"Večna vatra" na tom groblju upaljena je u decembru prošle godine kao znak zahvalnosti i večnog sećanja za sve koji su dali svoje živote kako bi Beograd bio slobodan, podsetio je zamenik gradonačelnika Goran Vesić.
Naveo je da je u borbi za oslobođenje Beograda, između 12. i 20. oktobra 1944. godine, poginulo 2.996 pripadnika Narodno-oslobodilačke vojske i 960 pripadnika Crvene armije. Od njih je, podseća, na groblju oslobodilaca Beograda sahranjeno 818 pripadnika Crvene armije i 1.395 Narodno-oslobodilačke vojske.
Naveo je da je to groblje podignuto 1954. godine kao večna zahvalnost onima koji su se žrtvovali da bi Beograd bio slobodan i razvijao se onako kako se razvija danas.
"Skrnavljenje 'Večne vatre' je potpuno nerazuman čin koji ne može da se objasni nikakvim racionalnim razlozima, osim da je to vandalizam i ruganjenašoj istoriji. Siguran sam da će od sada 'Večna vatra' na ponos svih nas večno goreti i biti dokaz naše večne zahvalnosti onima koji su se žrtvovali da bi Beograd bio slobodan, kao i dokaz večnog prijateljstva Rusije i Srbije", rekao je Vesić.
"Večna vatra" je na Spomen-groblju oslobodilaca Beograda upaljena 15. decembra u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova, tokom njegove posete Beogradu.
Oskrnavljena je u noći između 29. i 30. decembra kada su nepoznati počinioci, koji su u međuvremenu uhapšeni, plamen ugasili i farbom na njemu napisali "Oslobodioci? Ne, nikada" i precrtali srp i čekić.
Spomenik je očišćen, a gorionik odakle je tinjao večni plamen popravljen.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Србин
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar