Poslanici dobijaju "kontrolore", za nedolično ponašanje kazne i do pola plate

Izmenama Kodeksa ponašanja narodnih poslanika predviđa se formiranje komisije od pet neparlamentarnih ličnosti, a kazne za kršenje Kodeks biće od 10 do 50 odsto poslaničke plate.
Poslanici Skupštine Srbije započeli su juče novu sednicu na čijem su dnevnom redu izmene Kodeksa ponašanja poslanika, izmene Zakona o sprečavanju korupcije, kao i Predlog zakona o očuvanju kulturnog i istorijskog nasleđa manastira Hilandar.
 
Preporuke GREKA, tela Saveta evrope za borbu protiv korupcije, jedan su od glavnih razloga zbog kojih se menja Kodeks ponašanja poslanika.
 
Prethodni Kodeks poslanici su usvojili pre oko devet meseci, u decembru, i tada su ga nazvali "ugaoni kamen srpske demokratije".
 
Najveća izmena - etička komisija
 
Najveća izmena u Kodeksu je to što će biti formirana komisija od pet neparlamentarnih ličnosti.
 
To su osobe koje nisu imenovane ni na jednu funkciju, i one će posmatrati kako poslanici prate taj kodeks.
 
Tri člana komisije biće profesori sa društvenih fakulteta, koji imaju visok impakt-faktor (visok Gugl akademik "h-index") iz oblasti etike, morala ili moralnog razvoja.
 
Po jednog kandidata predlažu filozofski fakulteti Univerziteta u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, i Državni fakultet u Novom Pazaru - departman za filozofiju.
 
Pored tri profesora, komisiju će upotpuniti i dva državna službenika zaposlena u Skupštini, ali to ne mogu biti oni koji su već imenovani na poslaničke pozicije.
 
Druga izmena odnosi se na novčanu kaznu za kršenje Kodeksa, koja će biti od 10 od 50 odsto poslaničke plate, u zavisnosti od mere u kojoj je Kodeks prekršen.
 
Do sada, postojale su dve vrste sankcija - opomena i javna opomena.
 
Usvajanje izmena kodeksa ponašanja poslanika neće promeniti diskurs u Parlamentu, rekao je za Euronews Srbija urednik časopisa Nova srpska politička misao i bivši poslanik Đorđe Vukadinović.
 
"To što ova Skupština usvaja je, nažalost, i kada je reč o mnogo važnijim stvarima, formalnost koja svakako neće promeniti odnose, ponašanje i manire. U ovakvoj Skupštini i ovakvom političkom trenutku, to deluje kao besmislen i zaludan posao", smatra Vukadinović.
 
Dodaje da je u pitanju samo "formalnost", a da je i u prethodnom sazivu Parlamenta, gde je i on bio član, opozicija bila minimalizovana od strane vladajuće većine. Vukadinović smatra i da je usvajanje izmena Kodeksa samo "simulacija nekakvih aktivnosti Skupštine".
 
Međutim, čak i kada je najbesmislenija, Skupština je veoma važna institucija, kaže Vukadinović, dodajući da "nije siguran da neke opozicione kolege to shvataju".
 
Kodeks ponašanja narodnih poslanika usvojen je 24. decembra 2020. godine, u cilju uspostavljanja etičkih standarda ponašanja koje će narodni poslanici da poštuju i primenjuju u obavljanju poslaničke funkcije.
 
Od decembra do danas, izrečena je samo jedna opomena, i to poslaniku SNS Srbislavu Filipoviću, jer je predsednika opozicione Stranke slobode i pravde, Dragana Đilasa, nazvao fašistom.
  • Vojin

    23.09.2021 09:56
    Sve zbog izbora...
    "..za nedolično ponašanje kazne i do pola plate.."
    - Kasno su se setili. To je trebalo uraditi odmah posle 2012. Još tada se videlo kakve "kvalifikacije" ima poveći broj tadašnjih poslanika nove vlasti. Čak i ako se ovo usvoji, posle izbora 2022. će biti zaboravljeno.
  • Silver

    23.09.2021 08:43
    Jel ovo zajebancija IL zajebancija visok guglu akadamik imotrt sta vec .......
  • Ko sacinjava

    23.09.2021 08:27
    Parlament
    Zamislite kakav nam je parlament i nivo kulturnog i obrazovnog profila poslanika kad se u Kodeks unosi odredba za kaznjavanje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija