Večeras poslednji pokušaj konstituisanja Skupštine Kosova: Izbori ponovo na vidiku

Ni iz 53. pokušaja nije konstituisana Skupština Kosova, a novu šansu poslanici imaju večeras u 22h.
Večeras poslednji pokušaj konstituisanja Skupštine Kosova: Izbori ponovo na vidiku
Foto: Pixabay
To je ujedno i poslednja šansa, jer danas ističe rok od trideset dana koje je Ustavni sud Kosova dao poslanicima da izaberu predsednika Parlamenta.
 
Kada su se dosadašnja 52 pokušaja pokazala kao neuspešna, sud je morao ponovo da reaguje - ovaj put privremenom merom kojom će poslanicima zabraniti svaku aktivnost nakon isteka roka 27. jula pa sve do 8. avgusta.
Dok se nagađa da li će nemogućnost poslanika da izaberu predsednika Skupštine dovesti Prištinu do jedne od najtežih političkih kriza, pravnik iz Kosovske Mitrovice Marko Jakšić kaže za Insajder da je verovatniji scenario da će Ustavni sud do 8. avgusta napraviti plan za izlazak iz ove situacije.
 
"Ustavni sud će vrlo verovatno doneti novu odluku sa preciznim i konkretnim smernicama koje treba preduzeti da bi se razrešila postojeća kriza. Sudije Ustavnog suda verovatno imaju i plan i način da to razreše. Ono što mislim da je moguće rešenje je to da nas čekaju verovatno novi parlamentarni izbori", kaže on.
Nakon što je u četvrtak propao 51. pokušaj konstituisanja Skupštine pošto je predsedavajući Avni Dehari prekinuo sednicu ocenivši da nema uslova za nastavak,
 
Ustavnom sudu se obratila predsednica Kosova Vjosa Osmani sa zahtevom da protumači pravne posledice, ukoliko parlament ne bude konstituisan do 26. jula što je rok koji je sud dao 26. juna.
 
Sud je potom odlučio da uvede privremenu meru i zabrani poslanicima svaku aktivnost nakon isteka roka od 30 dana do 8. avgusta.
Promena kandidata za predsednika Skupštine
 
Institucionalna kriza na Kosovu počinje parlamentarnim izborima održanim u februaru, na kojima je pobedila vladajuća stranka Pokret Samoopredeljenje na čijem čelu je premijer Kosova Aljbin Kurti.
 
Kao stranka koja je odnela najviše glasova, Samoopredeljenje je predložilo kandidata za predsednika Skupštine Aljbuljenu Hadžiju. Međutim, predlog nije uspeo da prođe na glasanju čak 52 puta, a Samoopredeljenje sa svojih 48 mandata i bez koalicionog partnera ne može da prevagne u svoju korist.
 
Ostale stranke u Skupštini - Demokratska partija Kosova, Demokratski savez Kosova, Alijansa za budućnost Kosova i Srpska lista traže od Samoopredeljenja da promeni kandidatkinju.
 
Pravnik iz Kosovske Mitrovice Marko Jakšić za Insajder kaže da je najveći problem u tome što premijer Aljbin Kurti na ovaj način "zloupotrebljava sve propise". 
 
"Kurti je još jedan apsolutista na Balkanu koji zloupotrebljava sve moguće propise i prava, kao i Aleksandar Vučić, da što duže ostane na vlasti. Kriza koja je postojala u parlamentu Kosova svih ovih meseci je u stvari način na koji Kurti vrši vlast, a ne snosi nikakvu odgovornost jer je u privremenom modu", kaže Jakšić.
 
Predlog da Hadžiju bude predsednica Skupštine od kog vladajuća stranka ne odustaje uprkos očiglednom bojkotu opozicije, Jakšić vidi kao još jedan način da Kurti održi krizu. 
 
"Očigledno je da ta kandidatkinja nije mogla da obezbedi adekvatnu većinu i da je opozicija izražavala spremnost da podrži i nekog drugog kandidata koji bi vladajuće Samoopredeljenje predložilo, uključujući i trenutnog predsednika parlamenta, odlazećeg predsednika parlamenta. Da je Kurti želeo da konstituiše Skupštinu, sigurno je to mogao da uradi. Očigledno da je insistiranje na jednom neprihvatljivom kandidatu sve ovo vreme u stvari pokušaj da se stanje drži u ovom privremenom režimu gde ne postoji mogućnost da nove vlasti budu konstituisane, a on može da nastavi da vrši kakvu-takvu izvršnu vlast bez ikakvih odgovornosti", objašnjava Jakšić.
 
Smatra i da bi Kurti bio spreman na to da "zauvek održava Skupštine". 
 
"Kako stvari stoje, ja sam siguran da bi on bio spreman da zauvek održava sednice kao što su se održavale na svaka dva dana ovih nekoliko meseci, da bi u takvoj polukrizi i krizi, u stvari, on bio jedina i apsolutna vlast bez ikakvih odgovornosti, a sa svim mogućnostima zloupotrebe pozicija koje imaju. Tako da je to jedna od političkih igara odlazećeg Samoopredeljenja da što duže ostane na vlasti. I očigledno da su oni bili spremni da to traje do veka", kaže Jakšić.
 
Prisustvo ambasadora Kvinte
 
Sednici koja je održana 25. jula prisustvovali su i predstavnici stranih ambasada na Kosovu. Sednici su prisustvovali otpravnica poslova u ambasadi Sjedinjenih Država Anu Pratipati, britanski ambasador Džonatan Hargrivs, francuski ambasador Olivije Gero, kao i nemački ambasador Jorn Rode koji je prokomentarisao da "političari razočaravaju narod".
 
"Politička klasa razočarava svoj narod i to je veoma zabrinjavajuće. Jučerašnja odluka suda je, ako govorimo fudbalskim jezikom, kao crveni karton, jer suspenduje Parlament da donosi odluke", rekao Rode posle još jedne neuspešne sednice Skupštine.
 
Marko Jakšić smatra da je prisustvo ambasadora Kvinte bila vrsta pritiska na kosovske političare, ali kako kaže, bez konkretnog efekta.
 
"Kosovo je mezimče zapadnog dela međunarodne zajednice i tih država koje su članice Kvinte. Njihovo prisustvo je, u stvari, verovatno pokušaj slanja poruke mezimčetu da je mezimče preteralo i da, ukoliko želi, njihovu podršku mora da se dovede u neke normalne civilizacijske tokove. Očigledno je da Kurti ne haje previše za njihovo prisustvo i za poruke koje oni šalju, jer misli da je dovoljan samom sebi i da je u najmanju ruku ekvivalent Sjedinjenim Američkim Državama i da može da radi ono što on želi", objašnjava Jakšić.
 
Ipak, razrešenje ove situacije, po svemu sudeći sačekaće da isteknu oba roka Ustavnog suda, a da li će biti dublje političke krize, izbora ili nekog drugog iznuđenog rešenja videće se nakon 8. avgusta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija