Kon: Postoji predlog da u odeljenjima bude po 15 učenika, a da školski časovi traju 30 do 35 minuta

Epidemiolog Predrag Kon izjavio je danas da povodom početka naredne školske godine postoji predlog da se nastava organizuje u školama tako što bi učenici od prvog do četvrtog razreda imali po četiri časa dnevno od 30 do 35 minuta, uz odmor između časova od po 20 minuta, sa dezinfekcijom.
Takođe je ideja da bude 15 učenika po odeljenju.
 
Kon je za RTS izjavio da će to biti generalni predlog za početak školske godine, a da će se najverovatnije ostaviti školama da pojedinačno, u skladu sa mogućnostima i potrebama, organizuju nastavu.
 
"Nošenje maski je predlog, ne pominje se u ovom dopisu, to ima smisla kada se ide napolje", rekao je Kon i dodao da ako ima po 15 učenika u odeljenju to obezbedjuje distancu i nije potrebno nošenje maski u učionicama za vreme trajanja nastave.
 
Kon je rekao da svi pokazatelji ukazuju da se epidemija smiruje i da dolazi do smanjenja potencijala prenošenja korona virusa, kao i da je sve više kontrolnih pregleda koji pokazuju da se bolest završava i da se broj onih koji mogu da prenose virus smanjuje.
 
Prema njegovim rečima to potvrđuje i smanjenje broja onih koji su hospitalizovani u kovid bolnicama, i da sve ukazuje da se postupno izlazi iz vrlo nepovoljne i nestabilne situacije, ali da je daleko od toga da može da se kaže da se situacija stabilizuje, naročito u Beogradu i drugim većim gradovima.
 
"Jasno se uočava da je nakon uvođenja obaveznog nošenja maski, držanja distance, došlo prvo do zaravnjenja, a sada i do spuštanja krive", kazao je Kon.
 
Kon je rekao da je "virus neuporedivo više rasprostranjen nego u samom početku", kao i da će se za nedelju do deset dana videti da li otvaranje bazena i kupališta na Adi ima posledica, odnosno da li su se poštovale preporučene mere ili nisu.
 
Prema njegovim rečima, za razliku od prvog dela epidemije virusa, nakon čijeg su prvog pika zdravstvene ustanove izlazile iz kovid režima, ovoga puta neće biti potpunog ukidanja bolnica koje su u kovid režimu, i u njima će ostati neka odeljenja samo za kovid pacijente.
  • Skola

    08.08.2020 08:26
    Skola
    Najpametnije je online nastava. U svakom slucaju skolu odloziti za mladje osnovce. Prvaci i drugaci da krenu u skolu polovinom oktobra, a trecaci, cetvrtaci da krenu 1. oktobra, a petaci polovinom septembra. Ovi najmladji nemaju toliko gradiva i sve ce se stici nadoknaditi. Mi nismo isli mesecima za vreme bombardovanja i svi smo opet pozavrsavali skole. Vazno je sacuvati zivote. Obim gradiva smanjiti za ovu skolsku godinu. Ako se pitamo da li je vazniji zivot ili bilo koja lekcija, odgovor znamo. Drzava mora pomoci roditeljima i nastavnicima. Svima se daje pomoc, a roditeljima? Omoguciti onima koji zele online nastavu da bar jedan roditelj dece do 12 godina bude kod kuce, da se dotira 50% plate ili bar minimalac ili polocasovno radno vreme i u drzavnom i privatnom sektoru, zdravstvenim Covid radnicima uplatiti dadilje. Ukoliko bas neko zeli u skolske prostorije, to omoguciti sa nastavnicima koji izraze zelju da rade u prostorijama skole. Nastavnicima obezbediti racunare. Deci roditelja koji nemaju racunare obezbediti racunare ili bar tablete. Toliko bar drzava moze. To je dugorocno ulaganje u porodicu
  • *

    06.08.2020 13:35
    maske i skola
    Radim na Tajlandu kao nastavnik, ovde je skolska godina bila odlozena za dva meseca usled korone, kada se smirila situacija, razredi su se smanjili na ispod dvadeset po ucinici.
    Svaki dan merimo deci temp, dezinfikujemo ruke i stolove, maske su obavezne, kao i viziri. Korone nema vec dva meseca.
    Potrebna je orzanizacija, disciplina, a bogme i novcana stimulacija, nastavnicima, profesorima, pa i roditeljima da se sve to izgura..ali nije nemoguce. Srecno.
  • Mama

    06.08.2020 00:04
    Protiv redovne nastave može da bude samo neko ko nema decu školskog uzrasta. Čak ni stručni školski nastavnik ne može da bude nastavnik sopstvenom detetu. deca se drugačije ponašaju prema roditeljima i prema nastavnicima a posebno prema njihovim ocenama, sugestijama, savetima. Rad od kuće, bez okruženja u kojem se vidi koliko i kako drugi rade ne može da stvori motivaciju kod dece.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija