Primena zakona o platnim razredima se odlaže za 2025.

Zakon o sistemu plata zaposlenih u javnom sektoru primenjivaće se od 1. januara 2025. godine umesto od 2022, piše u predlogu izmena ovog propisa koje je Vlada usvojila i poslala Skupštini.
Primena zakona o platnim razredima se odlaže za 2025.
Foto: Pixabay
Zakon je donet još 2016. godine, a njegova primena se stalno odlaže.
U obrazloženju najnovijeg odlaganja navodi se da se zakon oslanja na finansijske analize iz 2015. i ranijih godina, a da je od tada došlo do promene fisklane politike i da su, kroz proces fiskalne konsolidacije, stvoreni uslovi za rast plata u javnom sektoru.
Ove promene su uticale na potrebu ponovnog razmatranja ključnih postavki u sistemskom zakonu, piše u obrazloženju.
 
Sprovođenje sveobuhvatne finansijske analize je u prethodnom periodu bilo oteženo zbog ograničenih mogućnosti postojećeg informacionog sistema za obračun plata, piše u obrazloženju.
 
Implementacija Centralnog informacionog sistema za obračun zarada u javnom sektoru bi trebalo da omogući obračun zarada kroz sistem sa automatskim kontrolama unosa podataka. Ovaj sistem će u sebi sadržati podatke o platama preko 450 hiljada zaposlenih u javnom sektoru.
 
Obrazlaže se i da je analitički proces i proces komunikacije reforme plata sa svim delovima javnog sektora bio usporen usled epidemiološke situacije prouzrokovane pandemijom. 
 
Planirano je da se potpuna implemtacija sistema za obračun plata u javnom sektoru sprovede do 2024. godine.
 
Fiskalni savet je u mišljenju na Nacrt Fiskalne stategije 2022-2024. napisao da se ponovo izbegava postavljanje čvrstog roka za završetak reforme sistema zarada.
 
"Zbog neuređenog sistema plata i zaposlenosti u državi, godišnje povećanje plata u javnom sektoru već duži niz godina svodi se na ad-hok odluke Vlade umesto na objektivne ekonomske parametre", piše u mišljenju Fiskalnog saveta.
 
Takođe, mnoga važna pitanja su i dalje otvorena, piše Fiskalni savet i ističe da nema reči o visini osnovice, nije poznato kada će biti izvršeno i objavljeno vrednovanje radnih mesta, nije pomenuto kada se može očekivati regulativa za nosioce javnih funkcija, da li će u zajednički sistem platnih razreda biti uključeni i vojska i policija i slično.
 
Savet podseća i da je u stategiji za 2015. isticano da je proces uvođenja centralnog registra "pri kraju", a da je sada uvođenje centralnog registra najvljeno za 2023. godinu.
 
Podsetimo, Zakon o sistemu plata u javnom sektoru predviđa da se sve plate računaju tako što se jedinstvena osnovica množi sa koeficijentom za određeni platni razred u koje su raspoređena sva radna mesta u javnom sektoru.
 
S obzirom na to da je odložena primena Zakona, u skladu sa tim su pomereni i rokovi u okviru Zakona o zaposlenima u javnim službama, Zakona o platama službenika i nameštenika u organima autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave i Zakona o platama zaposlenih u javnim agencijama i drugim organizacijama koje je osnovala Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave.
  • Ja

    28.11.2021 22:53
    Kažem
    Radim kao nameštenik, higijeničarka sa koeficijentom 7,45 , koleginica spremačica sa koeficijentom 11,88, u poslu razlika nikakva a u plati i to pozamašna. Gde je logika, i da li neko može da mi pojasni koji je posao higijeničarke a koji spremačice, mislim jer me zanima razlika u plati!!!
  • SaleNS

    28.11.2021 20:36
    Ne lipši magarče...
    Do tad neće biti prosvete, jer već sad nema profesora informatike, matematike, fizike..
    Većina profesora koji su sad u prosveti, upravo su tu zbog takvih odluka i takve politike. Oni su profesori "za ljutu muku"! Koga oni mogu da uče? I čemu da ih uče? Ali u neku ruku, koliko su plaćeni i dobro je. Šta očekivati kad profesor u srednjoj školi ima manju platu od kafe kuvarice u EPS-u!!!
    A, i šta će nam pametni i obrazovani mladi ljudi? Oni bi samo da kritikuju vlast i da se prave pametni!
  • misko

    28.11.2021 20:02
    kada bi prosao ovaj zakon sta mislite koliku bi platu imali radnici MUP=a u poredjenju sa profesorima i lekarima? 7 stepen u MUP=u ima stavi hiljaditi radnik.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija