Vuletić: Srbija spremna u slučaju nuklearnog incidenta

Srbija može da odgovori adekvatno i spremno na sve izazove koji mogu da nastanu usled nuklearnih akcidenata bilo gde u svetu, rečeno je danas na onlajn konferenciji povodom 10 godina od akcidenta u nuklearki u Fukušimi.
Ambasador Japana u Beogradu Takahiko Kacumata izjavio je da se Japan od tog akcidenta polako oporavlja zahvaljujući međunarodnoj pomoći kao i da danas nema opasnosti po okolinu.
 
On je na onlajn konferenciji pod nazivom "Nuklearna sigurnost danas: Fukušima - 10 godina posle" kazao da su se za 10 godina od akcidenta, okolnosti u Fukušimi značajno promenile i da su naredbe za evakuaciju poništene u većini oblasti, tako da se sve veći broj ljudi vraća u svoje rodne gradove, osim u onim zonama u koje je povratak i dalje težak.
 
Šefica jedinice za monitoring, kontrolu i vanredne situacije u Direktoratu za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije (Srbatom) Vedrana Vuletić izjavila je da su radioaktivne materije iz Fukušime, te 2011. godine stigle i do Srbije i drugih zemalja, ali da su jedinice bile niske da bi se primenjivale mere zaštite za nuklearni akcident.
 
Kako je rekla, nije bilo potrebe ni za evakuacijom niti za posebnom zaštitom hrane proizvedene u Srbiji.
 
"Detektovane su u zemljištu radioaktivne materije jod 131, cezijum 137 i cezijum 134. Pikovi su se javljali u intervalima kada su se dešavale eksplozije u reaktorima", rekla je ona.
 
Prema njenim rečima, preduzete su sve mere da se zaštiti hrana, kontrolišu proizvodi koji se uvoze u zemlju iz Japana, ali i drugih zemalja.
 
Vuletić je podsetila da je 2017. godine održana velika međunarodna vežba sa ciljem unapređenja saradnje zemalja, tokom koje su zaposleni u Agenciji i nadležnim institucijama primali informacije, obrađivali ih, vršili analize, pripremali obaveštenja i preporučene mere.
 
"Vežba je pokazala da Srbija u slučaju ovakvih akcidenata poseduje odgovarajući odgovor i pripremljene adekvatne mehanizme za zaštitu i spasavanje", zaključila je ona.
 
Direktor SRBATOM-a Slađan Velinov izjavio je da je Agencija za zaštitu jonizujućeg zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije, danas SRBATOM, tokom akcidenta u Fukušimi, svakodnevnim praćenjem stanja stručno i profesionalno informisala stanovništvo.
 
Kako je dodao, konstantom izgradnjom kapaciteta Direktorata, obezbeđeno je da se na sve izazove koji mogu nastati usled akcidenta ovakve vrste, bilo gde u svetu, odgovori adekvatno i spremno.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • ///

    11.03.2021 15:33
    Nas su već bombardovali, ništa niste preduzeli za čišćenje terena. Svesno ste pustili da u svakoj porodici umre neko od raka. Decu lečimo sms-porukama.Zaraženima od raka ne pružate adekvatnu negu. Porodicama prepuštate da se sami bore materijalno, duhovno i zdravstveno. Umrlima ne plaćate sahrane. Uništena priroda-kakve klimatske promene? Ajde, postavite stvari na pravo mesto.
  • Ja

    11.03.2021 15:11
    Kako spremna ?

    Imate grobna mesta ?

    imate tablete joda ?

    imate rezerve konzervirane hrane i vode za stanovnistvo ?

    Imate dugorocni plan proizvodnje hrane i vode koja nije kontaminirana ?
  • Ne

    11.03.2021 15:07
    Serite
    Iznenadi vas sneg I poledica

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija