Svako šesto dete u Srbiji trpi fizičko kažnjavanje

U Srbiji je 43 odsto dece starosti od jedne do 14 godina bilo izloženo bar jednom vidu psihološkog ili fizičkog kažnjavanja od strane članova domaćinstva, pokazalo je istraživanje UNICEF-a.
Svako šesto dete u Srbiji trpi fizičko kažnjavanje
Foto: Pixabay
Oko 39 odsto dece izloženo je psihološkom, dok je 17 odsto izloženo fizičkom kažnjavanju.
 
Kako se navodi u saopštenju Centra za prava deteta, zabrinjava podatak da je fizičko kažnjavanje najzastupljenije kod dece uzrasta tri i četiri godine.
 
Teškom fizičkom kažnjavanju je bilo izloženo osam odsto dece, s tim što je više devojčica nego dečaka. Između ostalog i iz tog razloga, Centar za prava deteta sprovodi obuke o pozitivnom roditeljstvu za nastavnike i nastavnice u osnovnim školama, kako bi oni dalje preneli stečeno znanje i veštine roditeljima.
 
Obuke se odvijaju u okviru projekta "Prava deteta u politikama i praksi" koji realizuje u partnerstvu sa Save the Children International, a uz finansijsku podršku Vlade Švedske, saopšteno je danas. Jedan od ciljeva projekta je unapređenje sistema zaštite dece od nasilja kroz podizanje svesti javnosti o posledicama telesnog kažnjavanja i promovisanja pozitivnih i nenasilnih metoda odgajanja deteta.
 
Kroz program pozitivnog roditeljstva, roditelji će biti osnaženi da umesto telesnog kažnjavanja dece primenjuju alternativne pristupe koji nemaju negativne posledice po razvoj deteta. Roditelji će imati priliku da steknu znanja o metodama pristupa detetu kada je u stanju ljutnje i agresije, prepoznavanju i kontrolisanju sopstvenih emocija i razvijanju pozitivne komunikacije, efikasnom vaspitanju i pozitivnom nagrađivanju, doslednosti roditelja u postavljanju jasnih granica i radu na promeni mišljenja o roditeljskom autoritetu.
 
Međunarodni standardi u oblasti prava deteta obavezuju države da osiguraju zaštitu dece od telesnog kažnjavanja u svim okruženjima, uključujući i porodično. Zabrana telesnog kažnjavanja pokazuje da društvo smatra da su deca važna i ima pozitivan učinak na način na koji se ona gledaju i tretiraju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Slušajte vi...

    11.03.2020 18:49
    Da podsetim sve, pa i te ljude koji sada predstavljaju UNICEF.

    Deca koja su primala batine, to su deca koja su na spodigla, sve, pa i ljude iz UNICEF-a.

    Ne pamtim ih kao loše, naprotiv, zahvalan sam im i na blagim batinama koje sam dobijao, pa i na onima sa kaišom.
    Čak, u mom slučaju, trebali su i jače.

    Nema primerene izjave za novine.... ali - ne defekališite više, takozvana gospodo iz međunarodne zajednice.
  • ggg

    11.03.2020 13:41
    kao što neko reče, ne možeš detetu od 4 godine objasniti šta sme a šta ne sme- sluša te i radi za inat suprotno jer zna da mu ne smeš ništa - pa onda lepo po guzici i da vidiš kako sluša- kaže prijaviću te - kažem ok odmah , evo ti telefon, pa da vidimo kako ćeš u domu da izvoljevaš, samo se namršti i ćuti
  • NELLLE

    11.03.2020 12:56
    Pedagoški
    Što kažu, koja pedagoška je uvek dobro došla. Izuzimam nasilje u bilo kom smislu i bilo kom obliku. Kada postoji dobar razlog, ne treba se libiti i po zadnjici koji put, da sutra ne bi bilo mnogo gore.
    Mnogo se polemike vodi o vaspitanju dece i "fizičkom" kažnjavanju. Novopečene majke, očevi uzimaju literature za podizanje dece pisane od strane, stranih autora i time se vode. Ne uzimajući u obzir, ovdašnji mentalitet, navike, običaje itd....
    Veliki broj tih autora su poreklom Skandinavci. Gde smo mi od toga, da bilo koji reper može biti ispravno projektovan na našem podneblju.

    Citat -, Dušan Radović. "Tucite vašu decu, čim vidite da počinju ličiti na vas" Hvala!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija