Istinomer i AFP zvanični partneri Fejsbuka za otkrivanje lažnih vesti u Srbiji

Portal Istinomer saopštio je da je od četvrtka, uz agenciju Frans Pres (AFP) zvaničan partner Fejsbuku za Srbiju u suzbijanju dezinformacija na ovoj društvenoj mreži.
Istinomer i AFP zvanični partneri Fejsbuka za otkrivanje lažnih vesti u Srbiji
Foto: Pixabay
Istinomer će svakodnevno proveravati sadržaj i skenirati lažne vesti i informacije na srpskom jeziku koje se objavljuju na toj platformi, piše u saopštenju.
 
Kada fektčekeri ocene neku priču kao neistinitu, Fejsbuk će je pokazivati niže na "njuz fidu" što značajno smanjuje njenu vidljivost i distribuciju, i dalje širenje lažnih informacija. Stranice i domeni, koje konstantno šire lažne vesti, će primetiti da je distribucija njihovog sadržaja smanjena, a mogućnost zarade i reklamiranja ukinuta.
 
Glavna urednica Istinomera Milena Popović izjavila je da veruje da će taj portal, koji postoji deset godina, svojim iskustvom u proveravanju činjenica i posvećenošću u tom radu doprineti borbi protiv dezinformacija, sada i na globalnom nivou, kroz partnerstvo sa kompanijom Fejsbuk.
 
Sofi Ajers iz Fejsbuka kazala je da je borba protiv lažnih vesti odgovornost, koju ta kompanija shvata veoma ozbiljno, te konstantno radi na tome da se spreči širenje dezinformacija na toj platformi.
 
Regionalna direktorka AFP u Evropi Kristin Buhagiar rekla je da je pokretanje nove operacije u Bosni, Hrvatskoj, Crnoj Gori i Srbiji dokaz važne uloge koju ta novinska agencija igra. Fejsbuk trenutno ima 70 partnera koji proveravaju istinitost sadržaja na 50 jezika širom sveta i nastavlja sa ulaganjima u dodatna unapređenje tog programa.
 
Program je u skladu sa Fejsbukovim trostrukim okvirom za poboljšanje kvaliteta i istinitosti sadržaja u pregledu vesti, koji predviđa uklanjanje naloga i sadržaja koji krše Fejsbukove standarde zajednice ili politike oglašavanja, smanjivanje distribucije lažnih vesti i neistinitih sadržaja, poput senzacionalističkih naslova i obaveštavanje ljudi dajući im više konteksta o postovima koje vide.
 
Kompanija Fejsbuk nekoliko godina unazad sarađuje sa nezavisnim fektčekerima u čitavom svetu, koji proveravaju i ocenjuju istinitost sadržaja, a u četvrtak su pokrenuli fektčeking program kako u Srbiji, tako i na čitavom Balkanu - u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji, a širi se i u Hrvatskoj.
 
Svi partneri su sertifikovane članice nezavisne Međunarodne mreže fektčekera (International Fact-Checking Network).
  • /

    30.07.2020 17:51
    /
    i dalje iskacu desnicarske idiotarije

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Dačić: Vučić najviše izložen pretnjama

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić rekao je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najviše izložen pretnjama i da se nijedna od pretnji ne odbacuje kao lažna ili neozbiljna.

Kamioni čekaju pet sati na Batrovcima

Prema informacijama iz Uprave granične policije, putnička vozila čekaju na izlazima iz zemlje na dva prelaza, pola sata na Gradini i 35 minuta na prelazu Preševo.