Trinaestu platu prima jedan do dva odsto radnika u Srbiji

Trinaestu platu ili praznični bonus, prema procenama sindikata prima svega jedan, najviše dva odsto radnika.
Trinaestu platu prima jedan do dva odsto radnika u Srbiji
Foto: 021.rs
To znači da ih je najviše 45.000, pišu Novosti. Na kraju uspešne godine isplaćuju je poneka javna preduzeća, strane kompanije i retka preduzeća koja su sačuvala staru tradiciju.
 
Asocijacija samostalnih i nezavisnih sindikata (ASNS) veruje da bi nagradnu platu u Srbiji isplaćivalo više poslodavaca kada bi ona bila neoporezovana. Zato nameravaju da pred Vladu izađu sa takvom inicijativom, kaže za Novosti Ranka Savić, predsednica ove Asocijacije.
 
"U Nemačkoj čak 55 odsto poslodavaca isplaćuje praznične bonuse. U Italiji ih je 27 odsto, a prema našim podacima u Srbiji jedan, najviše dva odsto. Mi verujemo da je razlog tome što se kod nas za razliku od Evropske unije, ta isplata oporezuje kao i redovna plata sa 64 odsto. Zato ćemo vrlo brzo od Vlade tražiti da ova isplata bude neoporezovana. To bi bila stimulacija kompanijama da je daju svojim radnicima i tako ih motivišu. Nema razloga da strane kompanije koje u svojim matičnim zemljama imaju tu praksu, to ne rade i u Srbiji", objašnjava Savić.
 
Iako je u doba društvenih preduzeća rukovodstvo praktikovalo da sebe i radnike nagradi 13. platom, današnji srpski poslodavci ne vide smisao takve velikodušnosti, kaže Savić.
 
"Uopšte se ne možemo pohvaliti isplatama 13. plate. Prema podacima našeg sindikata, nju isplaćuju pojedina opštinska, gradska i republička javna preduzeća", dodaje.
 
Navodi i da je to bila praksa u "Telekomu" koja je prošle godine izostala zbog investicije koju je kompanija imala. Kaže da je trinaestu platu nekad isplaćivala i "Pošta", a da se u "Milanu Blagojeviću" u Lučanima dešavalo da daju i 14 plata u jednoj godini.
 
"Metalac" iz Gornjeg Milanovca i sada ima tu praksu. Uspešne strane kompanije praktikuju i isplatu prazničnog bonusa. Više kompanija je to čak ubacilo i u kolektivni ugovor. Poslednji takav ASNS je potpisao sa "Gorenjem" iz Valjeva. "Filip Moris" takođe isplaćuje takve bonuse kao i pojedine nemačke kompanije u Vojvodini. 
 
Mnoge kompanije u privatnom vlasništvu velikih korporacija zadržale su princip novogodišnjeg darivanja svojih radnika, samo što to nazivaju drugim imenima. 
  • Komifo

    24.12.2019 11:20
    @××

    To se kod vas botova kaže '13. porcija pomija'.
  • ××

    23.12.2019 23:23
    Neko i u podrumu dobija 13u platu pa nema standardne kenjacine .
  • Milos

    23.12.2019 20:04
    @Osoba M
    To ima smisla kada ste drzava u kojoj se sve proizvodi. S obzirom da smo mi drzava u kojoj se i cackalice uvoze, taj ekstra potroseni novac bi samo doprineo deficitu.

    S druge strane, tesko da ce se ijedan privatnik odreci svog profita. 13ta plata se gleda kao cist gubitak.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Nedelja ponosa u Beogradu od 2. do 8. septembra

Nedelja ponosa u Beogradu biće održana od 2. do 8. septembra, a program će obuhvatiti 30 događaja fokusiranih na nekoliko segmenata - prajd umetnost, pozorište, poezija i drag umetnost.