U apelu koji su potpisali Helsinški odbor za ljudska prava, Centar za regionalizam, Institut za evropske studije, kao i pisci, profesori, novinari, ocenjeno je da je Srbija pandemiju dočekala nespremna, te je "zbog urušenog zdravstvenog sistema" pribegla "najrigoroznijim merama izolacije na Starom kontinentu".
"U Srbiji se uočava jačanje latentne opasnosti po demokratiju, vladavinu prava i univerzalne ljudske vrednosti. Autoritarna država, nacionalistička politika i centralizovano odlučivanje u rukama jednog čoveka, pokazali su još jednom sve svoje mane... Bez obzira na opravdanost neophodnih mera, postoji opasnost da će se suspendovanje demokratije i ljudskih prava tokom epidemije dugoročno učvrstiti, što može da dovede u pitanje opstanak tek začetih demokratskih institucija u Srbiji", piše u tekstu.
Zbog "nedostatka unutrašnjeg demokratskog potencijala", grupa NVO i intelektualaca u apelu traži "ofanzivan angažman" EU i njenih članica u podršci zahtevima proevropskih i demokratskih snaga, da se u Srbiju vrati parlametarizam i da Skupština povrati svoju fukciju nadzora nad radom izvršne vlasti i predsednika Republike.
U apelu se od EU traži da "snažno podrži progresivne reformske snage poput nove klase preduzetnika i profesionalnih udruženja u obrazovanju, kulturi, nauci, zdravstvu, kao i onaj deo civilnog sektora koji decenijama promoviše evropske vrednosti i prioritet članstva Srbije u EU".
Od EU se traži da zahteva poštovanje slobode medija u Srbiji i "pruži adekvatnu podršku svim institucijama koje građane obaveštavaju o vrednostima i značaju EU za razvoj demokratije".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
Veverac
Đole
G....
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar