Kako će se Srbija snabdevati ruskim gasom

Za snabdevanje Srbije ruskim gasom u prvoj polovini 2020. godine, bez obzira na rezultate gasnih pregovora između Moskve i Kijeva, postoji više opcija, smatraju ruski energetski stručnjaci, piše Sputnjik.
 Kako će se Srbija snabdevati ruskim gasom
Foto: Pixabay
Obećanje da će Srbija dobijati gas u prvoj polovini sledeće godine bez obzira na ishod rusko-ukrajinskih pregovora o novom sporazumu o tranzitu gasa, dali su predsednik Rusije Vladimir Putin i šef "Gasproma" Aleksej Miler na sastanku sa srpskim predsednikom Aleksandrom Vučićem u Sočiju.
 
Jedna opcija je "Turski tok“, ali u ovom slučaju sve zavisi od završetka radova na bugarskoj deonici tog gasovoda.
 
"Ruski eksperti ističu da bugarski premijer Bojko Borisov ne vodi sasvim racionalnu i odgovornu politiku kada je reč o 'Turskom toku', ali da ovaj tok nije jedina opcija za snabdevanje Srbije gasom. Postoje gasovodi i u zapadnoj Evropi, kao i terminali za isporuku tečnog gasa koji mogu biti alternativa", navodi se u tekstu.
 
Stanislav Mitrahovič, glavni ekspert Fonda za nacionalnu energetsku bezbednost i naučni saradnik pri Finansijskom univerzitetu pri Vladi Ruske Federacije, smatra da se Srbija može snabdevati i gasom iz Mađarske.
 
"U Mađarskoj postoje prilično velike podzemne rezerve gasa, tako da, u slučaju da tranzit gasa preko Ukrajine bude prekinut, Srbija može biti obezbeđena na ovaj način. Ali ovo je kratkoročno rešenje. Sa druge strane, do Mađarske gas može biti isporučen ne samo preko Bugarske, nego i iz Austrije. Gasovod 'Severni tok' ide kroz Nemačku, Češku i Austriju, a od Austrije do Mađarske", rekao je Mitrahovič.
 
Iako je uveren da će "Turski tok“ ipak biti gotov na vreme, ekspert ističe da postoji i teorijska mogućnost da se Srbija snabdeva određenim količinama tečnog gasa, koji ipak neće imati značajnu ulogu, jer je Srbija veliki potrošač.
 
Mitrahovič veruje da bi u tom slučaju Srbija mogla da se nađe pod pritiskom Amerike da kupuje njen tečni gas preko Hrvatske ili Grčke. Iako deo eksperata kao moguće rešenje vidi dopremanje tečnog gasa sa ruskih terminala koji se nalaze na Jamalu i Sahalinu, drugi nisu uvereni u izvodljivost ovog poduhvata.
 
Dimitrij Adimov, ekspert za energetski sektor, smatra da postoje razne varijante preko kojih Srbija može dobiti gas, uključujući i tečni gas, ali da je problem što se tu ne radi o direktnoj isporuci. Pored toga, kako "Gasprom“ postoji u Srbiji, on će, prema rečima Adimova, svakako biti u obavezi da nađe rešenje na ovaj ili onaj način, i u to ne treba sumnjati, prenosi Sputnjik.
  • Крстивоје

    07.12.2019 07:53
    Стоп економском поробљавању
    Гас треба укинути и прећи на обновљиве изворе енергије. Ем се чува околина, ем се руси одбијају од сисе - дупла вајда.
  • Goli Otok

    07.12.2019 01:39
    Pa udisace gasove kao sto je uvek
  • Anti Putin

    06.12.2019 22:41
    preko Tuznog Joka

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija