Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović zadržan na aerodromu u Abu Dabiju i deportovan u Srbiju

Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović zadržan je sinoć na aerodromu u Abu Dabiju, glavnom gradu Ujedinjenih Arapskih Emirata, gde mu je saopšteno da je na "crnoj listi" i da ne može da uđe u zemlju, već da će biti deportovan nazad u Srbiju.
Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović zadržan na aerodromu u Abu Dabiju i deportovan u Srbiju
Foto: 021
Dojčinović je na aerodrom doleteo juče oko 20 časova direktnim letom iz Beogada i tada su ga službenici na pasoškoj kontroli zadržali i uzeli mu pasoš.
 
"Nakon toga su me odveli u deo aerodroma gde se nalazi policija. Tamo su mi uzeli otiske prstiju, slikali me i napravili fajl. Zatim su me ostavili da čekam pod nadzorom i tek nakon pet sati čekanja rekli da ću ujutro biti deportovan u Srbiju", kaže Dojčinović.
 
On navodi da je ukupno 12 sati proveo pod nadzorom policajaca, koji su mu kratko saopštili da je na "crnoj listi" i da moraju da ga vrate nazad u Srbiju. Dojčinović je zatim pod pratnjom ukrcan na jutarnji let, bez jasnog obrazloženja. 
 
"Kazali su da me nisu Ujedinjeni Arapski Emirati stavili na crnu listu već da je to bio zahtev neke druge Vlade, ali mi nisu rekli koje", kaže Dojčinović.
 
Dojčinović je danas u Abu Dabiju trebalo da govori na konferenciji Kancelarije Ujedinjenih nacija za borbu protiv droge i kriminala i to na panelu o suzbijanju prekogranične korupcije, pranja novca i organizovanog kriminala.
 
Urednik KRIK-a bio je u sličnoj situaciji i u Rusiji 2015. godine kada je zadržan na aerodromu u Moskvi, a zatim deportovan u Srbiju. Tada je trebalo da studentima Fakulteta za žurnalistiku održi predavanje o istraživačkom novinarstvu, ali je umesto toga ceo dan proveo u pritvoru i zabranjen mu je ulaz u ovu zemlju do 2020. godine. 
 
Dojčinović nikada nije dobio objašnjenje od ruskih vlasti za ovaj slučaj, iako ga je zvanično tražio više puta. Jedini odgovor poslala mu je ruska tajna služba FSB, koja je u pismu samo navela da Dojčinovića smatraju "pretnjom po nacionalnu bezbednost i javno zdravlje".  
 
"Za razliku od Rusije ovde su bili ljubazniji prema meni. Nisam završio u pritvoru, pustili su me da uz njihovu pratnju odem da kupim hranu", navodi Dojčinović, koji se trenutno vraća u Srbiju.
 
Zbog deportacije Dojčinovića reagovalo je i Udruženje novinara Srbije, koje zahteva da Ministarstvo spoljnih poslova Srbije zatraži objašnjenje od Ujedinjenih Arapskih Emirata zašto je uredniku KRIK-a Stevanu Dojčinoviću zabranjeno da uđe u tu zemlju. UNS ističe da je sloboda kretanja jedno od osnovnih ljudskih prava i traži od Ministarstva spoljnih poslova Ujedinjenih Arapskih Emirata da što pre omogući novinaru Dojčinoviću da neometano boravi u toj zemlji.
 
 
  • Arheoloska zabava

    18.12.2019 14:26
    Hrabri novi ljudi
    Buduci urednik RTSa
  • Dragan Milkov

    18.12.2019 13:39
    Krcka ulica 33
    Radio po tim zemljama to je dvojna morala. Zabole njih nemas se kome zaliti i kad si u pravu 100%. Probao sam odlazio na ministarstva i prijavljivao inspekcijama nikad pazi nikad nece okriviti lokalne arape. Hvala bogu da neidem tamo vise nikada.
  • Светозар Милетић

    18.12.2019 13:10
    Гарију свака част на храбрости и борби за истину.
    Ово је још један пример да је човек на правом путу и још један доказ еклатантног кршења новинарске професије и надасве истине

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija