Stručna saradnica odbora Aleksandra Spasojević kazala je na okruglom stolu u Kragujevcu da ni osnovni ni prekršajni sudovi nisu preterano zainteresovani za izricanje alternativne kazne i pored njenih dobrobiti.
"Kazna kao rad u javnom interesu je vrlo specifična. Za nju je potrebna saglasnost osuđenog lica, kada je u pitanju krivični postupak, dok saglasnost nije neophodna kod prekršajnog postupka", rekla je Spasojević.
Rad u javnom interesu smatra se najboljom vrstom alternativnog sankcionisanja jer se izvršava u zajednici, "osuđeno lice ostaje u sredini u kojoj živi, u svojoj porodici, na svom radnom mestu, a slobodno vreme provodi u preduzeću gde, na osnovu kazne, radi u javnom interesu", navela je ona.
Predstavnici udruženja "Posle kiše" naveli su da je od 2015. do 2019. godine 250 sankcionisanih građana Kragujevca odlučilo da novčane kazne zameni radom u javnom interesu u JKP Čistoća i Centru za razvoj usluga socijalne zaštite "Kneginja Ljubica". Istraživanjem Odbora za ljudska prava obuhvaćeni su Kragujevac, Kraljevo, Čačak, Užice, Valjevo i Šabac.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar