Ko ima prosečnu platu za litar ulja radi 22 minuta: Da li ulazimo u period skupe hrane?

Nagli skok tražnje, koji je usledio nakon popuštanja mera protiv koronavirusa, podstakao je veliki rast cena industrijskih proizvoda.
Ko ima prosečnu platu za litar ulja radi 22 minuta: Da li ulazimo u period skupe hrane?
Foto: Pixabay
U kratkom periodu poskupeli su metali, energenti, poljoprivredni proizvodi, i u svetu i kod nas.
 
Ulje, soja, kafa samo su neki od proizvoda koji su dobili nove, veće cene.
 
Na hranu i bezalkoholno piće, najznačajnije stavke u potrošačkoj korpi, u Srbiji iz meseca u mesec treba izdvojiti sve više novca. Na cenu potrošačke korpe uticala je i pandemija.
 
"Pojava tzv. inflatornog novca, sredstva ekonomije manje-više, tokom pandemije upumpale su jedan novac u potrošnju kako bi sprečile i predupredile problem tražnje", kaže za RTS Žarko Galetin, agroekonomski analitičar.
 
Prema njegovom mišljenju, još je opasnije to što u poslednje vreme veliki deo potrošačkih lanaca formira svoje cene, ugrađuju tzv. inflatorno očekivanje, što je veoma pogubno.
 
"Treći faktor, koji je jedan od osnovnih faktora da bismo mogli uopšte da pričamo o nekoj potencijalnoj inflatornoj spirali, jesu nestašice", objašnjava Žarko Galetin.
 
Aleksandar Bogunović iz Privredne komore Srbije kaže da je ova godina pokazala kako korona utiče na globalne cene.
 
"Prema informacijama međunarodne organizacije za hranu imamo prosečan rast cena poljoprivredno prehrambenih proizvoda za oko 30 odsto", navodi Bogunović.
 
Prvi udar na tržištu bio je letos, kada je ulje koštalo oko 150 dinara - sada je cena čak 220. Soja je na istorijskom maksimumu - 85,5 dinara. Dvesta grama kafe košta i do 300 dinara. Skuplji su i hleb, meso, a najavljuje se i poskupljenje šećera.
 
"Mehanizme za sprečavanje rasta cena država u ovom trenutku ima, ali ne u tolikoj meri da na duži rok to može da spreči. To je jednostavno proces koji država svojim interventnim merama može da ugasi kao kratkoročni požar, ali na duži rok bojim se da ćemo ući u jedan period skupe hrane", kaže za RTS agroekonomski analitičar Žarko Galetin.
 
Ako poredimo sa prosečnom platom zaposlenih u radnom odnosu, koja je prema podacima Republičkog zavoda za statistiku nešto veća od 64.000 dinara, a gde se radni sat računa od 369 dinara, dolazimo do sledeće računice - da bismo kupili litar ulja potrebno je da radimo 22 minuta, 12 za kilogram šećera, a za jedno jaje čak dva minuta.
  • Blago nama

    22.10.2021 14:52
    Prodavnici su uvek lupale prevelike marze, a sad im se tek moze. Obican dove stik ili dezodorans u jednoj apoteci je 210 dinara, a u prodavnicama preko 400 dinara. To je ono sto znam ovako slucajno i nasumicno, ko zna kako je sa drugom robom. Radnicima daju minimalac, poljoprivrednicima bace neku sicu, a oni dizu cene. Tako je kad nema drzave...
  • Nina

    22.10.2021 13:39
    Dokle više "fama" oko ulja?
    Kolika je realna godišnja potrošnja ulja (i trošak?) prosečne porodice u Srbiji?....možda 1000-2000 dinara godišnje....na prosečnu zaradu veću od 60.000 din. mesečno...

    Toliko drugih poskupljenja "prilazi kroz noge" a forsira se samo priča o ulju!?
  • Desa

    22.10.2021 11:48
    Desa
    Ako neko bude menjao ovu vlast to ce biti upravo ovo siromastvo! Dobro ovde jedan napisa sto trpimo sve ovo? Zaista smo lud narod! Pre ce vecina umreti u siromastvu i gladni nego da podignu svoj glas i zadnjicu! Ako,ako i ovo nam je jos malo! Bice plata i 1000ev ali cene ce skakati i bice vam ko da imate 100,ev! Udri Vucicu stoku ovu jos nam je malo!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Priveden Sergej Trifunović

Glumac Sergej Trifunović priveden je nakon što je kod njega pronađena opojna droga, nezvanično saznaje Nova.rs.

Možda uopšte ne bude bagremovog meda

Naglo zahlađenje i veoma niske temperature nepovoljno su se odrazile na pčelarstvo, a od prve bagremove paše praktično neće biti nikakvog prinosa meda.

Brnabić saopštila: Svi izbori 2. juna

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da je donela odluku da se prihvati zahtev stranaka opozicije da svi lokalni izbori budu održani zajedno sa beogradskim, 2. juna.