Usvojene izmene dva zakona koji regulišu oporezivanje frilensera
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su izmene Zakona o porezu na dohodak građana i Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, zajedno sa amandmanima koji su prethodno dogovoreni sa udruženjima frilensera.
Foto: Pixabay
Novim propisima je, između ostalog, predviđeno da se normirani troškovi (poresko oslobođenje) poveća sa postojećih 43 odsto na 50 odsto, uz neoporezivi deo od 32.000 dinara mesečno, kao i da se radnicima na internetu omogući reprogram duga na deset godina uz upisivanje radnog staža, srazmerno uplaćenom delu obaveza.
Rok za usvajanje svih zakonskih propisa koji će definisati budući status radnika na internetu, pomeren je na 1. januar 2022. godine, do kada će važiti sada dogovoreni uslovi.
Poslanici su danas usvojili i Zakon o elektronskom fakturisanju, Zakon o rokovima izmirenja novčanih obaveza u komercijalnim transakcijama, izmeni i dopunama Zakona o osiguranju, i Zakon o registru administrativnih postupaka. Ministar finansija Siniša Mali rekao je u raspravi da ti zakoni treba da doprinesu poboljšanju poslovnog ambijenta i lakšem poslovanju u Srbiji.
Mali je posebno istakao važnost Zakona o elektronskom fakturisanju kao sistemskog zakona koji menja način funkcionisanja privrede po ugledu na praksu Evropske unije i treba da doprinese transparentnosti i pravnoj sigurnosti poslovanja.
Poslanici su potvrdili i tri međunarodna sporazuma, od kojih se sporazum sa Francuskom odnosi na izgradnju metroa u Beogradu.
Potvrđen je i sporazum sa Kinom iz oblasti carina i sa Sjedinjenim američkim državama o podsticanju investicija između Vlade Republike Srbije i Vlade Sjedinjenih Američkih Država. Poslanici rad nastavljaju sutra kada će započeti desetu sednicu redovnog zasedanja.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Posle afričke kuge svinja: Ministar Glamočić kaže da se pojavila još jedna bolest
26.07.2026.•
1
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da se u Srbiji pojavila nova bolest životinja - boginje ovaca i koza koja je najverovatnije došla sa prostora Kosova i Metohije švercerskim kanalima.
Još jedna burna noć u Beogradu: Devojka pala sa konja, dečak od 13 godina u bolnici zbog alkoholisanosti
26.07.2026.•
0
Ekipe Hitne pomoći intervenisale su sinoć u 19.43 u Paštrovićevoj ulici kod Hipodroma u Beogradu jer je devojka od 29 godina izgubila kontrolu tokom jahanja, pala sa konja i povredila glavu.
Hidrolog upozorava: Moguće restrikcije vode u avgustu zbog niskog vodostaja reka
26.07.2026.•
4
Osim niskog vodostaja Dunava, koji je prethodnih dana zabeležio i istorijski minimum, iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ) stižu najave da bi loša hidrološka situacija mogla da zahvati i manje reke u Srbiji.
Poskupeo pelet, već postoje liste čekanja: "Neće biti nestašica"
26.07.2026.•
5
Cena peleta tokom leta porasla je za dve do četiri hiljade dinara po toni i sada se kreće od 38.000 do čak 44.000 dinara.
Ministarstvo poljoprivrede najavilo uništavanje ambrozije u gradovima i opštinama
26.07.2026.•
0
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede uputiće svim gradovima i opštinama zahtev da hitno dostave podatke o najvećim žarištima ambrozije i preduzmu mere za njeno uništavanje.
Poverenik: Najveći problemi zloupotreba prava na pristup informacijama i ćutanje uprave
25.07.2026.•
0
Povereniku za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Milanu Marinoviću u nedelju ističe sedmogodišnji mandat.
Peticija protiv rudnika u okolini Zaječara: Za dan prikupljeno 2.000 potpisa
25.07.2026.•
4
Oko 2.000 građana Zaječara danas je potpisalo peticiju "Zaječar protiv rudnika - Ovde ja živim i ne želim da se selim", kojom se traži sprečavanje rudarskih aktivnosti na području Malke Golaje, Zaječara i okolnih sela.
Udes u Bugarskoj: Žena iz Bora poginula, njen suprug teško povređen
25.07.2026.•
0
Nakon informacije iz bugarskih medija da je bračni par iz Bora poginuo u saobraćajnoj nesreći u Bugarskoj, RTS saznaje da je muškarac preživeo.
Na granici se čeka do sat vremena
25.07.2026.•
0
Automobili na prelazu Batrovci sa Hrvatskom na izlaz iz Srbije čekaju jedan sat, a na ulazu oko 30 minuta, saopštili su "Putevi Srbije".
Profesor Vidović: Za širenje afričke kuge svinja kriva država - nestručni, partijski ljudi u Ministarstvu
25.07.2026.•
21
Afrička kuga svinja, zbog koje je uništeno 30.000 svinja, po oceni stručnjaka za stočarstvo, posledica je nesposobnosti države da spreči širenje, ali neki osuđuju i odgajivače jer ne primenjuju preventivne mere.
Vlada Srbije odlučila da Institut "Dedinje" postane nacionalni institut
25.07.2026.•
5
Vlada Srbije donela je odluku kojom Institut za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" menja ime u "Nacionalni institut za srce i krvne sudove Dedinje", objavljeno je u Službenom glasniku.
Pobunjeni Univerzitet pred glasanje o nepoverenju Vladi: "Evo zašto je odavno trebalo da podnese ostavku"
25.07.2026.•
8
Akademska inicijativa Pobunjeni univerzitet je u saopštenju "Zašto je Vlada Srbije odavno trebalo da podnese ostavku" ocenila da je Vlada tokom 15 meseci mandata ogolila dve ključne karakteristike koje su obeležile rad.
Ekspo karavan obilazi gradove i opštine u Srbiji: Danas u planu Bujanovac
25.07.2026.•
3
Ekspo karavan - Paviljon igre nastavio je da obilazi gradove širom Srbije.
Stefanović: SAD nisu ukinule takse zbog Vučića; Vučić: To potpuno slučajno ne postoji
25.07.2026.•
13
Zamenik predsednika Stranke slobode i pravde (SSP) Borko Stefanović odbacio je tvrdnje predsednika Srbije Aleksandra Vučića da su zahvaljujući njegovom ličnom zalaganju ukinute takse SAD.
Bračni par iz Srbije poginuo u sudaru dva kamiona i automobila u Bugarskoj
25.07.2026.•
0
Bračni par iz Srbije poginuo je u petak uveče u sudaru dva kamiona i automobila kod Simitlija u Bugarskoj, prenose bugarski mediji.
Komentari 5
Pera
"Postene" frilensere finansiraju tetkice iz osnovnih skola i motaci kablova koji placaju od 10 do vise stotina puta veci porez.
Decenijama ova drzava, nije drzava postenog sveta, zato se posten sve i iseljava a ostaju nam prepametni "frilenseri" koji nisu naucili sta je postenje i drustvena odgovorno. Sebicna grupa koja gleda samo sebe i sve radi na stetu drugih.
Roki
Duda
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar