
Verbić nije za veronauku u školama, veroučitelj pita ko decu da uči toleranciji
Bivši ministar prosvete Srđan Verbić smatra da veronauka ne bi trebalo da bude predmet u školama, jer je bila politička odluka da se ona, kao i građansko vaspitanje, uvedu u škole uredbom vlade 2001.

Foto: 021.rs
Dodaje da su oba predmeta ušla u škole kao program vlade, a ne prosvetnih institucija i "mi ne znamo kako izgleda verska nastava, jer mi nemamo nadzor, prosvetni savetnici ne ulaze u učionice, naši dokazi su anegdotalni", prenosi N1.
Veroučitelj Vuk Jovanović smatra da i veronauka i građansko vaspitanje treba da budu u školama, jer oni uče decu tome šta je odgovornost, pristojnost, suživot i tolerancija, cilj je da nauče decu da poštuju druge.
"Postavljanje pitanja, kapacitet da se čuju tuđi odgovori - to je ono što nude verska nastava i građansko vaspitanje, i to ne bi trebalo da se zanemari", kaže Jovanović.
Verbić navodi da niko ne može da proveri da li je nešto iz religije dobro prezentovano u školi i zato to ne bi trebalo da se radi u školi, već u crkvenim institucijama.
"U školi može jedino da bude predmet koji se bavi uopšteno religijama – kako funkcionišu i da bolje razumemo svet koji je očigledno mnogo vezan za religiju", ističe Verbić u gostovanju na N1.
On dodaje da "ima sjajnih veroučitelja koji odgovorno rade svoj posao, ali isto tako čujemo horor priče", podsetivši na slučaj koji se desio kada je on bio ministar prosvete, kada se pojavila vest da je jedan islamski veroučitelj iz Novog Pazara poginuo u Siriji, boreći se na strani Islamske države.
Navodi da je bio užasnut pomišlju da je on možda potpisao njegovo imenovanje, jer je sistem takav da eparhije sastavljaju liste veroučitelja, a objedinjena ide na Komisiju za versku nastavu i na kraju to dođe samo na potpis ministru, "dođu mu samo imena i gradovi odakle su – šta tu može da uradi ministar, da li je on u poziciji da proveri kandidate – nije".
Ukazuje da kada je veronauka 2001. uvedena u škole, "to je bila trgovina između tadašnje vlasti i crkve – mi uvodimo veronauku u škole, a crkva ćuti na određene poteze vlasti".
Jovanović tvrdi da nadzor postoji sve vreme, "kod mene je nekoliko puta dolazila komisija koju su slale škole", ali se slaže da ne postoji specifični prosvetni savetnik koji bi znao da proceni valjanost nastave. On dodaje da je u većini evropskih država verska nastava konfesionalna, kao i da ima ciljeva obrazovanja koje nijedan predmet osim verske nastave ne može u svom planu i programu da ponudi.
"Osnovne stvari su i da li smo dobri ljudi – ko će nas tome naučiti u školi", pita on.
Verbić ukazuje da nikada nismo imali analizu da li nam treba verska nastava, niti šta je urađeno u poslednjih 20 godina na časovima tog predmeta.
"Da li smo danas stvarno postali tolerantniji? Mnogi se ne bi složili", ocenjuje Verbić.
Navodi da je u početku bila ideja da postoji zajednički predmet – i građansko vaspitanje i veronauka, ali su u startu odvojene konfesije.
"Da ne merimo da li je porastao ili spušten nivo tolerancija, ali izvesno je da postoji segregacija u školama. Kako u školi može da se odvija bilo koji program koji podrazumeva toliki nivo diskriminacije", pita on.
Ipak, Jovanović smatra da nije dobro da se ignorišu različiti verski identiteti.
"Probali smo da ignorišemo verske identitete, misleći da ćemo tako da smanjimo podele, i to se katastrofalno završilo devedesetih", smatra on.
Optužio je Verbića da dok je bio ministar nije poradio na tome da status verskih nastavnika bude promenjen. Na pitanje zašto je problem status veroučitelja, kaže da je to "zato što svake godine dobijamo otkaz i svake godine se ponovo zapošljavamo.
"Ja radim 18 godina i ne mogu da dobijem kredit", dodao je on.
Verbić kaže da veroučitelj nema status nastavnika, "jer je u pitanju program koji nije smišljen u institucijama obrazovnog sistema".
"Mi ovde imamo program koji je nastao izvan obrazovnog sistema, a koji se plaća kroz obrazovni sistem, veroučitelje ne plaćaju verske zajednice, iako njihov program zahtevaju verske zajednice", pojašnjava Verbić.
Dodaje da su "škole kao protočni bojleri – dobiju novac od Vlade koji treba da se uplati kao plata veroučiteljima, a da se pri tom direktori škola tu ništa ne pitaju".
Navodi i da je u poslednjih 20 godina iz budžeta izdvojeno 500 miliona evra za veronauku, odnosno "za nešto što u startu nije osmišljeno kako treba i nije evaluirano kako treba".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Dve državljanke Srbije procesuirane u Crnoj Gori jer su svoju decu i unuke koristile za prosjačenje
31.07.2025.•
0
Barska policija procesuirala je dve državljanke Srbije, od kojih je jedna sa Kosova i Metohije, zbog sumnje da su koristile svoju maloletnu decu i unuke za prosjačenje.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - bez žurbe
31.07.2025.•
1
Stigao je četvrtak, a tu je i 021.rs dnevni kviz.
Na devet meseci od pada nadstrešnice u Novom Sadu: Građani pozvani na komemorativnu šetnju u Beogradu
31.07.2025.•
0
Studenti u blokadi Fakulteta dramskih umetnosti i Arhitektonskog fakulteta pozvali su na komemorativnu šetnju u petak, 1. avgusta od Stare železničke stanice u Beogradu do Železničke stanice Beograd-Centar "Prokop".
RGZ: Pojedine banke i ustanove bez osnova maltretiraju građane da sami pribave list nepokretnosti
31.07.2025.•
4
Republički geodetski zavod podneo je zahtev Zaštitniku građana radi zaštite osnovnih prava građana koja ih svakodnevno dodatno opterećuju od strane pojedinih institucija javnog sektora i pojedinih banaka.
Opština Raška plaća 2,4 miliona dinara za koncert Jelene Karleuše
30.07.2025.•
21
Opština Raška objavila je pregovarački postupak za organizovanje nastupa Jelene Karleuše na Kopaoniku, na šta će iz budžeta biti utrošeno 2,4 miliona dinara bez uračunatog poreza, odnosno, više od 20.000 evra.
Analiza MUP-a: U prethodnom periodu u Beogradu najviše krali deca i mladi
30.07.2025.•
3
Ministarstvo unutrašnjih poslova objavilo je analizu koja pokazuje da je u prethodnom periodu "uočena pojava vršenja imovinskih krivičnih dela od strane dece".
Vučić najavio promenu Ustava: U septembru procedura za izvršitelje, mogućnost i za "druge stvari"
30.07.2025.•
61
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je večeras da će u septembru biti pokrenuta procedura menjanja Ustava Srbije koja se tiče postupanja izvršitelja u izvršnom postupku.
VIDEO Protest u Kraljevu: Pušten Stefan Glušac, policija razdvajala građane i simpatizere SNS
30.07.2025.•
3
Stefan Glušac pušten je iz policijske stanice u Kraljevu, gde je imao određeno zadržavanje.
Poverenik za zaštitu prava gledalaca - nova izmena u zakonu o javnim medijskim servisima
30.07.2025.•
4
Ministar informisanja i telekomunikacija, Boris Bratina izjavio je da će u predstojećim izmenama i dopunama Zakona o javnim medijskim servisima, biti uveden institut poverenika za zaštitu prava gledalaca.
Pitanje o zahtevima studenata bilo na prijemnom ispitu na Filozofskom u Beogradu: Ministar najavljuje istragu
30.07.2025.•
17
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da će biti otvorena nezavisna istraga zbog pitanja o inicijalnim zahtevima studentskih blokada, koje se našlo na prijemnom ispitu za Filozofski fakultet u Beogradu.
