Tokom vanrednog stanja bile su zatvorene šalter sale katastara i to je moglo, prema rečima nadležnih u RGZ, da izazove zabunu u vezi sa dostavljanjem dokumentacije, jer mnogi građani još nisu upoznati sa tim da je poslove u vezi sa nepokretnostima moguće završiti u kancelarijama profesionalnih korisnika bez dolaska u katastar. Kao primer navode da ukoliko se sklapa kupoprodajni ugovor zahtev katastru podnosi notar.
Ako se radi deoba parcele zahtev će, u ime stranke, katastru digitalno podneti geodetska organizacija, banke preko eŠaltera pribavljaju podatke potrebne za odobravanje kredita klijentima, a u slučaju potrebe da se reši neki pravni problem stranke se obraćaju registrovanim advokatskim kancelarijama.
Profesionalni korisnici su, inače, notari, geodetske organizacije, advokati, banke, sudovi, javni beležnici, lokalne samouprave, poreska uprava, agencija za restituciju, centri za socijalni rad i drugi državni organi.
Na ovaj način je katastrima od početka vanrednog stanja preko eŠaltera podneto 24.385 zahteva.
"Šalter sale kakve su nam tradicionalno poznate trebalo bi da nestanu iz katastra 1. januara 2021. godine. Situacija sa virusom korona samo nas je prisilila da nekih osam do devet meseci pre roka u potpunosti pređemo na digitalnu komunikaciju. Na neki način, ovaj period nam je bio test za digitalni način poslovanja koji nas očekuje od sledeće godine", kažu u RGZ.
U ponedeljak su ponovo otvoreni svi šalteri u pisarnicama katastara u Srbiji, a zbog primene mera distanciranja obavezno je zakazati termin preko aplikacije eZakazivanje na sajtu RGZ-a. Zakazivanje se može obaviti i telefonom pozivanjem Info centra RGZ-a.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Đole
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar