Đaci danas polažu test iz matematike

Osmaci će danas, 24. juna polagati završni ispit iz matematike, dok je sutra na redu kombinovani test.
Đaci danas polažu test iz matematike
Foto: Pixabay
Đaci su dužni da u školu dođu najkasnije do 8:15h. 
 
Testiranje počinje u 9 časova i traje 120 minuta. Oni koji završe pre toga mogu da predaju test dežurnom nastavniku, s tim što nije dozvoljeno da se napušta prostorija u kojoj se polaže ispit pre 9 i 45 časova.
 
Škola obezbeđuje po dve plave hemijske olovke za svakog đaka, pa na kombinovani ispit treba poneti grafitnu olovku i gumicu, a iz matematike još i lenjir, trougao i šestar.
 
Nadležni preporučuju da se odgovori prvo pišu grafitnom olovkom (što nije obavezno), a tek na kraju plavom hemijskom olovkom. Ovo je važno jer se odgovori napisani grafitnom olovkom, kao ni prepravljani odgovori napisani hemijskom olovkom ili hemijskom druge osim plave boje, neće priznavati pri bodovanju. Upotreba takozvane piši-briši hemijske nije dozvoljena jer je mastilo ove olovke nestabilno pri zagrevanju, što prilikom skeniranja testova za pregledanje može da dovede do nestajanja zapisa.
 
Na završnom ispitu nije dozvoljeno korišćenje mobilnih telefona, kalkulatora, beležaka, papira, niti drugih materijala koji ne spadaju u propisan pribor za ispit. Učenici su dužni da na za to predviđeno mesto, ispred učionice, odlože svoje torbe, isključene mobilne telefone, kalkulatore i druga tehnička pomagala, pernice, beleške, papire, hranu i slično, osim vode/osvežavajućeg napitka, navodi se u uputstvu za učenike.
 
Na ispitu nije dozvoljeno prepisivanje, razgovor među učenicima i ometanje drugih đaka. Ko ne bude poštovao propisanu proceduru i uputstva dežurnih nastavnika rizikuje da bude udaljen sa testa i da ostane bez bodova, a moći će ponovo da ga polaže u avgustovskom roku.
 
Svaki od testova završnog ispita ima po 20 zadataka, od kojih svaki vredi po jedan poen. Ti bodovi se posle množe sa koeficijentom 0,65 za srpski i matematiku, odnosno sa 0,7 za kombinovani test, i tako se dobijaju poeni koji se računaju pri upisu. Po osnovu rezultata na maloj maturi može se osvojiti maksimum 40 poena, odnosno po 13 na testu iz srpskog i iz matematike, a 14 na kombinovanom.
 
Opšti uspeh se iskazuje brojem bodova tako što se prosek na kraju šestog, sedmog i osmog razreda, zaokružen na dve decimale, sabere i zatim pomnoži sa četiri. Sve petice u đačkoj knjižici donose maksimalnih 60 poena.
 
Osnovne škole objaviće preliminarne rezultate završnog ispita 27. juna do 10 časova.
  • NS

    24.06.2021 09:49
    Komentar
    Dobar ministar prosvete kada su doneli odluku o polaganju testova iz male mature u tri najtoplija dana u zadnjih sto godina. Au zaboravio sam da su nam skole super opremljene i imaju klimu.
  • ns

    24.06.2021 08:59
    SREĆNO
    Srećno lepi naši !
    Hrabro, samo svojim glavama mislite.
    Razbićete i matematiku.
  • Eva

    24.06.2021 07:55
    Hm
    Najgluplji test na svetu. Jedni pusteni da prepisuju, drugi ne smeju ni da pisnu. Losi ucenici imaju maksimum poena, jer sve prepisu, a dobrima uvek nedostaje poneki bod do maksimuma. Sumnjivo, zar ne?!
    I onda trazite posle najbolje lekare, nastavnike, zanatlije, a svi se snasli.
    Zemlja mediokriteta, u najboljem slucaju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija