Za izbegavanje policije i dojave o patrolama vozači koriste "Vajber" grupe

U gradovima postoje "Vajber" grupe sa više hiljada članova u kojima se redovno šalju poruke gde se nalaze patrole saobraćajne policije, kaže za RTS Vladimir Vida iz Uprave saobraćajne policije.
Za izbegavanje policije i dojave o patrolama vozači koriste "Vajber" grupe
Foto: Pixabay
Vida navodi da je ovog maja pogoršano stanje bezbednosti, ako se uporedi sa prošlom, koja je bila specifična.
 
"U svim gradovima postoje Vajber grupe sa više hiljada članova u kojima se redovno šalju poruke gde se nalaze patrole saobraćajne policije. Neshvatljivo je da postoje i radio-stanice koje javljaju gde su patrole policije", ističe Vida.
 
Prema njegovim rečima, najveći broj kamera postavljenih u Beogradu je deo opšteg nadzora. Na 280 lokacija u gradu postoji 680 kamera, a planirano je da se postave na 800 mesta.
 
"Tim kamerama mogu da se detektuju svi prekršaji koji mogu da se utvrde neposrednim opažanjem, nekorišćenje sigurnosnog pojasa, upotreba mobilnog telefona za vreme vožnje, nepropisno prestrojavanje", objašnjava Vida za RTS.
 
"Kontrola intenzivirana, alkohol je večiti problem"
 
Dodaje da stradaju i mladi i stari vozači. Mladi stradaju češće kao vozači zbog neiskustva i nedovoljno pređenih kilometara, a preterane samouverenosti, a stariji češće stradaju kao pešaci jer njihove psihofizičke sposobnosti nisu kao kada su bili mladi i dolazi do grešaka.
 
Vida naglašava da je kontrola vožnje pod dejstvom psihoaktivnih supstanci intenzivirana, pre svega zato što je nabavljen veći broj uređaja pomoću kojih se ta kontrola vrši.
 
Od početka godine, oko 600 vozača je isključeno iz saobraćaja zato što su upravljali vozilom pod dejstvom psihoakativnih supstanci i taj broj je znatno veći u odnosu na prethodne godine.
 
"Alkohol je večiti problem. Od petine svih nezgoda sa smrtno stradalim licima jedan od vozača je bio pod dejstvom alkohola. Od početka ove godine imamo oko 12.000 otkrivenih vozača koji su upravljali vozilom pod dejstvom alkohola. Taj broj se na godišnjem nivou kreće od 40-50.000 vozača", objašnjava Vida.
 
Kada je reč o nasilničkoj vožnji od početka godine, više od 600 lica je isključeno iz saobraćaja.
 
Opširnije čitajte na sajtu RTS-a.
  • Ana

    14.02.2023 15:50
    Pozdrav
    ZELIM da se pridruzim Viber grupi policijske patrole u Kraljevu.
  • Preduzetnik021

    16.01.2022 16:57
    Odgovor
    @ostavljeni

    "2. Zasto se ne kontrolisu pretovareni kamiJoni Zvonka Veselinovica, Galensa ili Karin Komerca koji unistavaju infrastrukturu grada? Kontrola nosivosti po osovini ovih kamiJona?"

    Odgovor:
    Kontrolišu se na vagi. Pusti preduzetnike na miru da rade.
  • Zox

    22.05.2021 09:45
    Valjda je svrha, da se smanje prekršaji a ne da se ljudi kažnjavaju. Tako da dojave nisu ništa lose

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Zašto je sve manje vrabaca u Srbiji?

Populacija vrabaca u Evropi, ali i Srbiji se smanjuje, mada kod nas to smanjenje još nije alarmantno, rekla je predstavnica Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije Nataša Jančić.