"Nesvrstani" danas u Beogradu, učestvuje 100 delegacija, prisustvo samo uz negativan PCR

Samit povodom obeležavanja 60 godina od prve konferencije Pokreta nesvrstanih zemalja, koji se održava danas i sutra na Beogradskom sajmu, okupiće više od 100 stranih delegacija.
"Nesvrstani" danas u Beogradu, učestvuje 100 delegacija, prisustvo samo uz negativan PCR
Foto: 021.rs
Ove delegacije predvođene su predsednicima, premijerima i ministrima spoljnih poslova država članica, kao i više od 500 učesnika.
 
Domaćini Samita su Srbija i Azerbejdžan, a Beograd svoje goste dočekuje, kao i pre šest decenija, sa zastavama svih zemalja učesnica koje se mogu videti duž autoputa, ali i u centru grada.
 
Pre početka skupa, zvaničnike više od 100 delegacija, dočekuju ministri spoljnih poslova Srbije i Azerbejdžana, Nikola Selaković i Džejhun Bajramov. Pojedine goste dočekaće i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
 
Za bezbednost više od 100 delegacija brine više od 3.000 pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova. Epidemiloške mere su rigorozne i na Sajam ne može da uđe niko bez negativnog PCR testa. 
 
Današnja plenarna sednica trajaće do 18 sati, paralelno se održava i poslovni forum, a za to vreme će članovi delegacija održavati bilateralne sastanke.
 
Ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković je govorio ovih dana da je ovo jedan od trenutno najvećih skupova u Evropi, ako ne i u svetu, jer se dešava u pandemijskim uslovima i da je važan za ugled Srbije u svetu. Ono što je takođe rečeno jeste da je ovo komemorativni skup, da ovde neće biti političkih poruka već će se jednostavno obeležiti godišnjica.
 
Srpski zvaničnici su ovih dana dodali i da Srbija ostaje okrenuta svom cilju - članstvu u EU, ali takođe da ne zaboravlja svoje prijatelje, a to su Rusija i Kina i članice Nesvrstanih.
 
Istorijat Pokreta nesvrstanih
 
Ideja o Pokretu nesvrstanih nastala je pet godina pre prve konferencije, kada su se u Titovoj vili na Brionima sastali premijer Indije Džavaharlal Nehru, predsednik Egipta Gamal Abdel Naser i predsednik Jugoslavije Josip Broz Tito. 
 
Simbolična, ali i istorijska slika, kada je potpisana Brionska deklaracija, i kada je dogovoreno da se u blokovski podeljenom svetu između Sjedinjenih Američkih Država i Sovjetskog Saveza, nesvrstani nametnu kao struja koja poziva zemlje da na miran način rešavaju sporove. 
 
Reč je o političkoj alternativi za zemlje koje žele da izbegnu opredeljenje za određen vojno-politički blok i vode samostalnu spoljnu politiku.
 
Pokret se opredelio za podršku nacionalnoj borbi za nezavisnost, iskorenjivanje siromaštva i suprotstavljanje kolonijalizmu i imperijalizmu. Najveći skup država posle Ujednjenih nacija održan je u septembru 1961. godine u glavnom gradu tadašnje Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije. Okupili su se lideri 25 zemalja, među kojima su pored osnivača bili i predsednik Indonezije Sukarno i prvi predsednik Gane Kvame Nkrumah.
 
Pet prinicpa na kojima počiva, a to su uzajamno poštovanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta, uzajamno nenapadanje, jednakost i uzajamna korist i miroljubiva koegzistencija i danas, šest decenija kasnije, aktuelni su više nego bilo kad ranije. 
 
Iako formalno ima 120 članica, u kojima živi 55 odsto svetskog stanovništva, Pokret nesvrstanih nema uticaj koji je imao u drugoj polovini 20. veka, ali i dalje predstvalja glas onih koji se slabije čuju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ana

    11.10.2021 16:23
    Zahvaljujuci Vucicu i Dodiku
    Dobrostojeci smo nema sta,u rangu Africkih zemalja.
  • Nikola

    11.10.2021 16:14
    Nisam znao da je Srbija nesvrstana? Mozda je razvrstana na privilegovane i one druge. Clanstvo u EU je daleko od pojma nesvrstane zemlje, kao i tesne veze sa Rusijom i Kinom, vojna saradnja, ekonomska saradnja, politicko lizanje sa svim blokovima....
    E, to sto neko hoce da udje u istoriju, pa vec je istorija! Ne mora da se trudi, to dolazi vrlo brzo.
  • pobogu

    11.10.2021 11:14
    Nekadasnja Jugoslavija i danasnja Srbija - nebo i podzemlje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija