Komemoracija stradalima u NATO bombardovanju zgrade RTS pre 21 godinu održana je sinoć u 2:06 časa kod spomenika "Zašto" u Tašmajdanskom parku u Beogradu.
U noći između 22. i 23. aprila 1999. NATO je bombardovao zgradu RTS i ubio 16 zaposlenih.
Naziv ovogodišnje komemoracije je "Sećanje na nedužne", a u ime porodica stradalih radnika, govorio je Miroslav Medić. On je rekao da je 16 radnika RTS "na svirep način mučki ubijeno na svojim radnim mestima bez prava da se zaštite i da se sklone na sigurno bar u vreme vazdušne opasnosti".
U napadu su poginuli: Jelica Munitlak, šminker, Ksenija Banković, video-mikser, Darko Stoimenovski, tehničar u razmeni, Nebojša Stojanović, tehničar u masteru, Dragorad Dragojević, radnik obezbeđenja, Dragan Tasić, električar, Aleksandar Deletić, kamerman, Slaviša Stevanović, tehničar, Siniša Medić, dizajner programa, Ivan Stukalo, tehničar, Dejan Marković, radnik obezbeđenja, Milan Joksimović, radnik obezbeđenja, Branislav Jovanović, tehničar u masteru, Slobodan Jontić, monter, Milovan Janković, precizni mehaničar i Tomislav Mitrović, režiser programa.
Zbog pandemije virusa korona, a u skladu sa pravilima koja su na snazi, RTS i porodice stradalih ove godine nisu u mogućnosti da organizuju komemorativne događaje kojima se svakog 23. aprila podseća na tu tragediju.
U 14:06 časova Radio-televizija Srbije neće organizovati okupljanje ovim povodom, kako je prethodnih godina bilo uobičajeno, a predstavnici porodica i građani tokom dana moći će da upale sveće ispred spomenika, poštujući pri tome sve propisane mere kada je reč o udaljenosti i zadržavanju više osoba na jednom mestu.
UNS: Odgovorni moraju biti kažnjeni
Udruženje novinara Srbije (UNS) i Strukovni sindikat Radio-televizije Srbije istakli su danas, povodom 21. godišnjice od ubistva 16 medijskih radnika u NATO bombardovanju RTS, da odgovorni za taj ratni zločin ne smeju ostati van domašaja pravde.
U saopštenju, navodi se da je bombardovanjem RTS 1999. godine NATO ustanovio praksu upotrebe vojne sile protiv medija u međunarodnim sukobima a da niko iz te vojne organizacije nije pozvan na odgovornost zbog zločina.
Kako se ističe, sve značajne međunarodne organizacije za zaštitu ljudskih prava osudile su ubijanje civila u RTS, a da Amnesti internešenel nameran napad na zgradu RTS kao civilni objekat i ubijanje 16 medijskih radnika smatra ratnim zločinom.
U saopštenju se podseća da je bivši generalni direktor RTS Dragoljub Milanović odslužio zatvorsku kaznu zbog toga što zaposlene nije izmestio iz zgrade u Aberdarevoj, ali da do sada državni organi nisu pokazali spremnost da utvrde odgovornost NATO za ubistvo zaposlenih.
Izraženo je i očekivanje da će Komisija za istraživanje ubistava novinara imati ključnu ulogu u rasvetljavanju svih okolnosti ubistva 16 medijskih radnika.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić napustio je vojnu bolnicu, otkazao je sve svoje planove za naredne dane, ali nije odustao od posete Moskvi 9. maja, javila je 4. maja ruska agencija TASS
Aleksandra Popin, profesorka književnosti na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru, čija je uprava 24. aprila održala sednicu Saveta u seoskoj školi, svedoči da je na čudan način tamo i stigla.
Predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije Dušan Kokot, izjavio je da đaci ne smeju da budu kažnjeni i da ispaštaju zbog svega što se dešava u društvu.
Tokom privremene sprečenosti predsednika Republike da obavlja svoju dužnost, njegove obaveze i dužnosti preuzima predsednik Skupštine i to najduže na tri meseca, propisano je Ustavom.
Na plenumu maturanata Gimnazije "Vuk Karadžić" u Loznici, održanom 24. aprila, izglasan je povratak na nastavu u ponedeljak, 5. maja, objavljeno je na sajtu te škole.
Premijer Srbije Đuro Macut odao je poštu žrtvama masovnog ubistva u Duboni i Malom Orašju, selima kod Mladenovca i Smedereva, 4. maja 2023. godine, kada je ubijeno devet i ranjeno 12 mladih ljudi.
Učenici osmih razreda Osnovnih škola u Srbiji još u ponedeljak, 5. maja, u periodu od 08 do 16 časova u svojim školama mogu da izmene predmet koji će polagati na trećem testu završnog ispita.
Nemački list "Frankfurter algemajne cajtung" (FAZ) piše da protestnom pokretu u Srbiji preti neuspeh zbog toga što odbija saradnju sa političkim partijama.
Rashodi RTS su tokom 2024. godine premašili prihode za oko 310,3 miliona dinara (skoro 2,65 miliona evra), što je smanjenje u odnosu na gubitak od 423,5 miliona dinara zabeležen tokom 2023.
Ministar za evrointegracije Nemanja Starović izjavio je da je obeležavanje Dana pobede nad fašizmom 9. maja u Moskvi za Srbiju isključivo komemoracija "važnih istorijskih zbivanja".
Na putevima u Srbiji očekuje se poslednji talas pojačanog saobraćaja koji će obeležiti završetak praznika, saopštio je jutros Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Na današnji dan pre 45 godina umro je Josip Broz Tito (88), predsednik SFRJ i Saveza komunista Jugoslavije, vrhovni komandant oružanih snaga JNA i jedan od osnivača Pokreta nesvrstanih.
U Srbiji se već izvesno vreme govori o problemu visokih cena. Kako bi se trgovci naterali da spuste cene, od kraja januara usledili su pozivi Udruženja "Efektiva" na bojkot velikih trgovinskih lanaca.
Komentari 1
VladaN
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar