Od 1. aprila meso domaćeg porekla nosiće oznaku "Proizvedeno u Srbiji"

Meso i proizvodi u kojima je najmanje 50 procenata mesa domaćeg porekla u svim trgovinama u Srbiji od petka, 1. aprila nosiće oznaku "Proizvedeno u Srbiji".
Od 1. aprila meso domaćeg porekla nosiće oznaku "Proizvedeno u Srbiji"
Foto: 021.rs
To je najavio šef Odseka za označavanje hrane, šeme kvaliteta poljoprivrednih proizvoda i organsku proizvodnju u Ministarstvu poljoprivrede Branislav Raketić.
"Jedna od najbitnijih informacija za potrošače, pored cene i roka trajanja, je informacija o poreklu. Smislili smo najjednostavniji način da to obeležimo, bez menjanja ambalaže, a da opet znate da je to proizvod u skladu sa propisima", rekao je Raketić za Tanjug.
Naveo je da je obaveza proizvođača mesa i mesnih prerađevina da prodavcu dostavi izjavu kojom garantuje da je njegov proizvod u skladu sa propisima i da može da se obeleži grafičkom oznakom "Proizvedeno u Srbiji", a da prodavac to jasno mora da istakne na mestu gde se prodaju ti proizvodi u njegovom objektu ili u vitrinama u kojima su izloženi.
 
Na pitanje kako će potrošači biti sigurni da je meso sa domaćih farmi, Raketić je odgovorio da to nije teško.
 
"Osim garnacije proizvođača da je meso domaće, kontrolisaće ga Uprava za veterinu, odnosno veterinarska inspekcija, koja vrlo lako može da uđe u trag poreklu proizvoda na osnovu radnog naloga u mesnoj industriji, a u nalozima piše poreklo sirovine i sastojci koji idu u određenu prerađevinu. Mislim da naši proizvođači moraju biti svesni da je ta izjava dokaziva i da će biti predmet kontrole", rekao je Raketić.
 
Naglasio je da ova odluka treba da pomogne ne samo potrošačima, već i domaćim proizvođačima stočne hrane, mesa, mesnih proizvoda i klaničnoj industriji.
 
"Iskreno, mislim da će ove novine stvarno pomoći u isticanju domaće proizvodnje, jer mislim da ona ima sve neophodne kvalitete, koji treba da se na jasan i vidljiv način istaknu potrošačima", naglasio je Raketić.
 
On je podsetio da Srbija ima zakon protiv genetski modifikovanih organizama (GMO) koji izričito zabranjuje promet stočne hrane koja sadrži GMO, kao i takvog mesa i hrane za ljude.
 
"Naši proizvođači se toga pridržavaju, što je veoma bitno za krajnje potrošače. Drugo, meso bilo kao sveže bilo kao prerađevina nije prešlo 'mnogo kilometara', tako da je to jedna informacija koja je jako bitna", naveo je Raketić.
 
On tvrdi da ove novina neće ni na koji način uticati na rast cena mesa i prerađevina, jer obeležavanje ne pravi nikakve dodatne troškove u procesu proizvodnje, već će samo uticati na bolju prodaju takvih namirnica.

Teme

meso
  • Обсервер

    31.03.2022 11:57
    Редован посао
    Неки људи на кључним местима, као да су пали са Марса ! Вет. инспекција сваку пошиљку живе робе, контролише, према врсти, броју, пореклу и здравственом стању, која стиже на кланицу. Ови подаци се налазе у одговарајућим документима, који прате пошиљку. Једина дилема ће бити, када се меша месо домаће и страно, у производима од меса. Оваква дилема ,не би требало да постоји код продаје свежег меса, осим уситњеног меса. Не кажу нам, какве су казне, код злоупотребе !

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija