Nepoznato da li će se proveravati kako su tajne službe pratile građane tokom vanrednog stanja
U svojoj izjavi, Vučić je naveo da nadležne službe posredstvom mobilnih telefona prate građane koji su se u matičnu zemlju vratili iz područja pogođenih virusom, a koji bi, prema važećim pravilima Vlade Srbije, trebalo da nakon povratka u Srbiju budu u samoizolaciji 28 dana i da se lekaru jave tek ako osete simptome virusa.
Ne zna se kad će zasedati odbor
"Nema razloga da ništa ostane nepokriveno i nekontrolisano, na tome ćemo sigurno raditi", kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Marija Obradović, poslanica vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) i članica Odbora za kontrolu službi bezbednosti.
"Mi ćemo kao članovi odbora slediti sve procedure, ali u utorak imamo prvu sednicu, pa ćemo tek videti šta i kako. Sada je još rano da vam kažem nešto više", dodaje Obradović.
U aktuelnom sazivu šest mesta u odboru drže poslanici iz redova vladajuće većine (pored naprednjaka tu su poslanici Socijalističke partije Srbije i Socijaldemokratske partije Srbije Rasima Ljajića), dok opoziciju predstavlja po jedan član Demokratske stranke, Stranke moderne Srbije i Srpske radikalne stranke.
Međutim, član odbora i poslanik opozicione Demokratske stranke (DS) Radoslav Milojičić neće biti prisutan na sednici tog tela, s obzirom na to da je njegova stranka deo SzS koji od februara 2019. godine bojkotuje rad skupštine.
"Nemamo prava da odemo na sednicu parlamenta niti na sednice skupštinskih odbora na kojima treba da raspravljamo o tim stvarima", kaže Milojičić za RSE i dodaje da je to još jedna potvrda zbog čega odluka dela opozicije da bojkotuje rad parlamenta nije dobra.
"Ako ja ne odem, nego pošaljem mejlom taj predlog, oni o tome neće da raspravljaju. Drugo, mi na svakoj sednici Odbora za kontrolu službi bezbednosti dobijamo poverljiva dokumenta, za koja se i ja kao opozicija slažem da ne mogu da budu dostupna javnosti, ali ja kao član odbora mogu da vidim šta je radila BIA, VBA, VOA, Inspektorat… I onda ako mi se nešto ne sviđa, mogu da ukažem na te greške. A sad nemam nikakve informacije", kaže Milojičić.
Da li su službe bezbednosti zloupotrebile svoja ovlašćenja?
"Imamo savremene tehničke mere kojima to pratimo. Pratimo telefonske brojeve, pre svega italijanske. Dakle, ne prisluškujemo, već pratimo da li se kreću ljudi sa italijanskim brojevima u romingu – i kreću se", rekao je Vučić.
Šta je pod "praćenjem" predsednik podrazumevao i da li su tokom vanrednog stanja službe bezbednosti zloupotrebile svoja ovlašćenja – pitanja su koja na sednici odbora, kada bude sazvana, planira da postavi predstavnik opozicione Stranke moderne Srbije (SMS) Vladimir Đurić.
"To je svakako u bezbednosnom sektoru jedna od najvažnijih tema koja je iskrsla tokom ove krize, tako da ćemo svakako tražiti da se ta izjava predsednika razjasni i da se sprovede kontrola da se vidi šta se zapravo radilo, da li se išta radilo ili je samo u pitanju bila njegova izjava data u moru drugih izjava koje je davao na tim silnim konferencijama za štampu", kaže Đurić za RSE.
S druge strane, Marija Obradović iz SNS kaže da će Odbor za kontrolu službi bezbednosti ispitati sve, a da će za javnost to biti "transparentno što je više moguće".
"Što se tiče službi, to će se raditi u okviru odbora u uslovima u kojima se to inače radi. Vi znate da su te sednice zatvorene za javnost i da se nama koji smo članovi podaci i dostavljaju pod posebnim uslovima", kaže Obradović.
Praćenje telefona bez sudske odluke protivzakonita radnja
Đorđe Krivokapić iz SHARE Fondacije koja prati stanje ljudskih prava i sloboda na internetu, rekao je u intervjuu za RSE da Ustav Srbije dozvoljava da se određena ljudska prava suspenduju tokom vanrednog stanja, ali da je za to je bilo neophodno da Vlada Srbije donese posebne uredbe, poput one o ograničenju i zabrani kretanja.
"Međutim, u oblasti zaštite privatnosti i zaštite podataka o ličnosti nijedna takva odluka nije doneta, odnosno mi nismo upoznati sa donošenjem takve odluke. Stoga čitav regularni pravni okvir, koji faktički zahteva sudsku odluku za bilo kakvo praćenje takve vrste je na snazi i praćenje telefona građana bez sudske odluke bi predstavljao protivzakonitu radnju koja može biti kvalifikovana na različite načine, ali bi svakako predstavljala kršenje ljudskih prava", objasnio je Krivokapić.
Tekst u celosti čitajte na sajtu RSE.
Komentari 21
Mix
Prc
Konstatacija je bila na suštinu komentara:" Mene neka slusaju slobodno, mi nismo bitni, nemaju sta da cuju, ..."
Da uprostim-slusaju sve jer je jeftino i lako.
gradjaninX
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar