Kako pišu
"Blic" i
Južne vesti, ovu vest saopštio je opozicioni odbornik u Skupštini grada Niša Miodrag Stanković, a potvrdili su je "Blicu" i radnici koje je reporter ovog lista zatekao juče na kapiji "Šinvona", u koji više nisu mogli da uđu.
"SMS poruka je stigla u petak, 29. januara. Obavestili su nas da zbog smanjenog obima posla nisu u mogućnosti da nam produže ugovor i da se javimo kadrovskoj službi radi preuzimanja dokumenata i razduživanja. Nisam očekivao takvu poruku ni od lidera, ni od trenera, ni od menadžera, jer nije bilo apsulutno nikakvog razloga. Ostajali smo i prekovremeno, neki su išli i u fabriku u Rači, 200 kilometara odavde, kada je bilo potrebno da obave neke poslove", kaže jedan od radnika "Šinvona" koji je ostao bez posla.
Reč je o radnicima koji su radili četiri-pet meseci u fabrici u kojoj se prave instalacije za "kia" i "hjundai" vozila. Deo njih je poslednje dve nedelje bio "neraspoređen", jer su zbog manje posla ugašene proizvodne linije na kojima su radili, ali među njima ima i onih koji su bili raspoređeni.
"Treba inspekcija da proveri da li su odmah primljeni novi radnici na naša mesta i da li je fabrika dobila neke naknade za to. Plate u 'Šinvonu' nisu bile loše, kretale su se od 50.000 dinara pa naviše. Oni koji su radili vikendom i noćne smene mogli su da dobiju i oko 75.000 dinara. Jesu dobre plate ali nemaš privatan život, samo posao-kuća", kaže drugi radnik.
Neki od radnika koji su sada ostali bez posla, a koji su hteli da pitaju za razloge, juče su već na kapiji dobili otkaze ugovora.
"Čekao sam na kapiji sat vremena a onda su mi dali samo rešenje o otkazu ugovora. Šta da kažem, radio sam tri i po meseca kao budala. Nadao sam se da ostanem. Prvo sam bio raspoređen, pa neraspoređen. Već četvrti put gubim posao. Noću ne mogu da spavam. Do zadnjeg dana sam radio na liniji svoj posao pošteno, znaš kako mi je krivo", kaže jedan od radnika za "Blic".
"Blic" je pokušao da razgovara sa nadležnima u "Šinvonu" o ovoj temi, no niko od nadležnih iz fabrike se nije oglasio.
Inače, kako pišu Južne vesti, osim ovih 188 radnika, ista sudbina čeka još 160 njih.
Južne vesti navode i da "Šinvon" intenzivno traži nove radnike, a pored oglasa na sajtovima za zapošljavanje, oni pozivaju ljude da rade kod njih i videćim reklamama po Nišu.
Kada je fabrika otvorena 2011. godine bilo je saopšteno da su južnokorejskoj kompaniji odobrene državne subvencije od tri miliona evra za zapošljavanje 300 radnika, ali su oni doneli odluku da zaposle još 190 radnika preko tog broja, iako za ta radna mesta nisu dobili podsticajna sredstva. Ugovor je istekao, i kako su rekli u Ministarstvu, monitorning je prošao, pa fabrika prema državi nema nikakve obaveze.
Opozicioni odbornik u Skupštini grada Niša Miodrag Stanković zatražio je da se spreče dalji otkazi, da se obezbede dodatna sredstva koja će pomoći domaćim i stranim firmama da opstanu i zadrže svoje zaposlene, i da se "prestane sa zaplašivanjem zaposlenih u stranim privatnim kompanijama".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 31
nisam robot
Rile
Nemoj se mučiti ,to tvoj mozak ne može da shvati
ili si privatnik koji misli da mu posao nikada neće biti u krizi ili si na državnoj cucli
uživaj
Marina
Li-man
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar