"LGBT zajednica ima prava da zakonom uredi prava i obaveze međusobnog života", rekla je Čomić novinarima u Palati Srbija pre početka prvog društvenog dijaloga o predlogu Nacrta zakona o istopolnim zajednicama. Na pitanje da li će pripadnici LGBT zajednice imati ista prava, budući da se koristi termin istopolna zajednica, a ne brak, Čomić je kazala da je zakon koji će biti donet pre svega "ljudskopravaški" zakonski akt.
"Nije brak, nema usvajanja dece, to je ljudskopravaški zakon, to je istopolna zajednica i zakon koji uređuje međusobna prava i obaveze. Ništa više i ništa manje od toga", rekla je Čomić.
Na konstataciju da se u Skupštini neretko čuju homofobične izjave i pitanje kako u tom kontekstu očekuje da će zakon biti usvojen, Čomić je kazala da je dijalog jedini mehanizam da se razgovara o razlozima zašto neko smatra da ljudi, zato što imaju lično svojstvo i volju da žive u istopolnoj zajednici, ne mogu da imaju prava kao svi drugi.
"Ne verujem da postoji dovoljno dobar argument za to, ali verujem u dobrobit sumnje na koji smo svi obavezni, da čujemo svačiji argument", rekla je ministarka.
Izrazila je nadu da će razmena argumenata, kao i predlozi, ideje i kritike doprineti da se donese najbolji zakon naglasivši da se Srbija tako penje na lestvici društava koja poštuju ljudska prava. Kako je rekla, Srbija će verovatno biti 49. ili 50. zemlja u svetu koja će usvojiti takav zakon.
"Rasprava će trajati u okviru planskom zakonskom sistemu i po zahtevu i potrebi svih zainteresovanih, jer želimo da ovaj zakon predložimo Skupštini Srbije kao tekst koji će uključiti ideje,opaske, predloge svih zainteresovanih u našoj zemlji. To treba da bude model za svaki budući zakon", naglasila je Čomić.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković je kazala da iako je poslednjih godina i u EU postiognut napredak u pogledu ravnopravnosti LGBT osoba, diskriminacija tih osoba i dalje prisutna.
Ona je kazala da 43 odsto LGBT osoba u EU oseća diskriminisano, dok je kriza sa pandemijom kovid-19 pogoršala njihovu situaciju. Podsetila je da je Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, kroz preporuke za unapređenje ravnopravnosti, u svojim izveštajima, više puta ukazivao na potrebu za donošenjem propisa kojima se omogućava registracija istopolnih parova i regulišu dejstva, pravne posledice i način prestanka registrovanih partnerstava.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 16
aktivizam je keva
Buraz, pa što se ne aktiviraš i ne proguraš to? Non-stop kukaš o tome a nikako duradiš nešto, ili si mnogo lenj ili znaš da nikakve koristi od toga neš imati xD
@shimmy
Shimmy
Ali gospodin i 2 tete ne moze?
Ili moze ali samo u 4 zida?
Zasto se prica zavrsava na istopolnoj zajednici? Zasto se ne prosiri i na poligamnu? Poliamornu?
Svi za sve da odgovaramo pred drzavom, posto je to po nekima "pravo" i "ljubav"...
Koji je to argument koji se koristi za forsiranje istopolne zajednice? A da se na osnovu tog argumenta ne mogu propagirati i poligamne ili neke skroz druge vrste?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar