatraže pomoć od njega ili pomoćnika pozivanjem jednog od pet mobilnih telefona.
Narodni pokret Srbije Miroslava Aleksića predstavio svoj program nakon smene vlasti: Deset prioriteta
30.06.2026.•
9
Narodni pokret Srbije (NPS) predstavio je program za privredu "Srbija sutra" koji podrazumeva, posle smene vlasti, razvoj domaće privrede, poštenu državu bez korupcije, ravnomerni regionalni razvoj i drugo.
Meteorolog Ristić upozorava: Stižu vreliji talasi
30.06.2026.•
2
Meteorolog Ivan Ristić ističe da je ovo prvi jači toplotni talas ove godine, ali da nas očekuju još topliji dani.
Produženo čekanje do Saveta REM-a: Četvoro članova odbilo poziv da povuče ostavke
29.06.2026.•
2
Savet REM-a neće početi sa radom ni nakon što je Odbor za kulturu i informisanje pozvao četiri člana da povuku svoje ostavke od decembra prošle godine.
Opozicija o Vučićevim merama pomoći penzionerima: Dokaz da penzioni sistem ne funkcioniše
29.06.2026.•
9
Na mere jednokratne pomoći penzionerima, koje je predložio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, reagovale su pojedine opozicione stranke, ocenjujući da je reč o pokušaju kupovine podrške.
Vučić u obraćanju: Ekonomska pomoć ugroženima i penzionerima, jeftiniji lekovi, ostavka možda u julu
29.06.2026.•
55
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je večeras u obraćanju građanima govorio o raznim temama, od jednokratne pomoći penzionerima, moguće ostavke krajem jula do turističkih vaučera koje će proveravti BIA.
RTS: Uhapšeni osumnjičeni za širenje panike na festivalu "Music Week" u Beogradu
29.06.2026.•
2
Policija je uhapsila osumnjičenih za širenje lažnih vesti na društvenim mrežama o navodnim incidentima na festivalu "Music Week" u Beogradu.
Jelena Jerinić podnela ostavku u Skupštini Srbije
29.06.2026.•
3
Poslanica opozicione stranke Zeleno-levi front u Skupštini Srbije Jelena Jerinić podnela je ostavku na tu funkciju da bi se posvetila partijskom radu.
Država proverava zasade maline: Razlike na terenu i u evidencijama gazdinstava
29.06.2026.•
3
Prvi nalazi monitoringa zasada maline širom Srbije pokazuju da postoje slučajevi u kojima stvarno stanje na terenu nije u potpunosti usklađeno sa podacima koji se vode u evidencijama.
Poskupljuju cigarete pojedinih proizvođača: Nove cene važe od danas
29.06.2026.•
2
U julu je došlo do uobičajenog povećanja cena cigareta za 10 dinara zbog rasta specifične akcize. Elektronske cigarete i nesagorevajući duvan takođe podležu godišnjem povećanju akciza, koje će rasti do 2030. godine
Šta smo videli i čuli na skupovima vlasti i studenata u Beogradu i Kraljevu?
29.06.2026.•
4
Studenti su održali skup u Kraljevu pod nazivom "Sve se vidi na Vidovdan", dok je dan ranije održan veliki skup vladajuće SNS u Beogradu. Predsednik Srbije je najavio ostavku, a studenti pozvali na odgovornost.
Srbija među najlošijim zemljama u Evropi po pitanju energetske tranzicije
29.06.2026.•
19
Srbija se nalazi na 79. mestu po stanju energetskih sistema sa 52,8 poena od mogućih 100, što je ispod svetskog proseka (57,3 poena), pokazao je Indeks energetske tranzicije (Indeks ETI).
Goci: Vučić kozmetičkim promenama neće spasiti evropsku budućnost Srbije
29.06.2026.•
5
Generalni sekretar Evropske demokratske partije i poslanik u Evropskom parlamentu Sandro Goci izjavio je da predsednik Aleksandar Vučić ne treba da veruje da će kozmetičkim promenama spasiti evropsku budućnost Srbije.
Komentari 3
ATPrevoznik
/
jednostavno, turisticka inspekcija ti vrati zalbu zbog neispunjenog protokola
prestige agencija sa neispravnim autobusom, bez vodica, bahatim vozacem i gazdom koji preti da ce izbaciti putnike koji se zale
Sima
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar