RERI: Zakon o kontroli zagađivanja upućen skupštini bez javne rasprave

Predlog izmena Zakona o integrisanom sprečavanju i kontroli zagađivanja životne sredine bez javne rasprave je upućen Skupštini Srbije na usvajanje.
RERI: Zakon o kontroli zagađivanja upućen skupštini bez javne rasprave
Foto: Pixabay
Na to je upozorio Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI). U saopštenju se podseća da je prvim izmenama zakona iz 2015. godine rok za izdavanje integrisanih dozvola, kojima se operateri postrojenja – veliki zagađivači obavezuju da poštuju visoke standarde zaštite životne sredine, pomeren na 31. decembar 2020. godine.
 
Najnovijim izmenama, na predlog istih tih operatera, rok se opet produžava do 31. decembra 2024. godine, kaže RERI.
 
U obrazloženju je navedeno da je produženje potrebno kako operateri ne bi snosili "nepotrebne troškove", a državna uprava postala sposobnija da izdaje dozvole.
 
Od 2004. godine, kada je ovaj zakon prvi put stupio na snagu, do danas je urađeno nedopustivo malo po pitanju osposobljavanja uprave i izdavanja integrisanih dozvola, kažu iz RERI.
 
Zato RERI smatra da nijedno produženje roka neće uroditi željenim plodom i doprineti zaštiti ljudi i životne sredine.
 
"Sve dok se Vlada Srbije vodi ovom logikom i daje operaterima dodatni prostor da ignorišu domaće zakone i propise, ti zagađivači se nikada neće osećati obavezanim bilo kakvim dozvolama. Isključivo će, verujemo, primena postojećih propisa staviti javni interes iznad privatnog i doprineti zdravijoj životnoj sredini za sve građane ove zemlje", navodi se u saopštenju.
 
Institut je najavio da će nastaviti da pomno prati proceduru nove izmene Zakona o integrisanom sprečavanju i kontroli zagađivanja životne sredine.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija