Korisnici socijalne pomoći u Nišu će bez naknade morati da obavljaju posao komunalnih redara

Na osnovu nove uredbe u Nišu, korisnici socijalne pomoći u Nišu će bez ikakve naknade morati da obavljaju posao komunalnih redara.
Inicijativa za ekonomska i socijalna prava (Inicijativa A 11) izrazila je zabrinutost zbog najave gradonačelnice Niša da bi na osnovu Uredbe o merama socijalne uključenosti korisnika novčane socijalne pomoći korisnici ove vrste socijalnih davanja mogli da budu radno angažovani kao komunalni redari koji bi kontrolisali poštovanje epidemioloških mera.
 
Pomenutom Uredbom je, između ostalog, predviđeno da se radno sposobni korisnici novčane socijalne pomoći po nalogu centra za socijalni rad uključuju u društveno koristan rad, odnosno rad u lokalnoj zajednici. Oni koji odbiju ovaj vid aktivacije mogu izgubiti ili im se može umanjiti socijalna pomoć koja im po zakonu pripada.
 
"Imajući u vidu činjenicu da se radi o neplaćenom i prinudnom radu, želimo da naglasimo da bi najavljeni vid radnog angažovanja imao za posledicu radnu eksploataciju korisnika novčane socijalne pomoći", saopštila je Inicijativa A11.
 
Oni ističu da je, prema praksi Evropskog suda za ljudska prava svaki rad ili služba na koje su pojedinci prinuđeni pod pretnjom neke kazne ili se za njega nisu dobrovoljno prijavili smatra se prinudnim radom, kao i da je ova vrsta rada zabranjena Konvencijom Međunarodne organizacije rada.
 
"Podsećamo da su zbog svega navedenog Ustavnom sudu Republike Srbije još 2014. godine upućene tri inicijative za ocenu zakonitosti i ustavnosti pomenute Uredbe, kao i da je Zaštitnik građana podneo predlog za ocenu njene ustavnosti. Uprkos postojanju i primeni jednog ovakvog propisa i svim štetnim posledicama koje proizvodi, Ustavni sud se ni sedam godina kasnije nije izjasnio o podnetom predlogu i inicijativama", ističe ova Inicijativa.
 
Inicijativa A 11 od gradonačelnice Niša traži da odustane od najavljenog radnog angažovanja korisnika novčane socijalne pomoći bez ikakve naknade ili da to učini pod uslovima koje propisuje zakon, tako što će im ponuditi poštenu i pravičnu naknadu za obavljeni rad.
 
Takođe, pozivaju korisnike novčane socijalne pomoći koji od Centra za socijalni rad u Nišu budu pozvani da obavljaju posao komunalnih redara da im se obrate kako bi im pružili odgovarajuću pravnu pomoć.
  • nešto slično

    08.09.2021 21:47
    treba uvesti u Novom Sadu
    kod mene u zgradi stanuje lik kao postanar i prima socijalnu pomoć a "radi" na limanskoj pijaci.
  • Adevincci

    08.09.2021 14:35
    Zakon
    Poštovani publikume, nije teško i lako se na internetu nadje Zakon o socijalnoj zaštiti Republike Srbije. Postoji i Uredba o socijalnoj uključenosti.... malko se informišite pa pišite komentare. Da skratim, nemoguće je radno angažovati korisnike socijalne novčane pomoći onako kako bi mali Perica poželeo.
  • Brka

    08.09.2021 13:24
    @g pen
    Tačno. Klasična zamena teza botova, ne znam kako drugačije da ih nazovem, zato što kao da su kopirali komentare jedni od drugih.

    Nije pitanje da li treba da rade ako su radno sposobni, nego za koje pare i pod kojim ostalim uslovima (penziono, zdravstveno, porezi, doprinosi). Minimalna cena rada je s razlogom utvrdjena, ako nekome treba radnik za bilo šta, onda tu cenu mora da plati a ne ispod nje. Ako već insistiraju da im neko radi nešt, neka ih zaposle i odbiju im iznos pomoći, tačnije neka im ukinu pomoć i daju redovnu platu.

    Još jedan problem je što većina od tih radno sposobnih što primaju pomoć VEĆ rade, prijavljeni, sve legalno, samo što rade za iznose od koga ne mogu da žive (npr. porodica sa troje dece gde i otac i majka rade za minimalac ili nadnicu). Tako da je taj mit da "neradnici sede kući i primaju pomoć" samo to, mit.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija