Perović: Crnogorci u Srbiji u lošijem položaju od Srba u Crnoj Gori

Srbi u Crnoj Gori nisu ugroženi, ali Crnogorci u Srbiji jesu, izloženi su zastrašivanju, poručuje profesor etike u penziji, koji je predavao na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, dr Milenko Perović.
"Položaj Crnogoraca danas u Srbiji je izuzetno loš i izloženi su izrazitoj netrpeljivosti i netoleranciji", tvrdi Perović, koji je predsednik Saveta za saradnju sa iseljenicima.
 
Perović tvrdi da Crnogorci u Srbiji danas doživljavaju, kako kaže, "talase mržnje koje su svojevremeno doživljavali Hrvati, Slovenci, Albanci, Bošnjaci".
 
"U poslednje vreme posebno od pripreme Zakona o slobodi veroispovesti ta netrpeljivost je doživela krešendo", naveo je Perović.
 
Kao ilustraciju toga navodi izjave ministra spoljnih poslova Ivice Dačića, koje je kvalifikovao kao "fašističke pretnje", kojima, kako je rekao, pokušava ne samo da zaplaši Crnogorce u Srbiji, već da najavi da bi im se "možda još ko zna šta moglo desiti".
 
"Od tih pretnji i zastrašivanja do preduzimanja konkretnih represivnih mera samo je jedan korak. Mi ne treba da živimo u iluziji da se od zastrašivanja neće napraviti taj korak dalje", naveo je Perović.
 
Ovaj profesor Univerziteta u Novom Sadu tvrdi i da nema sumnje da je bezbednost Crnogoraca u Srbiji ugrožena. Konstatacije da su ugrožena prava Srba u Crnoj Gori apsolutna su laž i to najbolje pokazuju cifre, kazao je Perović.
 
"Na popisu stanovništva 1991. godine Srba je u Crnoj Gori bilo devet odsto, na poslednjem popisu ih je bilo skoro 29 procenata. S druge strane Crnogoraca je u Srbiji bilo više od 160.000, a danas ih je oko 38.000. Cifre same po sebi govore", rekao je Perović.
 
Smatra da su izgleda Crnogorci došli na red kao objekat mržnje u Srbiji i dodao da su Crnogorci to bili i u referendumskom procesu, što je, kako tvrdi, osetio na vlastitoj koži.
 
Govoreći o odnosima Srbije i Crne Gore, Perović kaže da oni nikada nisu bili lošiji. Tvrdi da zvanični Beograd, koliko god tvrdi da se ne meša u unutrašnja pitanja u Crnoj Gori, to permanentno radi i to na, kako kaže, "veoma naivan način".
 
"Iz Vlade Srbije i kabineta predsednika stižu najneshvatljivija saopštenja u kojima se pokazuje ta permanentna potreba da se Beograd hegemonistički odnosi prema Podgorici. Vladajuća politička klasa u Srbiji je duboko uverena da je nezavisna Crna Gora provizorij koji je privremenog karaktera i da Beograd ima dužnost da radi protiv Crne Gore i da je to nešto normalno. Oni dakle pokušavaju da završe normalizaciju neprijateljskog rada prema jednoj suverenoj državi što je u potpunosti neprihvatljivo", kaže Perović.
 
Prema profesoru Peroviću, Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori se, kako je rekao, ponaša okupatorski.
 
"Što ona objektivno i jeste. Ja se nadam da će država Crna Gora imati snage da odoli tom pritisku kojem je izložena i da će Srpsku pravoslavnu crkvu staviti na ono mesto koje joj priopada a to je da bude samo jedna od verskih zajednica, ni manje ni više od toga", naveo je profesor Perović.
 
Ovaj profesor Univerziteta u Novom Sadu tvrdi da je Srbija prežalila Kosovo, ali Crnu Goru, kaže, ne može nikako.
  • Aleksa

    31.07.2021 07:54
    Miran narod
    Bila je 1968. Nakon položenog prijemnog na pravnom u Beogradu, stao sam u red za upis. Red odavde do večnosti. Došlo par crnogoraca u pravo pred šalter. Naravno da su se oni iz reda pobunili. Obrati im se jedan od "prekorednih* : ovaj narod je miran, TREBA GA GAZITI ! Zaključak izvedite sami.
  • Milan

    05.05.2021 17:10
    Mi smo svi na pogresnom putu!
    Kada sve ovo covjek procita, pocevsi od teme o kojoj se tadi pa do raznih razlicitih komentara, dolazi do zakljucka da smo mi zaista ugrozen narod. Ugrozen siromastvom samouvjeremisti i nedostatkom zdravog racionalnog temelja koji nas definise kao ljudska bica. Moj utisak je da smo se izgubili na zivotnom putu i svako onaj koga sretnemo na tome putu smatramo krivcem naseg neuspjeha. Vjerujte mi...mi se moramo vratiti u "sebe" te iz sebe poceti iznova traziti novoga balkanskog covjeka.
  • Спани

    18.10.2020 00:58
    Судећи другом судим себи
    Црна гора је назив за територију,где живе углавном Срби У Србији живи и више од 20 различитих нација или националности То да ли је неко прогоњен или није зависи од степена своје културе које је донео од своје куће,породице,племена којем припада када се нађе ако реално погледамо у мање културнију групу,друштво или заједницу.Када не разуме туђу културу или реакцију на његово опхођење и начин комуникације ,акцентовање или тако даље та особа из периферије мисли да је прогоњена.Један пример у Најстаријој Србији познатој као Црна гора, мајка и ћерке никако не смеју да се псују .Док у Србији то је нешто не само нормално већ и традиционално прихваћено као нормално ,када иако је то нешто чега се треба стидети.Али са друге стране Срби из Србије имају своје јаче стране рецимо:Срби из Србије брину за своје рођаке док Срби са југа чак и најрођенији се јако брзо одређују али генерално сви Срби по периферији Србије или даље чак иду корак даље полако не само да заборављају ко им је рођени брат или сестра већ се полако претапају у друге народе.Ако узмемо у обзир да смо сви Срби онда када Србин критикује Србина шта тражиш овде,или врати се назад на периферију или ја не би издавао као шта он ради али реално гледано шта то Србин који је у централној Србији кад осуђује шта он уствари ради !?Потврђује јавно да није ништа бољи од онога кога осуђује већ да би и он то исто де је у његовој прилици би исто али баш исто урадио -(Ово је генерално највећи проблем Србског народа ).

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Poslanica Nastasja Baković podnela ostavku

Odbor Skupštine Srbije za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja danas je konstatovao da je narodna poslanica Nastasja Baković (25) podnela ostavku na tu funkciju.