VJT: Mladić priznao da je tokom protesta u Novom Pazaru psovao prisutne na nacionalnoj osnovi
30.07.2025.•
11
Više javno tužilaštvo u Novom Pazaru predložilo je pritvor do 30 dana za E. T. (22), osumnjičenom da je 29. jula tokom protesta ispred Državnog univerziteta u Novom Pazaru psovao prisutne na nacionalnoj i verskoj osnovi.
Sindikati direktoru RTS-a: Podobnost jedini kriterijum, urednici sa trećerazrednih televizija
30.07.2025.•
0
Pet sindikata Radio-televizije Srbija potpisalo je pismo direktoru javnog servisa Draganu Bujoševiću u kome tvrde da on već neko vreme pravi "paralelnu televiziju" dovodeći kadar sa, kako kažu, trećerazrednih televizija.
VIDEO Zukorlić posle dešavanja u Novom Pazaru: Vreme je za korenit razgovor sa Vučićem
30.07.2025.•
17
Predsednik Stranke pravde i pomirenja Usame Zukorlić izjavio je da su dešavanja na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru izazvala podele i nezadovoljstvo među građanima.
Evropska komisija demantovala Dačića: Srbija svesno i svojom voljom potpisala Briselski sporazum
30.07.2025.•
20
Evropska komisija navela je da su Srbija i Kosovo potpisale Briselski sporazum "svesno i svojom voljom".
Tender za sanaciju peronskih greda u Prokopu raspisan juče, a početak radova objavljen još pre dve nedelje
30.07.2025.•
2
Infrastruktura železnice juče je raspisala tender za rekonstrukciju i ojačanje peronskih greda na Železničkoj stanici Beograd Centar koji je danas objavljen, pokazuju podaci sa Portala javnih nabavki.
ANEM: Policajci da prestanu sa nasiljem nad medijskim radnicima, česta meta snimatelji i fotografi
30.07.2025.•
0
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija zatražila je od Ministarstva unutrašnjih poslova i Direkcije policije da izdaju naređenja kojima će zabraniti nasilje nad fotografima, snimateljima i novinarima.
Seničić: Greška avio kompanije što su putnici iz Srbije ostali bez leta u Larnaki
30.07.2025.•
2
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije Aleksandar Seničić izjavio je da je avio kompanija kriva zbog toga što je 73 putnika iz Srbije bilo zarobljeno na aerodromu u Larnaki na Kipru.
Tojota povlači dva modela sa tržišta Srbije zbog opasnosti od pucanja lanca bregaste osovine
30.07.2025.•
9
Putnička vozila marke Tojota, modeli Proace i Proace City povlače se sa tržišta Srbije, objavilo je Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine zbog mogućnosti preranog habanja i pucanja lanca bregaste osovine.
Visokoškolskim ustanovama isplaćena prva rata za materijalne troškove: Od septembra ispata tri zaostale plate
30.07.2025.•
5
Ministarstvo prosvete je u petak, 25. jula, uplatilo prvu ratu sredstava za materijalne troškove u ukupnom iznosu od preko 393 miliona dinara visokoškolskim ustanovama.
Završeno saslušanje prorektora Bojovića povodom krivične prijave za zloupotrebe i nesavestan rad
30.07.2025.•
1
Prorektor beogradskog Univerziteta za međunarodnu saradnju Nebojša Bojović saslušan je u policiji.
Železnica Srbije raščišćavala rastinje uz pruge kako bi povećala bezbednost saobraćaja
30.07.2025.•
3
Radnici "Infrastrukture železnice Srbije" u proteklih nedelju dana raščistili su od rastinja, duž čitave mreže domaćih pruga, površinu od oko 51.000 kvadratnih metara, kako bi se povećala bezbednosti saobraćaja.
Komentari 34
pajo patak
Лиманац
Zeleni Vrt
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar